Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 10.4 – Równowaga życiowa


Są dwa powody, dla których ta książka dotyczy tak zróżnicowanych tematów, wszystkiego od skutecznej nauki, przez motywację, aż po rozwój kariery.

Pierwszym powodem jest oczywiście fakt, że jako książka wprowadzająca do rozwoju, powinna trafić do potrzeb jak najszerszej grupy. Nie mogę przewidzieć, czy bardziej przyda Ci się praca nad tworzeniem nawyków, czy usprawnianie związku – mogę po prostu zaproponować nieco podstawowych rozwiązań dla wszystkich zainteresowanych.

Jest jednak jeszcze jeden powód, równie istotny. Jeśli porównamy ludzi, którzy osiągnęli znaczny sukces w jednym obszarze życia, kosztem pozostałych, oraz tych, którzy osiągnęli umiarkowany sukces we wszystkich obszarach,  ta druga grupa okaże się być dużo szczęśliwsza. Równowaga życiowa jest dla nas cenna i atrakcyjna i jesteśmy emocjonalnie nagradzani za to, że do takiej równowagi dążymy.

Dlatego właśnie dostałeś narzędzia, które pomogą Ci poprawić każdy obszar Twojego życia. Jeśli będziesz chciał je dodatkowo rozwinąć, jeśli któryś obszar wymaga dodatkowej troski, możesz się na nim skupić i poszukać bardziej precyzyjnych metod i narzędzi. Jednocześnie masz już zestaw podstawowych rozwiązań, które pomogą Ci niezależnie od tego, nad czym chciałbyś pracować.

A ponieważ warto o tą równowagę zadbać, chciałbym Ci zaproponować jeszcze jedno, ostatnie już w tej książce ćwiczenie.


Ćwiczenie: Balans życia
Wypisz wszystkie obszary Twojego życia, które uznajesz za ważne. Nie ma jednej listy tego typu dla wszystkich – dla mnie istotne mogą być np. książki, a dla Ciebie podróże. Po prostu przemyśl co jest dla Ciebie istotne.Masz do wyboru m.in.
– związek,
– rodzina,
– praca,
– firma,
– sport,
– rozrywka,
– przyjaciele,
– podróże,
– hobby,
– edukacja,
– zdrowie,
– rozwój.
Możesz też oczywiście dodać swoje pomysły.

Następnie oceń każdy z tych obszarów, w skali do 100, dwoma kryteriami – jak dobry chcesz, żeby był, oraz jak dobry jest obecnie. Może na przykład być tak, że sport nie jest dla Ciebie aż tak ważny i wystarczy, jak będzie na 50… ale obecnie jest na 15.

Gdy już to rozpiszesz, zastanów się jaki obszar wymaga największej poprawy, gdzie przestrzeń między pożądanym, a obecnym stanem jest największa –  i stosownie ją zmodyfikuj.

 


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis