Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 8.1 – Jak stworzyć dobry związek?Nie ma idealnego przepisu na związek. Nie da się, niestety, zagwarantować, że jak coś zrobisz, to Wasz związek będzie cudowny i przetrwa do końca Waszego życia. To co można zrobić, to zwiększyć szanse na to, że Wasz związek będzie udany, szczęśliwy i trwały, ale pewności nie ma niestety nigdy.

Z tym założeniem, co zrobić, by związek był udany? Badania nad trwałością i zadowoleniem ze związków pokazują, że jest jedna kluczowa rzecz, która zdecydowanie najskuteczniej pomaga przewidzieć jak udany będzie dany związek. Wbrew pozorom nie są to takie kwestie jak okoliczności w jakich się poznaliście czy ilość sprzeczek.

Kluczowe dla sukcesu związku jest to, jak bardzo obydwie strony są gotowe nad nim pracować
Powiedzmy sobie szczerze – w związku będą trudne chwile. Jesteście parą odmiennych ludzi, mających różne doświadczenia, oczekiwania, nawyki i potrzeby. Będą miejsca tarcia i nieporozumień. Czasem o rzeczy naprawdę kluczowe, jak to czy mieć dzieci, czy nie. A czasem o totalne bzdety, w stylu odpowiedniego odkładania sztućców po ich umyciu.

Pytanie nie brzmi jak duże będą te konflikty. Nie jest też ważne jak dużych kwestii dotyczą, ani nawet jak częste będą. To może zależeć od indywidualnego temperamentu, warunków życia, itp. Prawdziwe pytanie brzmi: jak skłonni będziecie, do pracy nad naprawą Waszego związku? Nad zmianą siebie samych i swoich zachowań, po tym, gdy już dostrzeżecie, że coś jest problemem?

Im bardziej obydwie strony są skore pracować nad poprawą tego jak działa związek, tym większa szansa, że uda Wam się żyć razem długo i szczęśliwie.


Wiedz czego chcesz
Aby móc coś poprawić, warto wiedzieć na czym się skupić, co Ci tak naprawdę doskwiera. Często jest tak,  że brak nam odpowiedniej autorefleksji w tym zakresie. Coś nam przeszkadza, ale albo to ignorujemy, albo skupiamy swoją frustrację na rzeczach mniej istotnych, ale które możemy zidentyfikować. To może prowadzić do karczemnych awantur o głupoty, podczas gdy realny problem znika gdzieś w tle.

Dlatego warto poświęcić czas na przemyślenie, czego faktycznie oczekujesz od związku w którym jesteś (lub będziesz). Regularnie wracaj do takiej listy i sprawdzaj, co z Twoich oczekiwań jest w związku realizowane.


Ćwiczenie: Na czym Ci zależy?
Pomyśl o tym, czego oczekujesz od swojego związku.
– Jakie emocje chcesz odczuwać?
– Jak chcesz spędzać czas?
– Czego potrzebujesz, by czuć się bezpieczna/y?
– Czego potrzebujesz, by czuć się spełniona/y?
– Co powinna, a czego nie powinna robić druga osoba?
– Jakie informacje są Ci potrzebne?
– Itp.

Jeśli odkryjesz, że coś z tych kwestii nie jest spełniane – czas porozmawiać z partnerem/partnerką. Tym tematem zajmiemy się w kolejnym rozdziale.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis