Rozwój Osobisty dla Początkujących: Wprowadzenie

Ta książka powstaje, bo jest po prostu potrzebna. No, niekoniecznie dokładnie ta, którą piszę – ale książka tego rodzaju. Choć moda na tzw. „rozwój osobisty” bywa, jak każda moda, zmienna, realne zapotrzebowanie na zestaw rozwiązań kryjących się pod tym terminem nieustannie rośnie.

Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej połączeni ze sobą – potrzebujemy wiec lepiej się komunikować.

Z każdą chwilą spada zapotrzebowanie na pracowników wykonujących seryjną, bezmyślną pracę, a rośnie zapotrzebowanie na niezależnych specjalistów -potrzebujemy więc lepiej zarządzać swoim czasem, radzić sobie ze stresem i podejmować trafniejsze decyzje.

Każdego dnia mamy coraz więcej możliwości odwracających naszą uwagę od osób nam bliskich – tym bardziej potrzebujemy więc świadomie dbać o swoje związki.

Przykłady można mnożyć, ale sądzę, że sam doskonale je sobie dopowiesz. To Ty wiesz gdzie w Twoim życiu przydałoby się dokonać kilku zmian i dlaczego.


No dobrze, ustaliliśmy, że rozwój osobisty jest potrzebny, ale czemu akurat ta książka?

Od wielu lat jestem regularnie proszony o wskazanie „dobrej książki wprowadzającej do tematyki rozwoju osobistego”. Od równie wielu lat muszę przepraszać. Mogę wskazać na dobre książki z określonej tematyki: sprzedaży, coachingu, itp. Jeśli jednak chodzi o dobre wprowadzenie do całego tematu, nie jestem w stanie zaproponować niczego sensownego.

Oczywiście, na rynku jest cała masa książek dla osób początkujących w rozwoju osobistym. Problem w tym, że w większości skupiają się one na prawieniu inspirujących historii, a nieliczne praktyczne rozwiązania, które  zawierają, są zwykle mało skuteczne, a niekiedy wręcz szkodliwe. Najbliższe takiej dobrej „ogólnej” książce jest „59 sekund” Richarda Wisemana Niestety styl w jakim została napisana bywa dla wielu osób zbyt suchy i naukowy, co ogranicza jej użyteczność.


Książka, którą teraz zaczynasz czytać, nastawiona jest na praktyczne, łatwe do zastosowania rozwiązania. Przedstawione metody zostały dobrane z perspektywy dwóch kryteriów – prostoty wprowadzenia oraz skuteczności. Jest to książka dla początkujących, więc w niektórych przypadkach musiałem zrezygnować z przedstawienia techniki skuteczniejszej, ale bardziej złożonej, na rzecz czegoś prostszego, a niemal równie skutecznego. Jednocześnie każda z części książki zawiera propozycję materiałów pogłębiających poruszany temat, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, nic nie stoi Ci na przeszkodzie.

Jako trener nieraz czuję się źle ucząc rzeczy, które postrzegam jako „truizmy rozwojowe”, tematy tak oklepane, że wydawałoby się, iż każdy doskonale je zna. Zawsze jestem wtedy zaskoczony tym, że to właśnie te truizmy okazują się największym zaskoczeniem i wartością dla dużej części grupy. Z góry uprzedzam więc, że w książce tej znajdziesz nieco takich truizmów. Jest to książka dla początkujących, więc znajdują się tu materiały wprowadzające do tematu, często wręcz oczywiste dla osób lepiej z nim zaznajomionych. Często mogą być podane w sposób inny, niż przywykłeś – ale będą się tu pojawiały.

Lekturę pierwszej części książki („Czym jest Rozwój Osobisty”) sugeruję wszystkim czytelnikom. Na podstawie odpowiedzi, których udzielisz sobie w ćwiczeniach tam zawartych, możesz następnie zdecydować, które z pozostałych rozdziałów będą dla Ciebie przydatne.

Miłej lektury. Zachęciłbym Cię do wykonywania ćwiczeń, ale o tym będzie cały oddzielny rozdział ;)


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis