Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 10.2 – Korzystanie ze swoich wad


Rozwój osobisty bywa zdumiewająco nietolerancyjny. Ludzie zajmujący się tą tematyką potrafią tak mocno zafiksować się na naprawie tego, co postrzegają za swoje wady i na osiągnięciu wymarzonych celów, że nawet nie dostrzegają, jak wiele w tej drodze gubią.

Tymczasem jednym z istotnych kluczy do zdrowego rozwoju jest uświadomienie sobie, że bardzo wiele cechy, które my postrzegamy jako swoje wady, jest czymś za co inne osoby oddałyby naprawdę dużo.

Kluczem do tej różnicy jest fakt,  że dana cecha rzadko kiedy jest „obiektywną” wadą czy zaletą. Zazwyczaj staje się taka w określonych warunkach. Np. szybki metabolizm, pozwalający dużo jeść i nie tyć, byłby czymś wspaniałym dla ludzi pragnących schudnąć. Dla tych, którzy chcą przybrać na masie i np. pasjonują się kulturystyką, staje się wręcz koszmarem, wymagającym od nich wydawania kolosalnych kwot i poświęcania ogromu czasu na przygotowywanie i spożywanie gigantycznych posiłków. Tylko takie posiłki umożliwiają im bowiem, przy ich metabolizmie, realne przybranie na masie.

To samo dotyczy też różnych cech psychicznych i nawyków. Często marnujemy ogromny potencjał takich cech, skupiając się na traktowaniu ich jako wady i wypieraniu z naszego życia, zamiast zadać sobie pytanie „gdzie można by z tego skorzystać?”


Ćwiczenie:  Wykorzystaj swoje wady
Przygotuj listę rzeczy, które uważasz za swoje wady. Następnie dla każdej z nich postaraj się znaleźć co najmniej trzy realistyczne sytuacje, w których taka wada mogłaby się okazać zaletą. Pomyśl o tym jakie osoby mogłyby chcieć mieć takie cechy, kto mógłby z nich skorzystać.

Gdy będziesz już dysponował taką listą, pomyśl jak możesz zacząć wdrażać te inne zastosowania dla Twoich cech w swoim życiu.


Przejście takiego ćwiczenia może pozwolić Ci dostrzec nieoczekiwane strony siebie samego/samej i zyskać dużo większa akceptację dla tego kim jesteś i co robisz. Naprawdę niewiele Twoich cech okaże się bowiem faktycznie i niezłomnie negatywnych. A świadomość tego może być niezwykle wartościowa.

 


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis