Komentarz do Listu o Anonimowych Alkoholikach

W poprzednim wpisie udostępniłem list od byłego członka AA, z opisem jego doświadczeń i przeżyć w temacie. Dziś chciałbym się do niego odnieść i rozwinąć.

Zacznijmy od kilku konkretów:

 1. Badania jasno pokazują, że AA i inne podejścia oparte na 12-krokach po prostu nie działają. Przegląd Kolaboracji Cochrane’a wskazał brak dowodów na skuteczność tej metody.
 2. Badania równie jasno pokazują, że krótkie interwencje behawioralno-poznawcze działają w przypadku alkoholizmu. Jasne, mogłyby działać lepiej – ale są faktyczne dowody na skuteczność takich rozwiązań.
 3. Badania wskazują również na pewien poziom spontanicznej remisji alkoholizmu. Niektórzy ludzie po prostu przestają pić sami z siebie.
 4. W świetle tych danych przypadki osób które przypisują swoje „ozdrowienie” AA należy wyjaśnić po prostu jako kolejne przejawy spontanicznej remisji.
 5. Standardowym celem terapii uzależnień na świecie od dawna staje się już kontrolowanie uzależnień, a nie abstynencja. Co istotne, nawet pacjenci terapii skupionej na kontrolowaniu uzależnień często decydują się na abstynencję w efekcie takiej terapii, ale kontrola jako cel terapeutyczny zwiększa zarówno chęć skorzystania z terapii, jak i jej skuteczność. Patrz np. tutaj lub tutaj.
 6. W świetle powyższych metody abstynencyjne okazują się być wręcz szkodliwe dla pacjenta.
  a) Zmniejszają szanse, że podejmie się terapii.
  b) Zmniejszają szanse, że w terapii wytrwa.
  c) Nie dają lepszych efektów niż brak jakiejkolwiek terapii, w odróżnieniu od metod terapeutycznych, które faktycznie działają.
  d) W efekcie szkodzą pacjentom i potencjalnym pacjentom, zmniejszając szanse na to, że dostaną oni pomoc, która byłaby dla nich faktycznie wartościowa.

Powyższe punkty nie podlegają dyskusji przynajmniej do czasu konfrontacji ich z badaniami wskazującymi na inne wyniki – i z góry zapowiadam, że niemerytoryczne argumenty, nasycone emocjami i osobistymi anegdotami, a nie wsparte na stosownej literaturze naukowej nie są mile widziane w dyskusji na ten temat. Dalszy ciąg artykułu to już bardziej moje refleksje, więc tu badania są oczywiście mile widziane, ale nie niezbędne.


Alkohol jako grzech

Model 12-kroków/anonimowych alkoholików nie wywodzi się z badań nad uzależnieniami, ani jakiejkolwiek naukowej wiedzy na temat ludzkiego zdrowia, psychologii, neurologii, czy uzależnień. Powstał na samym początku jako model religijny i do dzisiaj funkcjonuje w zasadniczo nie zmienionej formie. Jedyną realną różnicą jest teraz to, że zamiast odwoływać się do chrześcijańskiego Boga, uczestnicy programu mogą odwoływać się do dowolnej siły wyższej lub jej odpowiednika (Wszechświata, itp.). Jest to jednak różnica całkowicie pozorna, ponieważ cały przekaz AA, cała ideologia tego programu opiera się nawet nie na chrześcijańskim, a na kalwińskim modelu rzeczywistości. W tym modelu ludzie są całkowicie bezsilni, z natury źli i grzeszni i mogą co najwyżej oddać się pod opiekę siły wyższej. Jeśli tego nie zrobią – pogrąży ich ich własna grzeszna natura oraz podszepty szatana.

Takie podejście do rzeczywistości jest skrajnie inne nawet od innych chrześcijańskich wizji świata, nie wspominając już o religiach takich jak buddyzm, czy o ateistycznych filozofiach. W świetle tego próby tłumaczenia, że AA nie jest ruchem religijnym są w zasadzie skazane na porażkę – podstawowa filozofia całego ruchu jest jak najbardziej religijna i nie sposób przed tym uciec.

Jest to o tyle istotne, że ta filozofia kształtuje cele terapeutyczne ruchu i jego mentalność. Alkohol jest w tym układzie synonimem grzechu. A na grzech nie może być zezwolenia, nie może być pozwolenia na „umiarkowane grzeszenie” – bo nawet odrobina grzechu człowieka korumpuje i niszczy. Stąd abstynencja jest jedyną dopuszczalną opcją. Nie ze względu na zdrowie uzależnionych. Ze względu na moralność.

Niewiele osób z ruchu AA przyzna to otwarcie, ale wystarczy rozpisać typową argumentację AA by zobaczyć, że nie jest możliwa bez oparcia na takiej przesłance.

alkoholizm

Alkohol jako choroba

Oczywiście, „to grzeszne” nie jest zbyt dobrą podstawą do promowania ruchu terapeutycznego. Brak mu odpowiedniej siły przebicia. Dlatego istnym darem niebios był dla ruchu AA „chorobowy” model uzależnienia. Zgodnie z tym modelem, alkoholizm jest chorobą, a więc czymś nad czym pacjent nie ma kontroli, czymś większym od niego. Model ten doskonale pasował do „grzesznej” ideologii AA i został ochoczo podchwycony przez tą organizację i powiązane z nimi ośrodki terapeutyczne. No i oczywiście, jeśli alkoholizm to choroba, idea kontroli nad przyjmowanym alkoholem stawała się absurdalna – bo przecież alkoholicy są „chorzy” i nie mają możliwości się kontrolować!

Problem w tym, że badania po prostu nie potwierdzają tego modelu. Owszem, częste picie alkoholu prowadzi do zmian w mózgu. Podobnie jak w zasadzie każda inna często robiona rzecz, łącznie z grą na pianinie. Co więcej, osoby mające problemy z uzależnieniem od alkoholu mogą jak najbardziej nie tylko poradzić sobie z problemem, ale też są w stanie pić kontrolowanie – wbrew tezom o nieodwracalnych i odbierających im kontrolę zmianach w mózgu.

Żeby było jeszcze ciekawiej, zarówno modele zwierzęce, jak i współczesne badania psychologiczne jasno pokazują, że nawet u osób poważnie, fizycznie uzależnionych od środków nawet cięższych niż alkohol (np. crack) istnieje jak najbardziej możliwość świadomego kontrolowania przyjmowanych substancji. Przyjęcie substancji psychoaktywnych jest dla takich osób świadomą decyzja, wyborem najlepszej z dostępnych opcji, a nie „automatycznym przymusem”. Pisałem o tym np. TUTAJ.

Alkohol nie jest źródłem problemu. Nie jest „wielkim złem”. Jest metodą, jaką ludzie przyjmują by radzić sobie z problemami, gdyż nie mają/nie znają alternatywnych rozwiązań. Dlatego właśnie pomoc psychologiczna czy psychoterapia mogą zrobić bardzo wiele, pomagając pacjentowi poradzić sobie z problemami, w przypadku których dotychczas sięgał po alkohol.

Należy więc wskazać, że alkoholizm nie spełnia kryteriów choroby i w świetle obecnej wiedzy naukowej należy ten model – razem z modelem grzechu – odrzucić.


Anonimowy Alkoholicy jako sekta parareligijna

Skąd więc – przy jakimkolwiek braku naukowych podstaw, silnych dowodach na brak skuteczności (a nawet szkodliwość) oraz silnych dowodach na skuteczność alternatywnych metod – ciągła popularność ruchu AA?

W odpowiedzi muszę skierować do opublikowanego ostatnio listu i opisanych tam zachowań, które, niestety, są zachowaniami typowymi dla sekt.

a) Ciepłe, tolerancyjne przyjęcie nowych chętnych i wspieranie ich, by -gdy już zaangażują się – odkrywać mniej przyjemne aspekty organizacji.

b) Opieranie relacji na poczuciu winy i braku mocy sprawczych (co sprzyja podporządkowaniu się regułom organizacji).

c) Ostre, agresywne i emocjonalne reakcje na podważanie dogmatów organizacji, niedopuszczanie dyskusji, etykietkowanie wątpliwości jako przejawów „nawracającego nałogu”.

d) Nadanie nowej tożsamości (alkoholik) z mechanizmem trwałego podtrzymywania tej tożsamości (niepijący alkoholik), co ułatwia podważenie dotychczasowych wartości.

e) Przedstawianie grupy jako jedynej metody wybawienia, podkreślanie przypadków tych, którzy grupę opuścili (zgrzeszyli) i spotkała ich kara („zapili się na śmierć”).

f) Demonizowanie alkoholu w celu uzyskania jasnego, wyraźnego przeciwnika – czynnika integrującego grupę.

Z przykrością trzeba powiedzieć, że wszystkie te mechanizmy – zwłaszcza zebrane razem – są typowe właśnie dla sekt religijnych i parareligijnych. Poniższy – dość już stary – film skierowany przeciw „typowym” kultom religijnym, ale zdumiewająco wiele jego elementów wpisuje się idealnie w ruch AA. Niestety, wersja tylko angielska (jeśli ktoś zna polską, proszę o linka, podmienię). Film ten podaję oczywiście nie jako dowód, a jako ilustrację poruszanego tematu.

Taka sekciarska mentalność wyjaśnia niestety zarówno trwałość ruchu AA, jak i niekiedy dziką wręcz zawziętość jego zwolenników w zwalczaniu alternatywnych terapii odrzucających dogmaty ruchu – niezależnie od potwierdzonej skuteczności.


Dodatkowym, oddzielnym problemem z ruchem AA jest fakt, że jego reguły ignorują częste współwystępowanie innych problemów psychologicznych u osób z problemami alkoholowymi. Problemy te występują zaś u dużej części (30-60%, w zależności od przyjętych kryteriów) osób uzależnionych. Mechanizmy „terapii” AA w ogóle nie sprzyjają zajmowaniu się takimi problemami, tymczasem alkoholizm jest często niczym innym jak próbą „autoterapii” innego, poważniejszego problemu, którego rozwiązanie pozwoliłoby rozwiązać również problem z alkoholem.


Czy AA to samo zło?

Choć kusi mnie by odpowiedzieć „TAK” i na tym skończyć, byłoby to też nieuczciwe z mojej strony. Potrafię wskazać dwie realnie dobre rzeczy w ruchu AA.

a) Jestem pewien, że większość osób powiązanych z tym ruchem ma jak najbardziej dobre intencje i jest szczerze zaangażowana w pomoc innym ludziom. Niestety, same dobre intencje nie są wystarczające i nie mogą zastąpić kompetencji merytorycznych w danej dziedzinie.

b) Jest jeden element ruchu AA, który daje pacjentom faktyczną wartość i jest to element spotkań grupowych. Wsparcie społeczne jest bezdyskusyjnie silnym czynnikiem wspierającym w radzeniu sobie z różnymi problemami. To powiedziawszy, takie wsparcie nie musi pochodzić z AA i np. sekularne ruchy Moderation Management również mogą zaoferować takie wsparcie bez potrzeby przyjmowania szkodliwych dogmatów AA.


P.S. Deklaracja braku konfliktów interesów: nauczony doświadczeniem i rzucanymi ku mnie oskarżeniami, chciałem zastrzec, że nie prowadzę terapii uzależnień, ani nie mam żadnych finansowych czy osobistych powiązań z firmami prowadzącymi taką terapię lub oferującymi do niej alternatywy. Moje powiązanie z tematem sprowadza się do roli popularyzatora nauki i sprawdzonych, opartych na dowodach i nauce rozwiązań. Zbyt dużo w psychologii jest rzeczy wątpliwych, lub wręcz szkodliwych. Warto temu przeciwdziałać.


PPS. Ze względu na liczne pytania: TUTAJ znajduje się częściowa lista ośrodków w Polsce oferujących terapeutyczny Program Ograniczania Picia.Gry Planszowe w Szkoleniach - eksperymentalne szkolenie n.t zastosowania machanizmów gier planszowych w szkoleniach rozwojowych, połączenie lat pasji trenerskiej i planszówkowej. 15 kwietnia 2018, Warszawa. Do 25 marca w przedpłacie tylko 350 zł!

 


Jeśli lubisz te materiały, polub i fanpage bloga :)


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Były aowiec

  Gdyby ktoś miał wątpliwości, czy AA jest
  sektą, czy nie, przytaczam poniżej przykłady codziennych złotych myśli,
  zalecanych do lektury dla członków (książeczka „24 godziny”), a także czytanych
  w danym dniu na mitingach. Na końcu każdej myśli są pytania. Te pytania są
  czymś w rodzaju tematu na dany dzień na mitingach prowadzonych w tym dniu w
  całej Polsce. Przez mój przeszło czteroletni okres uczęszczania na mittingi (w
  tym przez 2 lata co tydzień, niekiedy nawet 2 razy w tygodniu) nie zdążyło się,
  by jakieś wypowiedzi były krytyczne.

  Są to przykłady wzięte pierwsze z brzegu.
  W tym tonie napisana jest cała „literatura” aowska.

  Aktywnych fanatyków AA nie ma co pytać
  (wiem po sobie jako były fanatyk), ale każda normalnie myśląca osoba może sama
  wyciągnąć wnioski.

  Zainteresowanym dodam, że przestałem być
  fanatykiem, kiedy poddałem się terapii nastawionej na rozwiązywanie problemów,
  które kiedyś powodowały sięganie po alkohol. AA takich rozwiązań nie daje,
  dlatego też jego długofalowa skuteczność jest bardzo nikła.

  Myśli przewodnie:

  1 stycznia:

  „Czy gdy trafiłem do AA, byłem
  zrozpaczony? Czy moja dusza niemal jęczała z udręki? Czy aż tak miałem dość
  siebie i swego sposobu życia, że nie mogłem znieść widoku własnego odbicia w
  lustrze? Czy byłem zdecydowany wstąpić do AA? Czy byłem gotów spróbować wszystkiego,byleby
  tylko pomogło mi to za przestać picia i uleczyło chorobę mej duszy?

  Pytanie:

  Czy kiedykolwiek wolno mi zapomnieć ów
  koszmarny stan,w jakim się wówczas znajdowałem?”

  2 stycznia:

  „Jak AA może mi pomóc? Przede wszystkim
  ważne jest, abym zechciał zmienić siebie i swój sposób życia. Muszę
  bezwarunkowo uznać własną bezsilność wobec alkoholu, który robił ze mną
  wszystko, co chciał.

  O ile szczerze zapragnę odciąć się od
  dawnego życia, będę zdolny powierzyć swój los opiece Siły Wyższej – mój problem
  alkoholowy złożę w Jej ręce. Regularnie uczęszczając na mityngi ,będę dzielił
  się doświadczeniem i umacniał w sobie poczucie przynależności do Wspólnoty. Postaram
  się też pomagać innym alkoholikom.

  Pytanie

  Czy postępuję zgodnie z powyższymi
  zaleceniami ?”

  3 stycznia:

  „W AA dowiedziałem się, na czym polega
  alkoholizm – na podstawie zdobytej tam wiedzy sam mogłem orzec, czy jestem
  chory. Gdy uznałem się za uzależnionego od alkoholu, otwarcie nazwałem siebie
  alkoholikiem. Czy od tamtej pory żyję w sposób zalecany ludziom chorym na
  alkoholizm? Czy czytam literaturę AA? Czy nabyte wiadomości odnoszę do własnej
  osoby i praktycznie stosuję w życiu? Czy wciąż przyznaję, że jestem
  alkoholikiem?

  Pytanie

  Czy gotów jestem wyznać to zawsze wtedy, gdy
  moja szczerość może komuś pomóc ?”

  4 stycznia:

  „Czy uznałem fakt, że jestem alkoholikiem?
  Czy przezwyciężyłem pychę i przyznałem, że poważnie różnię się od ludzi
  pijących normalnie? Czy pogodziłem się z perspektywą spędzenia reszty życia bez
  alkoholu? Czy mam jeszcze jakieś wątpliwości lub zastrzeżenia? Czy w głębi
  duszy hołubię płonną nadzieję, że być może pewnego dnia będę w stanie pić z
  umiarem, bez katastrofalnych

  konsekwencji? Czy stać mnie na bezwzględną
  uczciwość wobec siebie i innych? Czy dokonałem samooceny, przyznając się do
  popełnionych błędów i wyrządzonych krzywd? Czy unormowałem stosunki z bliskimi
  i z przyjaciółmi?

  Pytanie

  Czy postarałem się przeprosić ich za moje
  niecne postępowanie, jakiego się niegdyś wobec nich dopuściłem ?”

  8 marzec:

  „Winniśmy regularnie uczęszczać na mityngi
  AA. Winniśmy zmieniać nasz sposób myślenia – z „pijanego” przestawiać
  się na trzeźwe. Winniśmy pracować nad stanem naszego umysłu. Winniśmy pomagać
  innym alkoholikom.

  Winniśmy współdziałać z Bogiem, poświęcając
  Programowi co najmniej tyle samo czasu i energii, ile poświęcaliśmy na picie. Winniśmy
  stosować w życiu zasady Programu najlepiej, jak potrafimy.

  Pytanie

  Czy swój problem alkoholowy złożyłem w
  ręce Boga i czy współpracuję z Nim?”

  Jak kogoś interesuje dalej można sobie poczytać
  między innymi tu:

  http://niepijemy.pl/forumdda/forum/48-24-godziny-codzienne-refleksje

  Swoją drogą ciekawi mnie czy terapeuci i
  lekarze wysyłający ludzi na mitingi znają dobrze literaturę aowską i sposób
  funkcjonowania tej organizacji, czy w ogóle zadali sobie trud wizyty na
  mitingu, żeby zobaczyć jak ta sprawa wygląda „na żywca”.

  • Pshem

   Z tym, że „324 godziny” nie są literaturą AA. Więc Twój wywód jest od początku zbędny.

   • Pshem

    Mea Culpa „24 godziny”.

 • Małgorzata Halber w „Najgorszym człowieku na świecie” ciekawie opisuje doświadczenia z AA. Dla mnie te opisy były lekko szokujące. Ateiści nie mają tam czego szukać, bo cała „filozofia” AA jest kompletnie nielogiczna. No i wymaga wiary bez kwestionowania czegokolwiek.

 • Marek

  Czytałem ten wpis już jakiś czas temu, ale nie daje mi to spokoju. Znam problem od wewnątrz, zgadzam się co do AA, tylko jaką mamy w Polsce alternatywę? Moja matka jest po kilku terapiach i próbach, jest gorzej niż było, wydaje mi się, że takie nieudane próby pogarszają sytuacje, wcześniej piła, ale nie tak ostro, teraz jest totalnie w innej rzeczywistości. Jest kwestią czasu, kiedy będzie po niej, co chwile ma jakieś wypadki, jest na równi pochyłej, a my z bratem jesteśmy bezsilni. Ma najpewniej jakieś zaburzenie inne, wg mnie zaburzenia osobowości, ale każdy psychiatra jak słyszy, że pije to do AA ją odsyła. W tej chwili jej proponują tylko grupę wsparcia AA, bo terapię już przeszła. W internecie czytam jak to metody behawioralno-poznawcze takie i takie, dobrze działają przy podwójnej diagnozie, ale nigdzie nie umiem znaleźć ośrodka odpowiedniego. Studiuję psychologie, więc coś tam wiem, a mimo tego, nie umiem nic znaleźć, wykładowcy, też nie znają tematu na tyle dobrze, żeby cokolwiek powiedzieć. Więc wszystko pięknie, AA jest złe, ale alternatywy nie widać, a dramaty ludzkie się odgrywają.

  • Były aowiec

   Wydaje mi się, że prezentujesz tutaj coś na kształt
   współuzależnienia. Nie możesz pomóc swojej matce, jeżeli ona samo sobie nie
   chce pomóc. Pomyśl o sobie, o swoim życiu, o tym co i jak w nim dalej chcesz
   robić. 20 lat życia zmarnowałem zamartwiając się pijącym ojcem. Gdybym miał
   sobie samemu z okresu studiów coś doradzić w kwestii rodziców, to powiedział
   bym tak: zostaw ich i spierdalaj stamtąd jak najdalej.

   • Marek

    Dzięki za komentarz. już mam temat przerobiony. Żyje swoim życiem itp. Pytanie czy jak komuś jest przykro że matka się stacza w otchłań to jest współuzależnienie, moim zdaniem jest to zdrowa reakcja. Nie kontroluje jej picia tylko wkurza mnie zamieszaniena rynku i też to z AA.Udało mi się znaleźć placówkę w okolicy, która podobno jest dobra. Musiałem się zapytać dopiero kogoś z branży. Teraz piłeczka po jej stronie a ja żyję swoim życiem.

    • Były aowiec

     Kiedyś usłyszałem takie zdanie: „alkoholika leczy się
     zostawiając go”, tyczyło się to ca prawda bardziej żon alkoholików, niż dzieci,
     ale coś w tym jest. Nie chcę Cię martwić, ale w zasadzie jedyne co możesz
     zrobić to zgłosić się do jakiejś lokalnej komisji rozwiązywania problemów
     alkoholowych z wnioskiem o przymusowe leczenie. Po dobroci, na podstawie
     znanych mi przypadków, uważam, że nic nie wskórasz. Czasami może tez nie być lepszego
     wyjścia, niż AA – w tym wypadku lepiej być w sekcie, niż chlać, ale wówczas należy
     się liczyć, że jak nastąpi nawrót zakończony piciem, to skutki mogą być
     katastrofalne, nawet śmiertelne, a niestety w ok 95 % przypadków taki nawrót następuje.

  • Polak 49

   Dziwi mnie że nie można poszukać terapii bechawioralno poznawczej wejdź na fb poszukaj Jacek świst z Czorsztyn powiedz że od Wiesława

  • Zgadzam się, że jest problem. Tyle tylko, że ten problem jest powiązany właśnie z żelaznym chwytem AA na środowisku terapeutycznym – przez co niespecjalnie jest przestrzeń na jakąkolwiek debatę, niestety. A co dopiero na powszechne alternatywy. Kilka ośrodków oferujących np. terapię kontrolowanego picia jest, ale dość niewiele, także dlatego, że środowisko AA dość agresywnie atakuje takie rozwiązania.

 • Wdzieczny Czlowiek

  Jestem po 2 terapiach, alkoholizm, DDA, 7 lat jestem trzeźwy, uczestniczę regularnie w spotkaniach A.A. przerobiłem program 12 kroków. Żyje dobrym życiem. Co tu dłubać, dobre, złe, sekta, katole … Zdrowi na mityngi nie chodzą. Nie wiem co mi pomogło, korzystałem ze wszystkich możliwości jakie mi dano. Dla mnie to CUD, nie zrozumie tego człowiek bez moich doświadczeń.

  pzd. Paweł

  • Były aowiec

   Problem w tym, że AA nie rozwiązuje problemów, w sensie
   przyczyn sięgania po alkohol jako środek rozluźniający. AA stanowi zastępnik i
   w sensie psychologicznym po prostu zajmuje miejsce alkoholu i niestety może
   mieć równie upośledzający wpływ na inne dziedziny życia, jak sam alkohol.
   Jeżeli rozwiążesz przyczyny alkoholizmu (np. nieuświadomiony konflikt
   wewnętrzny) nie jesteś już alkoholikiem i żadne czary mary nie są Ci potrzebne.
   Można to zrobić np. poprzez terapię psychodymiczną, choć jest to bardzo trudne
   i nie wszyscy nałogowcy nadają się do takiej terapii. Największym problemem w
   AA jest demonizowanie alkoholu, zupełnie przesadne i niepotrzebne, co może
   powodować straszne skutki w wypadku wypicia alkoholu przez człowieka
   długotrwale poddawanego takiej indoktrynacji. W tej chwili przychodzą mi na
   myśl przykłady dwóch byłych kolegów z AA, którzy opowiadali, że takiego chlania
   jak doświadczyli będąc członkami AA, nie doświadczali nigdy wcześniej, jeden
   pił spirytus salicylowy, a drugi wylądował w szpitalu psychiatrycznym. Obaj są
   nadal członkami AA i nawet przez myśl im nie przeszło, że tak straszne picie
   wynikło z wcześniejszej długotrwałej indoktrynacji tą obłędna ideologią. Z drugiej
   strony mam przykłady dwóch kolegów, którzy rzucili picie sami z siebie, bo
   uznali, że mają z tym problem. Wiem, że obaj sięgnęli po alkohol – jeden po 7
   latach wypił 1 kieliszek z ciekawości i stwierdził, że mu nie smakuje. Drugi po
   8 latach na weselu u brata zabalował 1 dzień. I tyle! To daje bardzo do
   myślenia. AA daje poczucie przynależności, zrozumienia, przyjaźni i innych
   pozytywów wynikających z kontaktów z ludźmi, ale niestety za straszliwą cenę, w
   skrajnych przypadkach – nawet cenę życia. Nikomu ze znanych mi aowców nawet nie
   przychodziło do głowy, że takich rzeczy
   można poszukać gdzie indziej, w mniej patologicznych grupach ludzi. Pozdrawiam
   i życzę pogody ducha.

   • Piotr

    Witam , jestem Anonimowym Alkoholikiem mam na imię Piotr . Czytam , czytam i własnym oczom nie wierzę , Tak Panowie tak , alkohol nie był moim problemem . Był on skutkiem moich problemów . I to właśnie program 12 kroków pozwolił mi to odkryć . Mało tego ze odkryć , na tyle powróciłem do zdrowia żyjąc programem 12 kroków , że alkohol nie jest mi do niczego potrzebny . Kto mi zabroni go pić – nikt ! Po prostu poznając istotę moich błędów nauczyłem się nie korzystać z niej .I nie był nią alkohol . Ale to dopiero początek dobrodziejstw programu 12 kroków , pokazał mi on również jak żyć szczęśliwie nie tylko mi samemu . Dzięki niemu nauczyłem się tak żyć by innym ze mną żyło się dobrze i to jest dopiero dla mnie powrót do zdrowia . Nie muszę już walczyć o szczęśliwe życie , ONO STAŁO SIĘ MOIM UDZIAŁEM .Ale tu już potrzeba trochę pracy z tym programem . I cieszę się że są alternatywne sposoby na osiągnięcie wolności od własnych zniewoleń . Nie zamknąłem przeszłości , ani nie lękam się jej . Korzystam z niej by pomagać innym , jak i Panowie korzystacie z własnych doświadczeń i wiedzy. Nie wmawiam nikomu że sposób który na mnie zadziałał , zadziała i na niego . Ale doświadczenie powrotu do zdrowia milionów ludzi na całym świecie to fakt . I możemy tu spierać się przytaczając różne źródła , to nie miało by sensu . Ja osobiście znam wielu AA KTÓRZY W SPOSÓB TRWAŁY NIE PIJĄ I ODNALEŹLI RADOŚĆ ŻYCIA . Konkurowanie kto lepszy nie ma sensu , nigdy nie przyniesie nic dobrego . Ale wzajemne poznanie i współpraca by pomagać ludziom jak najbardziej . Pozdrawiam serdecznie PiotrAA

    • Przeciwnie. Weryfikacja jaki program jest lepszy ma ogromny sens i przyniesie masę dobrego. Należy po prostu kierować pacjentów na lepszy program. AA jest programem beznadziejnie słabym, o długoterminowej efektywności na poziomie rzucania bez żadnego wsparcia. Są programy skuteczniejsze. Jeśli posyłamy pacjentów na AA, to skazujemy na nałóg pewną ich grupę, którą inne metody mogłyby uratować, nie dając żadnej korzyści pozostałym. Kiepska wymiana.

    • Były Aowiec

     Powiem krótko: przestań chodzić na mitingi, to poznasz „trwałość” przebytej „terapii”. Interesowało by mnie też jakieś źródło tych danych o „milionach uzdrowionych”. Program 12 kroków sam w sobie może być skuteczny do abstynencji, ale na pewno nie jest w stanie rozwiązać problemów leżących u podstaw picia, ponieważ nie wykracza poza sferę behawioralno-poznawczą, jest oparty na poczuciu winy i wmówieniu ludziom braku jakiejkolwiek własnej siły sprawczej. Mam porównanie NA WŁASNEJ SKÓRZE programu 12 kroków i terapii psychodynamicznej, mam też kilkuletnie obserwacje różnych członków AA i potrafię z tego wyciągnąć wnioski. Są one niestety takie, że program AA nic nie leczy, regularne chodzenie na mitingi może spowodować polepszenie stanu psychicznego i abstynencję, ale nie rozwiązanie przyczyn picia.