Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 10.3 – Pewność siebie w praktyce


Co jednak w sytuacji, w której nie masz dla siebie aż tyle akceptacji? Gdy są pewne rzeczy których się wstydzisz, boisz, unikasz? Gdy po prostu nie czujesz się pewny siebie?

Praca nad pewnością siebie to duży materiał, który trudno podsumować w takim wprowadzającym materiale. Jest jednak kilka prostych, łatwych do wprowadzenia w życie narzędzi, których wprowadzenie może znacząco usprawnić Twoją pewność siebie i Twoje samopoczucie.


Dobór celów
Pierwszym rozwiązaniem, znanym Ci już z części n.t. realizacji celów, jest odpowiedni dobór celów, które masz w danej sytuacji. Przytłaczająca większość osób mających problemy z pewnością siebie wybiera sobie w takich sytuacjach cele, których osiągnięcie nie jest w pełni od nich zależne. Mają oczywiście wpływ na ich realizację, ale koniec końców nie mają nad nimi pełnej kontroli. Popularne przykłady takich celów to np. „chcę dobrze wypaść”, „chcę być lubianym”, „nie chcę zrobić z siebie idioty”, itp.

W każdym z tych przypadków możesz dać z siebie wszystko i zrobić naprawdę dużo, a i tak nie być w stanie osiągnąć swojego celu. To ryzyko  sprawia, że pojawia się niepokój i brak wiary w siebie. Dlatego kluczowe dla Twojej pewności będzie odpowiednie dobranie celów na daną sytuację.


Ćwiczenie: Upewnij się, od kogo zależą Twoje cele
Wybierz sytuację w której czujesz się niepewnie i przyjrzyj się jakie masz w niej cele. Czy każdy z nich zależy w 100% od Ciebie? Jeśli znajdziesz jakieś, które nie zależą, zmień je na w 100% zależne i sprawdź jak teraz czujesz się w tej sytuacji.


Zdobywanie doświadczenia i znajomość zasad
Brak pewności siebie sprowadza się bardzo często do braku świadomości jasnych zasad, jakich mógłbyś się trzymać danej sytuacji. Jeśli nie znasz reguł, nie wiesz co robić, a każda decyzja obciążona jest ryzykiem – nic dziwnego, że może to sabotować Twoją pewność siebie.

Są dwa główne rozwiązania tego problemu:
a) Po pierwsze – postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji i doświadczenia w różnych sytuacjach. Im więcej doświadczenia w danej sytuacji, tym lepsze Twoje w niej rozeznanie (a przynajmniej wrażenie rozeznania, gdyż, oczywiście, nasze doświadczenie może być bardzo mylące). To bezpośrednio przekłada się na poczucie Twojej pewności siebie.


Ćwiczenie: Zaplanuj okazję do zwiększenia doświadczenia
Wybierz sytuacje w których czujesz się mało pewny siebie i zaplanuj jak możesz wzbogacić swoje obycie z tymi sytuacjami, jak możesz ich częściej doświadczać, w bezpieczny sposób.


b) Po drugie – przygotuj sobie szereg ogólnych reguł, które możesz zastosować do dowolnej sytuacji. Takie reguły dadzą Ci swego rodzaju uziemienie, podstawy na jakich możesz się oprzeć nawet w zupełnie nowych sytuacjach. To zaś bezpośrednio przełoży się na Twoją pewność siebie.


Ćwiczenie: Wyznacz sobie zasady
Zastanów się jakie mógłbyś mieć ogólne reguły postępowania, na wypadek nowych, nieznanych sytuacji. Z natury rzeczy reguły te będą dość ogólne, ale nawet takie ogólne reguły pozwolą Ci już nadać nowej sytuacji jakąś strukturę i poczuć się w niej pewniej. Wypisz co najmniej pięć takich ogólnych zasad.

 


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis