Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 8.3 – Jak podtrzymać uczucia przez lata


Utrzymanie związku przez lata niewątpliwie wymaga pracy. Nawet wtedy nie zawsze musi być możliwe – warto pamiętać, że zawsze któraś ze stron może się po prostu zmienić, jako człowiek, na tyle, że dalszy związek nie ma szans dawać spełnienia obojgu. Nie ma w tym nic złego – ludzie po prostu czasem się zmieniają i w takiej sytuacji, jeśli dojdziecie do wniosku że dana zmiana jest nie do przeskoczenia, lepiej rozstać się w przyjaźni niż tkwić zamkniętym w związku, który przynajmniej dla jednej osoby stanie się klatką.

To jednak scenariusz pesymistyczny. Realny, ale stosunkowo rzadki. Większość związków rozpada się natomiast z dużo bardziej przewidywalnych i łatwiejszych do uniknięcia problemów. Jednym z nich jest wspomniany już brak komunikacji – mam jednak nadzieję, że po poprzednich lekcjach będziesz już w stanie ten brak zniwelować. Kolejnym popularnym problemem jest ubogość wspólnych doświadczeń.


Budowanie wspólnych doświadczeń
Przywiązanie do drugiej osoby, ta więź, którą traktujemy zwykle jako dojrzałą miłość (w odróżnieniu od nieco dziecinnego zauroczenia) jest czymś, co wymaga regularnego wzmacniania. Wzmacniamy je zaś przede wszystkim przez wspólne, silne emocjonalnie przeżycia. Dlatego bardzo ważne jest takie kierowanie związkiem, by mieć razem jak najwięcej intensywnych doświadczeń i by te doświadczenia pojawiały się regularnie w toku całego Waszego związku. Być może w późniejszych latach nie muszą być aż tak częste jak na początku, ale wciąż powinny tam być i powinno ich być wiele. Dzięki temu Wasze uczucia będą regularnie podtrzymywane, a druga osoba będzie się ciepło kojarzyć.


Ćwiczenie: Zaplanuj wspólne przeżycia
Zaplanuj przynajmniej trzy silnie emocjonujące doświadczenia, które możecie razem przeżyć. Najlepiej, by były to doświadczenia związane z zupełnie innymi emocjami – jedno może być czystą zabawą, inne czymś romantycznym, jeszcze inne np. czymś wzniosłym i wyjątkowym.
Co istotne, silne emocje nie muszą wymagać wydawania wielkich pieniędzy –  zabawa niczym dzieci na placu zabaw, wspólny piknik w parku, wspólne pokonanie jakiegoś wyzwania sportowego, to wszystko rzeczy, które możecie mieć za darmo lub prawie za darmo – a i tak zbuduje to silne emocje i trwałe, pogłębiające związek wspomnienia.


Gotowość na zmiany
Pamiętasz tą kwestię zmiany, z którą para nie może się pogodzić i się rozstaje, o której wspominałem na początku? To oczywiście możliwe, ale dużo częściej w toku związku nastąpią zmiany, z którymi moglibyście sobie poradzić – jeśli bylibyście na to gotowi. Oczywistą zmianą tego typu są dzieci, które mocno modyfikują wspólną sytuację. (A kolejną moment, gdy dzieci opuszczają dom rodzinny.) Ale mamy też na przykład takie kwestie jak poważne zmiany zawodowe  (gdy jedno z partnerów zaczyna nagle zarabiać dużo więcej lub mniej niż wcześniej), towarzyskie, nowe zainteresowania czy chęć innego spędzania czasu, czy nawet kwestie pewnej zmiany upodobań sypialnianych. W każdej z tych kwestii w Waszym życiu mogą zajść zmiany. Nie chodzi o to, by je akceptować a’la carte, ale z drugiej strony warto też pozwolić sobie przynajmniej na pewną elastyczność i gotowość do tego, że takie zmiany mogą nadejść, że czterdziestoletni człowiek jest jednak inną osobą niż był gdy się poznaliście dwadzieścia lat temu. Bez takiej elastyczności, tkwiąc w przeszłości, związek może być w dość wrażliwej sytuacji.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis