Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 3.0 Dobra komunikacja


W trzeciej części książki Rozwój Osobisty dla Początkujących zajmiemy się usprawnieniem Twojej komunikacji. Popracujemy nad tym, jak lepiej dogadywać się z ludźmi (zarówno prywatnie jak i służbowo), jak skuteczniej przekonywać i jak bronić się przed manipulacją, jak usprawniać relacje towarzyskie, itp.


Zanim jednak do tego przejdziemy, warto zacząć od pewnego pytania. Jest ono z jednej strony dość podstawowe, a z drugiej okazuje się być jedną z tych rzeczy, na które ludzie zdumiewająco rzadko zwracają uwagę. Pytanie to brzmi: co jest Twoim celem, gdy się komunikujesz?


Jest to pytanie o tyle istotne, że dopiero znając cel komunikacji możemy ocenić jej jakość oraz dobrać narzędzia dla ewentualnej jej poprawy. (Oczywiście, przy ustalaniu celów warto przestrzegać reguł wymienionych w poprzedniej części książki.) Zupełnie inaczej może bowiem wyglądać komunikacja, w której chcemy umocnić relację z rozmówcą, a inaczej ta, w której chcemy przekonująco uargumentować naszą propozycję. Jeszcze inaczej będzie wyglądała rozmowa, w której najważniejszym odbiorcą jest nie tyle nasz rozmówca, co osoba trzecia, będąca jedynie obserwatorem danej wymiany. Dla przykładu, dwóch polityków uczestniczących w debacie z definicji nie ma szans publicznie przekonać rozmówcy do swojej argumentacji – tak już funkcjonuje kultura polityczna w naszym kraju. Dlatego choć pozornie komunikują się ze sobą, w rzeczywistości skuteczność ich komunikacji oceniana jest po tym, jak zareagują wyborcy oglądający tą debatę.


Z tego powodu zdecydowanie warto zacząć pracę nad usprawnieniem swojej komunikacji od zadania sobie pytaniem co tak naprawdę jest jej celem w danej sytuacji. Dla wielu osób odpowiedź może być zaskoczeniem, mogą bowiem odkryć, że komunikacja, którą traktowali jako nieskuteczną, jest bardzo skuteczna (i vice versa, oczywiście). Dla przykładu, klient, z którym rozmowa zawsze wydawała się sztywna i wymuszona może jednocześnie regularnie dokonywać zakupów – co było rzeczywistym celem komunikacji. Z kolei inny, z którym świetnie się gada, nigdy niczego nie kupuje i tylko wodzi za nos obietnicami kolejnych i kolejnych nabytków. Takie przemyślenie tematu może dać naprawdę zdumiewające wnioski.


Ćwiczenie: Co jest celem komunikacji?

Wybierz pięć różnych sytuacji, w których się komunikujesz z ludźmi i zastanów się, jaki jest Twój faktyczny cel w każdej z tych sytuacji. Każda sytuacja może mieć inny cel, chodzi po prostu o lepsze zrozumienie tego, do czego faktycznie w niej dążysz.

Gdy sprecyzujesz już te cele, zastanów się, czy i ewentualnie w jakim stopniu są one realizowane w danej sytuacji. Które z nich wymagają szczególnej poprawy?


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis