Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 8.2 – Dlaczego TRZEBA się komunikować?


Jeśli byłaby jedna zmiana, która mogłaby drastycznie poprawić jakość większości relacji – zarówno związków, jak i przyjaźni, relacji rodziców z dziećmi, szefów z pracownikami, po prostu każdego z każdym, to byłaby to częstsza i głębsza komunikacja.
Tak naprawdę rozmawiamy z ludźmi rzadko, a do tego strasznie płytko. Bardzo rzadko mówimy o tematach faktycznie dla nas ważnych, o tym czego potrzebujemy, co czujemy, itp. To po prostu zbyt ryzykowne, zbyt odsłaniające.
Tymczasem, jeśli chcemy by nasz związek się udał, po prostu musimy się komunikować. Niestety, druga osoba nie jest telepatą, nie będzie wiedzieć czego od niej chcemy lub potrzebujemy. Jasne, możemy liczyć na to, że się domyśli, ale wydajność takiego podejścia jest dość nikła. Musimy jej to po prostu przekazać, wprost.


O czym rozmawiać?
Ale jak to, tak po prostu porozmawiać? Gadać o sobie, swoich oczekiwaniach, planach i potrzebach? Zwłaszcza w parach o dłuższym stażu, które jednocześnie odwykły od rozmów, może to być realnym problemem. Szczególnie wyraźnie może to działać w przypadku rodziców, których dzieci właśnie się usamodzielniły – wcześniej znaczącym tematem do rozmowy były dzieci, teraz ten temat również zniknął.

Dlatego warto odkryć (lub odkryć ponownie) rzeczy, które Was interesują, rzeczy o których chcecie  mówić. Porozmawiajcie o rzeczach, które Was interesują i zobaczcie czy jest tam coś wspólnego. Pobawcie się z hipotetycznymi scenariuszami, 'a co by było gdyby’ i zobaczcie jak druga osoba do tego podchodzi. Zadbaj o stosowanie pytań otwartych – dużo „co”, „jak”, „gdyby”, „dlaczego”, a mało „czy” oraz „ile”. Po prostu daj sobie okazję poznania – i regularnego poznawania – drugiej osoby.


Twórz okazje do rozmów
W codziennym pośpiechu możliwości rozmowy mogą nam po prostu umknąć, jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio. Tradycyjnie taką okazją był posiłek, ale dziś często towarzyszy mu telewizor, albo dla odmiany jest zbyt sztuczny, sztywny i oderwany z codziennego życia. Dlatego warto włożyć wysiłek w tworzenie sytuacji pozwalających na rozmowę. Sytuacji, gdzie rozmowa jest czymś naturalnym i oczywistym, łatwym sposobem na spędzanie czasu. Sytuacji, gdzie nie ma przeszkód pozwalających od tej rozmowy uciec.


Ćwiczenie: Wydziel czas na rozmowę
Zastanów się gdzie w Twoim życiu może być okazja na rozmowę. Może wyjdźcie razem wieczorem na spacer? A może wspólna kąpiel? Nie chodzi tu o budowanie romantycznego nastroju (choć ten ma też szansę się, „przy okazji” pojawić). Po prostu o czas i przestrzeń na to, żeby pobyć z drugą osobą. Zaplanuj takie okazje dla siebie i wprowadź swój plan w życie.

 


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis