Anty-guru: Robert Kiyosaki

Encyklopedia Guruica: „Jak zarobić pieniądze oszukując ludzi opowieściami o tym, jak już się rzekomo zarobiło pieniądze.”

Ah, Robert Kiyosaki. Gdyby w encyklopedii było hasło „jak zostać bogatym sprzedając ludziom kłamstwo o tym, jak stałeś się bogatym”, pod tym hasłem znaleźlibyśmy zdjęcie Roberta.

Dlaczego jednak zdecydowałem się zacząć listę anty-guru od Roberta? Cóż, sądzę, że jest on świetnym przykładem tego, co w anty-guru jest najgroźniejszego. Chodzi o to, że większość osób napotyka ich prace na początku swojej drogi pracy nad sobą. W efekcie ludzie często mają dość nostalgiczne podejście do takich prac, są gotowi je promować i polecać wbrew poważnym ich wadom, gdyż „gdyby nie ta książka, nie byłbym tu gdzie dziś jestem”.

Nie zgadzam się z tym. Żadna, ale to absolutnie żadna książka nie ma takiej mocy. Jesteś tu gdzie jesteś dlatego, że Ty podjąłeś takie decyzje w swoim życiu. Dana książka akurat przypasowała Ci w określonym momencie Twojego życia i łatwo jest jej przypisywać zmiany, które w Tobie zaszły. Ale to mylenie przyczyn z efektami. Tylko to nie tak. To nie książka ukształtowała Twoje życie. Dane książki czy podejścia spodobały Ci się dlatego, że byłeś już na drodze do stania się tym człowiekiem, którym dzisiaj jesteś. Książka czy metoda mogła co najwyżej spowolnić lub przyśpieszyć Twoją drogę.


„Bogaty ojciec, biedny ojciec” dla wielu znanych mi osób był taką „startową” książką. Lekka, motywująca lektura o zarabianiu pieniędzy. Wszystko fajnie, gdyby nie to, że cała treść to kłamstwo, często niebezpieczne finansowo, a niekiedy wręcz zachęcające do nielegalnych działań. I to nie „cwanych nielegalnych”, które ktoś mógłby spróbować usprawiedliwić, tylko zachowań po prostu głupich i nierozsądnych w swojej nielegalności.

A jednocześnie „Bogaty ojciec…” stanowi doskonałą ilustracje tego, co jest nie tak z Kiyosakim. Z przyczyn czasowych pozwolę sobie ominąć dużą część drobniejszego syfu i skupić się na najważniejszych kawałkach (zainteresowanych całością odsyłam do świetnej dekonstrukcji Kiyosakiego autorstwa J.T. Reeda).


Jak wygląda oficjalna historia Roberta Kiyosakiego?

1.  Chłopak z Hawajów, wychowywany przez ojca – wykładowcę akademickiego (tytułowy „biedny ojciec”), na którego życie wpłynął ojciec kolegi, przedsiębiorca budowlany („bogaty ojciec”).

2. Osiągnął sukces sprzedając z zyskiem nieruchomości.

3. Napisał książkę o swoim sukcesie. Książka stała się hitem, Robert zbudował wokół niej imperium przewyższające nawet jego imperium nieruchomości.

4. Dziś doradza skutecznie ludziom jak osiągnąć sukces finansowy.


A jak wygląda prawdziwa historia Roberta Kiyosakiego?

 1. Bogaty ojciec… nie istniał, aż do czasu, gdy Kiyosaki napisał książkę „Bogaty Ojciec”. W jednym z wywiadów (Smart Money) przyznał wręcz, że to postać równie realna co Harry Potter… Co w takim razie ta książka robi jako poradnik, zamiast stać na półce „fantastyka”?

2. Kiyosaki był typowym gościem próbującym swoich sił w tysiącu różnych sposobów na błyskawiczne zbicie majątku, które to sposoby ponosiły porażkę za porażką, np. na produkcji nylonowych portfeli. Jednym z tych projektów było prowadzenie seminariów pod marką Money and You, które pozwoliło Robertowi nauczyć się typowego platform sellingu, sprzedawania różnych dziwnych ofert pod przykrywką szkolenia.

3. Kiyosaki, wg. dostępnych informacji, nie handlował nieruchomościami. Można to łatwo sprawdzić, gdyż takie transakcje zostawiają za sobą dokumentację. Odnośnie Roberta takiej brak, on też odmawia podawania przykładów swoich transakcji, mimo wielokrotnych, niezależnych pytań. To sugeruje, że takich transakcji brak z jego strony.

Jest jedna odnotowana transakcja dla Kiyosakich, nieruchomość w Phoneix kupiona przez jego żonę, prawdopodobnie dokonana za namową wspólnej koleżanki z Money and You. Nie ma żadnych danych n.t. tego, jaki zwrot mieli z tej inwestycji – prawdopodobnie nieco zarobili, gdyż był to okres wzrostu w nieruchomościach, nie ma jednak żadnych podstaw by zakładać, że zarobili więcej niż ówczesna średnia rynkowa.

Tyle. Guru nieruchomości, „rzuć szkołę i kupuj domy na wynajem” Kiyosaki… Nie kupił ani jednego domu na wynajem.

Dla jasności, nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby Kiyosaki zachęcał do inwestycji w nieruchomości, nie udając przy tym, że sam się tym zajmował. On jednak podaje przykłady z własnego doświadczenia, których po prostu nie było – a to już oszukiwanie czytelników.

4. Książka Kiyosakiego sprzedawała się bardzo kiepsko (podobnie jak jego dwie poprzednie), aż wykorzystał znajomości z jednego ze swoich projektów błyskawicznego zarobku, MLMu Amway/ Quixar. Jego ideologia dobrze pasowała do ideologii Amwaya, wiec znajomy dystrybutor wyższego szczebla, Bill Galvin, zaczął ją promować u swoich kontaktów, oni u swoich i w ten sposób Kiyosaki uzyskał dość sprzedanych egzemplarzy, by uzyskać lepszą promocję od wydawnictwa, co zaowocowało „normalnym” sukcesem. Do dziś jego książka jest zresztą typowym wabikiem do MLMowych piramidek.

6. Na podstawie wypromowanej przez Amway książki i doświadczenia mówcy z Money and You, Kiyosaki zbudował sobie małe imperium, w którym doradza ludziom jak stać się bogatymi – głównie na nieruchomościach. W praktyce – imperium opiera się na „sprzedaży platformowej”  coraz droższych produktów uczestnikom seminariów, korzystając z dość hardkorowej manipulacji emocjonalnej. Firmy działające na licencji Kiyosakiego znane są m.in. z tego, że w ramach jednego z ćwiczeń z „wolności finansowej” nakazują uczestnikom podwyższyć limit na swoich kartach kredytowych (rzekomo po to, by „myśleli w większej skali”). Gdy tylko uczestnicy tak zrobią, w ramach seminarium pojawia się supermegaultraoferta, kosztująca… dokładnie tyle, ile wynosi nowy, podwyższony limit kredytowy uczestników. Co za zbieg okoliczności…

7. W praktyce natomiast porady Kiyosakiego są w najlepszym razie lekko inspirujace (ale co sądzę o inspiracji, to już stali czytelnicy wiedzą), a w praktyce bezużyteczne (program ABC 20/20 przeprowadził próbę, w której Kiyosaki doradzał trzem osobom jak zainwestować 1000 dolarów w 20 dni. Jedna z tych osób straciła 1000 dolarów +kolejny, własny tysiąc. Druga nic nie zarobiła. Trzecia zorganizowała imprezę i zarobiła niecałych 250 dolarów.)

Gdybyśmy zostali tylko na tym poziomie Kiyosaki nie zakwalifikowałby się do tej listy. Niestety, jego rady są też bezpośrednio szkodliwe, albo wręcz nielegalne. M.i.n

– zachęca do tzw. „insider trading”, praktyki skrajnie nielegalnej i zagrożonej ogromnymi karami

-zachęca do obchodzenia podatków, poprzez np. kupowanie drogich zegarków na firmę. W świetle prawa USA jest to nie do obrony i gdyby faktycznie tak zrobił, skarbówka szybko by się o to upomniała. Nie wspominając o wątpliwej wartości kupowania drogich zegarków, zwłaszcza gdy pisze o tym autor książki o inteligencji finansowej.

– zachęca do ryzyka bez weryfikowania skali tego ryzyka, przedstawia inwestycje w nieruchomości jako coś z zasady pewnego (tym silniej widać to w jego grze Cashflow). W rzeczywistości niestety wiele osób zbankrutowało w wyniku trzymania się jego ideologii.

– zniechęca do tradycyjnej edukacji, wbrew jasnym danym pokazującym, że taka edukacja przekłada się na realny wzrost dochodów i zamożności (prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką).

– podaje wiele sprzecznych twierdzeń – np. na jednej stronie potrafi twierdzić, że nie spłaca dłużników ani banków, płacąc najpierw sobie, gdy ma ograniczone zasoby finansowe, a chwilę później, ze razem z żoną świetnie wypada pod względem historii kredytowej. Jedno albo drugie, nie ma alternatywy.


Podsumowując, Kiyosaki to po prostu klasyczny przykład mentalności guru, którą najlepiej podsumował Frank Kern słowami „Zacząłem zarabiać kwoty czterocyfrowe gdy tylko zacząłem kłamać, że zarabiam kwoty sześciocyfrowe.” I tak, Kern także znajdzie się w tym cyklu.

Rady Kiyosakiego mogą dawać nieco inspiracji, ale w większości są bezużyteczne, a w pewnych przypadkach szkodliwe. Jego seminaria opierają się na ostrej i nieetycznej sprzedaży platformowej, często przekraczając wszelkie granice etyczne.

Zdecydowanie lepiej trzymać się od niego z daleka.

P.S. Warto też przeczytać w temacie http://www.eportfel.com/?q=node/1223


A co zamiast?

Jeśli interesuje Cię inteligencja finansowa, są zdecydowanie lepsze źródła niż Kiyosaki w temacie. Zacznij od „Sekretów Amerykańskich Milionerów” Stanleya i Denko, warto też sięgnąć po praktyczne blogi, takie jak

www.thesimpledollar.com

www.mrmoneymustache.com

www.jakoszczedzacpieniadze.pl


Powrót do strony cyklu.

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis
 • Robert

  Co za bełkot ten artykuł i poniższe komentarze, a tak na marginesie to autor tego belkotu nie wywinie się chyba od odpowiedzialności za swoje pomowienia, procedura się rozpoczęła, życzę dalszych sukcesów

  • Nie ma to jak wybitnie merytoryczna argumentacja :)
   Gdzie konkretnie pomawiam kogokolwiek? :)

  • Mateusz Brykczyński

   To w takim razie John T. Reed powinien już odbywać wyrok dożywocia. ;)

 • Piotr

  Na amerykańskich stronach można wszystko znaleźć. Od teorii udowadniających, że świat jest płaski, poprzez demaskację wszystkich polityków, że są kosmicznymi gadami (reptylianie) aż do podważania wszelkich autorytetów.

  Nie mówię, że Kiosaki jest czysty jak łza i wszystko to co pisze jest prawdą, ale zwracam tylko uwagę, że przepisywanie argumentów z jakiejś stronki internetowej bez ich sprawdzenia jest mocno ryzykowne. Im dalej w historię tym więcej prawd objawionych na znane osoby można znaleźć.

  Co do argumentu, że autorzy takich stron już dawno powinni gnić w więzieniu też się nie zgodzę. Każdy polityk i osoba znana mają doradców, którzy kategorycznie odradzają im pozywanie takich osób!!! Sprawa by się ciągnęła ale smród by się roznosił niż jak się zostawi takiego w spokoju.

  • Piotr, kwestia taka, że argumenty te zostały sprawdzone. Zamiast odnosić się więc do źródła, odnieś się proszę do argumentów.

   A co do smrodu, wiesz, Reed pisał też m.in. o Trumpie. A ten nie miał żadnych oporów przed tarzaniem się w rynsztoku publicznie (vide jego wpis w Anty-Guru). Więc argument chybiony.

 • Darek

  Moim zdaniem o wiele bardziej jako nr.1 Anty guru pasuje Mateusz Grzesiak.
  Nr 2 to Wawrzyniak. Przy ich toksyczności Kiyosaki to rzeczywisty inspirator. :)

  • Jak pisałem, nie podejmuję się cyklu o polskich anty-guru. Ale oczywiście zachęcam do przygotowania takiego i uargumentowania go, jeśli będzie rzetelnie zrobiony pomogę wypromować.

   • Darek

    Rozumiem, że nie podejmujesz się pisania o Polskich anty-guru. Oczywiście poza Kanciarzem i Królem co już samo w sobie łamie to obostrzenie. :)
    Oczywiście wiem, że są to te dwa „wyjątki od reguły” które należy traktować z przymrużeniem oka jako dowód dobrego humoru.
    jednak trochę żal że nie, bo na rodzimym rynku to właśnie Polscy „MENTORZY” są tymi którzy są w zasięgu kieszeniowym i logistycznym dla wielu ludzi.

    Wszystkiego dobrego. :)

 • Tomasz

  Steve Jobs nie cenił sobie zbyt wysoko wiedzy uniwersyteckiej. Einstein również. Czekam na książkę autora tego bloga z dziedziny finansów, która wniesie przynajmniej 1% tego, co książki Kiyosakiego. Życzę sukcesów!

  • Jobs tak bardzo nie cenił edukacji uniwersyteckiej, ze nie będąc studentem mieszkał po kątach u znajomych byle tylko chodzić na wykłady uniwersyteckie… O Einsteinie i jego rzekomej niechęci do edukacji uniwersyteckiej nie wspominając, bo to teza ewidentnie wyssana z palca ;)

  • AdamD

   Dowolna książka autora tego bloga jest cenniejszym źródłem wiedzy na temat finansów niż wypociny Kiyosakiego. Może nie zawiera żadnej cennej wiedzy na ten temat, ale przynajmniej nie wciska czytelnikom szkodliwych bzdetów. Więc wynik jest 0:-1 dla Artura ;)

  • ASdasdsa

   Einstein nie cenil sobie wiedzy akademickiej – on ja tworzyl…

 • Katarzyna

  „Do dziś jego książka jest zresztą typowym wabikiem do MLMowych piramidek” – ktoś tu chyba pokazał kompletny brak wiedzy na temat marketingu wielopoziomowego. Polecam zapoznać się najpierw dokładnie z pojęciem piramidy finansowej, a dopiero później nawiązywać do biznesu, o funkcjonowaniu którego nie ma się zielonego pojęcia.

  • Chodzi Ci np o skazane w Belgii za bycie piramida Herbalife? ;) obstawiam, ze moje obeznanie w temacie może jednak być nieco lepsze niż Twoje ;)

 • Joanna

  Pan Robert Kiyosaki sprzedaje marzenia i tyle. Nic odkrywczego nie znalzłam w jego książkach, że ludzie żyją na kredyt, że wydają kasę na konsumpcję. Banał, o którym chyba większość inteligentnych ludzi wie:) analizując jego historię, to można dojść do wniosku, że ten człowiek, po pierwsze sądzi, że każdy chce być bogaty, a ci, którzy mówią, że nie – zwyczajnie kłamią. Poza tym jak twierdzi przez całe życie dążył do tego żeby być bogatym i niezależnym finansowo. Napisał, że osiągnął to w wieku 47 lat, czyli prawie całe życie poświęcił wzbogacaniu się. Nie widzę tu niczego nadzwyczajnego. Podejrzewam, że gdyby każdy przeciętny człowiek myślał tylko o tym jak by tu się wzbogacić, to by w końcu przez te 30 lat coś by tam wymyślił. Zgadzam się tylko z tym, że wielu ludzi chciałoby mieć więcej pieniędzy, ale raczej nic nie robią w tym kierunku:)

 • Gregory Akko

  Idioto jak nie wiesz co napisac to tego nie pisz. Zona posiada ponad 1500 nieruchomosci. Majatek Roberta szacuje sie na $80mln. Sprzedaj baranie ty tyle swoich ksiazek i wtedy mozesz sie porownywac. Robert Kiyosaki was born in Hawaii and has an estimated net worth of $80 million. An entrepreneur, investor, author, and motivational speaker, Robert Kiyosaki is most widely recognized as the author of the fifteen books that make up the „Rich Dad, Poor Dad” series. The books have sold 26 million copies, as well as spawning numerous spin-off products including software, games, and audio books.

  • Ehh, jak ja uwielbiam, gdy ludzie nie mając argumentów rzucają ad personam i tu que quo ;)

   1) Jakieś dowody na nieruchomości żony Kiyosakiego?
   2) Jakieś dowody na majątek Kiyosakiego – szacunki z wikipedii, uzupełniane przez jego PRowca, to źródło o żadnej wiarygodności
   3) Co istotniejsze – jakieś dowody na to, że choć ułamek swojego majątku Kiyosaki zarobił na nieruchomościach, a nie na sprzedaży bajek o tym, jak można się stać bogatym?

   Konkrety proszę :)

 • Kamil

  Artur, skoro jestes tak obeznanym w sposobie komunikacji ludzi :

  Wyobraz sobie, ze na przyklad jestes Kiyosaki i pisze taka ksiazke szczerze,

  gdybym zrobil tak i tak, byloby tak i tak,
  zrobilbym tak a byloby tak i tak.

  Porownaj to do lekkiego klamstwa i przerzucenia tego na siebie.

  jaki jest odbior?

  Ludzie tacy sa i trzeba czesto sie do nich dostosowac.

  UWIERZ, ZE INNYMI METODAMI NIE DOTARLBY DO TAKIEJ RZESZY NA CALYM SWIECIE, ludzie sa niestety jeszcze tak glupi, ze trzeba czesto z nimi tak.

  A teraz jak i on, jak i Grzesiak powinni ukazywac to, co robia i dlaczego tak robili, tak robia.

  Ja jestem dojrzaly i rozumiem to, a Ty szukasz tylko przykladow ludzi, na KTORYCH MOZESZ SIE WYBIC, WYBIELIC i rzekomo jestes THE BEST chlopak :)

  Powinienes ukazywac to, tlumaczyc, zastanawiac sie dlaczego zrobili jak zrobili a nie mierzyc wszystkich swoja miara.

  Pokaz badania nad Twoimi tekstatmi, Twoje dowody itp itd.
  bo za ich pomoca kazdemu chetnie walisz.

  Uwierz, ze nie wszystko jest takie proste i czesto gdyby nie tacy goru, to ludzie podazali by za innym, gorszym, np takim co mowilby ze nic sie nie da, ze nia ma sensu cokolwiek robic itd.

  Kwestia tylko po wciagnieciu czytelnika do siebie ukazac mu jego wlasne mechanizmy, bez ktorych bysmy sie nie poznali bo niestety wiekszosc ludzkosci jest na bardzo niskim poziomie rozwoju, swiadomosci, wbrew pozorom.
  Ty czesto tez bo nie masz intuicji a wszystko bierzesz umyslowo, logicznie, nie interesujac sie, ze wiele zalezy od czlowieka, ze cuda sie zdarzaja, ze swiat sie zmienia itd.

  Pozdro

  • Kamil, jak rozumiem stawiasz dwa postulaty:
   1) że uzasadnione jest kłamanie ludziom(a), by później dać im coś wartościowego(b), gdy już ich się złapie na to kłamstwo, gdyż bez tego kłamania nie udało by się ich zaangażować (c)
   2) że ja używam tych przykładów by siebie w jakiś sposób wybielić i wypromować
   A, jeszcze w sumie 3) że nie pokazuje dowodów na temat rozwiązań, które proponuje.

   Odnosząc się po kolei:
   1a. i 1 c. Nie, nie jest uzasadnione. Jak najbardziej da się ludzi zaangażować bez oszukiwania ich i serwowania im bredni. Oszukiwanie ich prowadzi jedynie do swego rodzaju „wyścigu zbrojeń na oszustwa”, prób obiecywania ludziom coraz większych i większych gruszek na wierzbie, żeby rywalizować z podobnymi kłamstwami konkurencji. To niszczy cały sektor. Przykład choćby sąsiedniego rynku psychoterapii pokazuje, że bynajmniej nie ma takiej potrzeby. Jeśli dany guru nie ma kompetencji by dotrzeć do ludzi inaczej niż kłamstwem – to co on robi w roli guru
   1b. Nie jest też uzasadniona teza, że Kiyosaki czy MG dają ludziom coś realnie wartościowego. Ludzie kończą po takich guru generalnie gorzej, nie lepiej, niż gdyby w ogóle ich nie spotkali.

   2. Jak już wielokrotnie, w tym także w cyklu anty-guru pisałem, tu naprawdę nie chodzi o mnie. Ja jestem po prostu jednym z wielu osób pracujących nad oczyszczeniem pola rozwoju osobistego z kłamliwego i szkodliwego syfu. Co więcej – gdyby takich osób było więcej, z przyjemnością oddałbym tą rolę innym, bo naprawdę nie jest to coś, co by mnie jakoś specjalnie bawiło. Są dużo ciekawsze tematy w rozwoju niż to jakimi draniami potrafią być guru rozwojowi. Ale jeśli nie będzie się o tym dostatecznie głośno mówiło, wiedząc o tym – to odpowiedzialność za ich kolejne ofiary po części spada też na tych, którzy wiedzieli, a nie chcieli powiedzieć.

   3. Jeśli chodzi o dowody naukowe i badania na rzeczy, które promuje, udostępniam je regularnie, choćby tutaj http://www.beyondnlp.pl/naukowe-podstawy-nlp-i-beyond-nlp/

   P.S. Tak przy okazji, intuicja jest w 100% umysłowa i logiczna. To taki kolejny detal z badań psychologicznych ;)

  • Kamil, jak rozumiem stawiasz dwa postulaty:

   1) że uzasadnione jest kłamanie ludziom(a), by później dać im coś
   wartościowego(b), gdy już ich się złapie na to kłamstwo, gdyż bez tego
   kłamania nie udało by się ich zaangażować (c)

   2) że ja używam tych przykładów by siebie w jakiś sposób wybielić i wypromować

   A, jeszcze w sumie 3) że nie pokazuje dowodów na temat rozwiązań, które proponuje.

   Odnosząc się po kolei:

   1a. i 1 c. Nie, nie jest uzasadnione. Jak najbardziej da się ludzi
   zaangażować bez oszukiwania ich i serwowania im bredni. Oszukiwanie ich
   prowadzi jedynie do swego rodzaju „wyścigu zbrojeń na oszustwa”, prób
   obiecywania ludziom coraz większych i większych gruszek na wierzbie,
   żeby rywalizować z podobnymi kłamstwami konkurencji. To niszczy cały
   sektor. Przykład choćby sąsiedniego rynku psychoterapii pokazuje, że
   bynajmniej nie ma takiej potrzeby. Jeśli dany guru nie ma kompetencji by
   dotrzeć do ludzi inaczej niż kłamstwem – to co on robi w roli guru

   1b. Nie jest też uzasadniona teza, że Kiyosaki czy MG dają ludziom coś
   realnie wartościowego. Ludzie kończą po takich guru generalnie gorzej,
   nie lepiej, niż gdyby w ogóle ich nie spotkali.

   2. Jak już wielokrotnie, w tym także w cyklu anty-guru pisałem, tu
   naprawdę nie chodzi o mnie. Ja jestem po prostu jednym z wielu osób
   pracujących nad oczyszczeniem pola rozwoju osobistego z kłamliwego i
   szkodliwego syfu. Co więcej – gdyby takich osób było więcej, z
   przyjemnością oddałbym tą rolę innym, bo naprawdę nie jest to coś, co by
   mnie jakoś specjalnie bawiło. Są dużo ciekawsze tematy w rozwoju niż to
   jakimi draniami potrafią być guru rozwojowi. Ale jeśli nie będzie się o
   tym dostatecznie głośno mówiło, wiedząc o tym – to odpowiedzialność za
   ich kolejne ofiary po części spada też na tych, którzy wiedzieli, a nie
   chcieli powiedzieć.

   3. Jeśli chodzi o dowody naukowe i badania na rzeczy, które promuje, udostępniam je regularnie, choćby tutaj http://www.beyondnlp.pl/naukowe-podstawy-nlp-i-beyond-nlp/

   P.S. Tak przy okazji, intuicja jest w 100% umysłowa i logiczna. To taki kolejny detal z badań psychologicznych ;)

 • Michu

  Ciekawy artykuł, na pewno wart przeczytania dla tych, którzy po przeczytaniu książek Kiyosakiego niemal odlecieli w świat fantazji o błyskawicznym zarobku. Natomiast dla ludzi o w miare sprawnej psychice i trzeźwym spojrzeniu na fakty ta książka jednak może się przydać, jako pewna inspiracja i nic więcej.
  Na poczatek mała uwaga: uważam,ze krytykujac aby pozostać w pełni wiarygodnym trzeba dokładnie cytować a nie trochę nadinterpretować niektóre z przemyśleń tego guru. Dla przykładu kwestia wiarygodnosci kredytowej. Piszesz,że niemożliwa jest świetna historia kredytowa przy podjeściu Kiyosakiego, który zachęca do spełniania swoich potrzeb a na końcu wymagań banków itp. Owszem tak pisał, ale w książce jest podkreślone,ze ma się to odbywac w ramach przewidzianych terminów. Tzn. kiedy np. otrzymujesz 1 dnia miesiąca 5000 złotych a masz do zapłacenia ratę w banku 19 dnia miesiąca to Kiyosaki mówi o tym,zeby płacić ją właśnie 19 a nie wcześniej, bo te 19 dni to szansa na obrót tymi pieniędzmi i twój zarobek a płacąc wczesniej dajesz bonus bankowi. Ale nigdzie nie pisze,żeby płacić np. 25 po terminie. Więc de facto nie jest to punkt, w którym namawia do rzeczy szkodliwych.
  Druga uwaga odnosi się do edukacji. Owszem Kiyosaki zniechęca do niej, ale wynika to tylko i wyłącznie z faktu,ze większość szkół wyższych, w żaden sposób nie przygotowuje ludzi pod kontem prowadzenia własnych biznesów. I taka jest prawda (skończyłem w Polsce dwa kierunki na uniwersytecie i politechnice). Więc jeśli ktoś nastawia się na studia pod tym kątem to Kiyosaki ma rację. Natomiast przecież wiadomo,ze studia to coś więcej. One uczą myślenia i poszerzają horyzonty co zdecydowanie pomaga w prowadzeniu biznesów każdego rodzaju.

  Najwazniejsza sprawa:ja po przeczytaniu Bogatego ojca nie odniosłem wrażenia,że metodą ma być rzucanie pracy, szkoły i wszystkiego co się da i stawanie się milionerem w magiczny sposób. Sam Kiyosaki pisał,że swoją prace w firmie xerox bodajże rzucił dopiero po kilku latach, gdy miał zabezpieczenie finansowe i jego dochody pasywne były na tyle sensowne,ze przekroczyły pensje. Wielokrotnie to podreśla. Więc śmieszni są raczej ci wszyscy „nakręceni” na dochód pasywny, którzy bujają w obłokach i myślą,że wystarczy po tej książce rzucić pracę i szkołę a za chwilę będę bogaty:)
  Zgadzam się z Tobą,że wszystkie takie ksiażki to tylko jakiś impuls i to gdzie jesteś i gdzie dojdziesz zależy od twojej pracy i potrzeb. Przeczytałem w życiu tylko trzy tego rodzaju książki (Kiosakiego Bogaty ojciec, „Sekret” i trzeciej tytułu nie pamietam) i chociaz mają zupełnie inne „metody” na sukces to i tak wszystkie sprowadzają się do tego samego zbioru w gruncie rzeczy banalnych i oczywistych rad, które samie w sobie nic nie dadzą.

  Zgadzam się w 100 procentach z jednym:metoda na sukces w postaci kupowania nieruchomosci może zakończyć się katastrofą. Jest to o wiele, wiele bardziej skomplikowane w praktyce niż sugeruje Kiyosaki a w razie kryzysu można potwornie stracić.

  Z praktyki mojej wiem,ze jedyna metoda na sukces to cholernie ciężka ,ale przemyślana praca nad swoim biznesem. A z zarobionych pieniedzy można sobie inwestować w różnego rodzaju dochody pasywne, oczywiscie, jednak są to duże pieniądze wtórne do pierwszych dużych pieniędzy. Ze zwykłej pensji nikt nigdy sukcesu w pasywnym dochodzie według Kiyosakiego nie osiągnie.

  • Michu, mam wrażenie (mogę się oczywiście mylić), że demonstrujesz dość ciekawe zjawisko, z którym niekiedy spotykam się w środowisku rozwoju osobistego.Niektóre spośród pararozwojowych bzdur są tak oczywiste, że przynajmniej część czytających je ludzi nie byłaby w stanie przyjąć ich wprost. A z drugiej strony, skoro tylu ludzi się tym czymś pasjonuje, to uznają, że coś w tym musi być. Wobec czego reinterpretują bzdury tak, by zaczęły mieć więcej sensu (jak np. robisz z Kiyosakim zachęcającym do płacenia w ostatnim możliwym terminie, czy reinterpretując jego tezę odnośnie studiów, podczas gdy Kiyosaki wprost twierdzi -kłamliwie- że większość bogatych ludzi nie ma wykształcenia wyższego).

   Z jednej strony to zjawisko fajne o tyle, że pozwala nie tracić nadziei dla ludzkiej inteligencji i zdrowego rozsądku. Ale z drugiej strony nieco zaciemnia obszar dyskusji w temacie :(

 • Paweł Boroń

  Komentarz odnoszę nie tylko do samego wpisu, ale także, może nawet przede wszystkim, do Twojej dyskusji z Vitalijem.

  Dwie, jakże podobne rzeczy, interpretujesz zupełnie odmiennie. We wpisie sugerujesz, że to nie książka pcha nas do przodu, ale podejmowane decyzje. W dyskusji zaś sugerujesz, że studia, a dokładniej wykształcenie, pomagają w sukcesie.
  A czymże na Boga jest wykształcenie, jak nie chłonięciem wiedzy, z książek głownie? Czyż nie przeczysz sam sobie?
  W Twoim wypadku, jak w dyskusji zaznaczyłeś, studia odegrały znaczącą rolę w edukacji. I myślę, że masz w pełni rację. Gorsza czy lepsza uczelnia – każda pomaga przejść najszybciej przez pewien etap edukacji. Jedna robi to lepiej druga gorzej, ale każda kształci.

  Mimo to, czy nie można postawić tezy, że studia są tylko krokiem ku sukcesowi, podjętą decyzją przez osobę świadomą swoich pragnień? I tak jak nie przypisałeś decydującej roli w sukcesie książce tak też nie powinno się przypisywać takiej roli studiom?
  Źródła sukcesu dopatrywałbym się w stawianym sobie celom, dążeniu do ich realizacji. Chociaż nigdy takich badań nie spotkałem, to podejrzewam, że więcej osób z wykształceniem wyższym na listach najbogatszych bierze się nie z racji samych studiów, ale z wyznaczonych sobie celów, a studia są, nie neguję – znaczącym, kamieniem milowym na drodze do ich zrealizowania.

  Rozpatrywałeś listę pod kątem wykształcenia formalnego, a próbowałeś tego dokonać w aspekcie wykształcenia w ogóle? Spodziewam się, że nie tylko w pierwszej dziesiątce, ale i w setce nie znajdziesz żadnego bogacza, który nie sięgałby po wiedzę w dowolnej formie – studia, szkolenia czy książkę.

  Pytasz Vasilija skąd wie czy wydobywa „dobrą” wiedzę a nie „syf”. Jestem w stu procentach przekonany, że zabrakło w tym pytaniu najważniejszego elementu – co to znaczy dobre i co to jest ten syf.
  Człowiek, który tylko czyta i z wiedzą nic nie robi w ogóle nie może mówić czy coś jest dobre czy złe, Ja przynajmniej taki sąd mogę postawić wtedy i tylko wtedy gdy sprawdziłem i albo przybliżyło mnie do sukcesu albo nie. Nigdy oczywiście nie można być pewnym czy innymi drogami nie byłoby lepiej bądź szybciej, ale myślę, że każdy ma w głowie własne tempo. I jeśli tylko podejmowane kroki sprawiają, że to tempo nie jest spowalniane to swobodnie może powiedzieć, że wybrał rzeczy dobre.
  Dobre – nie najlepsze, bo tego nikt nigdy uczciwie powiedzieć mógł nie będzie!

  Inną rzeczą jest etyka. Podobnie jak Ty chcę w każdej chwili móc spojrzeć w lustro. Nigdy nie zrobiłbym niczego, co uważam za nieetyczne. Ale czy potrafiłbyś powiedzieć gdzie jest „moja” granica dopuszczalnych zachowań?
  Myślę, że ilu ludzi na świecie tyle moralności i każdy ma w innym miejscu granice ustawione. Własne!
  Można próbować ustalić pewne „minimum”, tyle, że i tak dla niektórych zejście do niego uniemożliwi patrzenie z dumą na własne odbicie w lustrze, a innym, przekraczanie nawet najbardziej liberalnych granic nie odbierze dobrego samopoczucia.

 • Robert (nie Kiyosaki)

  > „3. Kiyosaki, wg. dostępnych informacji, nie handlował nieruchomościami. Można to łatwo sprawdzić, gdyż takie transakcje zostawiają za sobą dokumentację. Odnośnie Roberta takiej brak,”

  Absurdalny argument w świetle tego, co Kiyosaki sam pisze – „inwestuj przez spółki”. Gdyby były jakiekolwiek transakcje na niego osobiscie, byłoby to dowodem jego hipokryzji, a nie prawdomówności.

  Czyli „wg. dostępnych informacji Kiyosaki nie handlował nieruchomościami na własne nazwisko” a to już niczego nie dowodzi.

  „on też odmawia podawania przykładów swoich transakcji, mimo wielokrotnych, niezależnych pytań. To sugeruje, że takich transakcji brak z jego strony.”

  Sugestia to nie dowód. Idąc Twoim tokiem rozumowania: „Twój artykuł wskazuje jedynie negatywne opinie o RK, to sugeruje, że masz nieobiektywne i zbyt emocjonalne podejście do tematu, a więc cały ten artykuł jest nic nie warty.”

  Nie przedstawiłeś więc obiektywnych dowodów za ani przeciw temu, że zbił majątek na nieruchomościach.

  > „MLMowych piramidek”

  To tak samo inteligentne stwierdzenie jak „Szkoleniowcy oszuści”. Wiele piramid udaje MLM, ale legalne MLM to nie piramida. Osobiście mam uczulenie na MLM – nawet te w pełni legalne i uczciwe – ale takie upraszczanie może mieć na celu wyłącznie manipulację ludźmi, którzy nie rozróżniają tych 2 pojęć.

  To, że w Belgii uznano jakąś firmę za piramidę, nie świadczy o tym, że każdy MLM jest piramidą. Tak samo to, że ktoś próbuje dobrać się MLMom do skóry w USA. Równie dobrze mógłbym napisać, że „kobieta nie jest równa mężczyźnie, bo w jakimś kraju takie jest prawo”

  Chcesz być rzetelny? To napisz „MLMów i piramidek” i że nie ma dowodów na to że RK zbił lub nie zbił majątku na nieruchomościach, albo udowodnij, że MLM = piramida i że na pewno nie zdobył majątku na nieruchomościach – na Tobie spoczywa ciężar dowodu, bo to Twoje tezy.

  • „Absurdalny argument w świetle tego, co Kiyosaki sam pisze – „inwestuj
   przez spółki”. Gdyby były jakiekolwiek transakcje na niego osobiscie,
   byłoby to dowodem jego hipokryzji, a nie prawdomówności. ”

   Jeden problem z tą tezą – własność spółek jest jawna. Podobnie jak ich transakcje. Ponownie. Nie ma dowodów na to, by Kiyosaki w jakikolwiek sposób inwestował w nieruchomości. Reed sprawdzał również to :)

   „Nie przedstawiłeś więc obiektywnych dowodów za ani przeciw temu, że zbił majątek na nieruchomościach.”

   To Twoja opinia ;) Jak rozumiem, chcesz w RK wierzyć ;) Zapytam więc konkretnie – jakie dowody skłoniłyby Cię do zmiany zdania? Konkretnie.

   „To tak samo inteligentne stwierdzenie jak „Szkoleniowcy oszuści”.
   Wiele piramid udaje MLM, ale legalne MLM to nie piramida.”

   Legalne MLM to piramida obchodząca przepisy n.t. piramid.

   „Osobiście mam
   uczulenie na MLM – nawet te w pełni legalne i uczciwe – ale takie
   upraszczanie może mieć na celu wyłącznie manipulację ludźmi, którzy nie
   rozróżniają tych 2 pojęć.”

   Nie. To po prostu nazywanie sprawy po imieniu :) W absolutnie każdym MLMie przytłaczająca większość dochodów uczestników bierze się z rekrutacji, a nie ze sprzedaży poza system. A to wystarczy do spełnienia kryterium piramidalności.

   • Robert

    > ” własność spółek jest jawna”

    Nie zawsze:

    „You are not required to disclose any information about the beneficial owner of an LLC to the state of Delaware or Harvard Business Services in order to form or maintain an LLC. Not all states protect your identity like this. In Delaware you are required only to have a designated Contact Person and a Delaware Registered Agent.”

    Idąc Twoim tokiem rozumowania z powyższego artykułu. Skoro Reed nie znalazł, że można ukryć tożsamość właściciela w NAJPOPULARNIEJSZYM stanie do zakładania spółek, to znaczy że wszystkie jego odkrycia są nieprawdziwe albo bardzo wątpliwe.

    Dla mnie oczywiście śmieszne jest takie rozumowanie i przyjmuję do wiadomości, że RK najwyraźniej mocno podkoloryzował swoją historię. Tylko że używanie tego jako argumentu przeciwko jego naukom jest typowym zagraniem z polityki.

    > Jak rozumiem, chcesz w RK wierzyć ;)

    A jakie znaczenie ma to dla rzetelności Twojego tekstu? Dla mnie prawdziwość jego historii ma się nijak do zasadności głoszonych przez niego teorii – które uważam za trafne, choć BARDZO ogólne i często nie do zastosowania wprost w PL.

    > „Zapytam więc konkretnie – jakie dowody skłoniłyby Cię do zmiany zdania? Konkretnie.”

    Ponieważ spółka może mieć niejawnych właścicieli, tylko jego własne oświadczenie albo wyrok w jakiejś sprawie sądowej. Wszystko inne to domysły i spekulacja.

    > „W absolutnie każdym MLMie przytłaczająca większość dochodów uczestników bierze się z rekrutacji, a nie ze sprzedaży poza system. A to wystarczy do spełnienia kryterium piramidalności.”

    Jeśli MLM wypłaca prowizję sponsorowi od zakupu udziału/pakietu startowego w MLM przez poleconego, to piramida. Jeśli sponsor dostaje pieniądze tylko od obrotu wygenerowane przez siebie lub niżej, to nie jest piramida.

    Piramida ma miejsce tylko, jeśli ktoś dostaje pieniądze za wpłaty poleconych. Jeśli dostaje je tylko za sprzedaż, jaką oni wygenerują, nie jest to piramida.

    > Legalne MLM to piramida obchodząca przepisy n.t. piramid.

    Komiczne stwierdzenie. Kto w takim razie jest wyrocznią w sprawie piramid? Prawo czy Artur Król? Rozumiem takie serwisy, jak Pobieraczek, które powstały w ostatnich latach i prawo jeszcze nie zdążyło się zaktualizować, ale MLM istniejący od kilku dekad i nadal żaden ustawodawca nie zauważył, że to piramidy?

    Żeby było jasne. Nie dyskutuję o mornalności MLM, ale o zasadności nazwania wszystkich MLM piramidami.

    Ty, który tyle artykułów poświęciłeś różnicom między szkoleniem a prezentacją powinieneś być konsekwentnym w używaniu terminów… chyba, że jesteś jak opisywani AntyGuru i:

    – naciągasz prawdę/terminy do własnych potrzeb (jak trenerzy nazywający szkoleniami eventy promocyjno-sprzedażowe)
    – odciąłeś się od krytyki i w swoim byciu anty słuchasz tylko antyyesmanów nie przyjmując żadnej krytyki

    A to byłaby dopiero ironia.

    • Robert

     Jeszcze kwiatek dot. niejawnych właścicieli spółek z bloga Delaware Inc:

     „How can the Delaware LLC be filed without the owner’s name being listed on the public record?” That is the most popular question that I hear on a daily basis.”

    • Super, a sprawdziłeś OD KIEDY obowiązują te reguły? :)

     „prawdziwość jego historii ma się nijak do zasadności głoszonych przez

     niego teorii – które uważam za trafne, choć BARDZO ogólne i często nie
     do zastosowania wprost w PL.”

     Tym bardziej współczuję.

     „Ponieważ spółka może mieć niejawnych właścicieli, tylko jego własne
     oświadczenie albo wyrok w jakiejś sprawie sądowej. Wszystko inne to
     domysły i spekulacja.”

     Innymi słowy, oczekujesz niemożliwych dowodów – chcesz by kłamca, który swoją karierę zbudował na tym kłamstwie, publicznie przyznał się do bycia oszustem. A to postawa irracjonalnego fanatyka, a nie racjonalnego dyskutanta.

     „Jeśli MLM wypłaca prowizję sponsorowi od zakupu udziału/pakietu
     startowego w MLM przez poleconego, to piramida. Jeśli sponsor dostaje
     pieniądze tylko od obrotu wygenerowane przez siebie lub niżej, to nie
     jest piramida.”

     Mylisz się. W świetle reguł FTC, jeśli co najmniej 50% dochodu uczestnika MLMu nie pochodzi bezpośrednio ze sprzedaży, to jest to piramida. CND To, że próbujesz reinterpretować piramidy – to Twój problem.

     „zaktualizować, ale MLM istniejący od kilku dekad i nadal żaden
     ustawodawca nie zauważył, że to piramidy?”

     No właśnie coraz więcej zauważa – przy czym takie oddziały ustawodawców (UOKiK, FTC, itp.) standardowo cierpią na potworny niedobór personelu i wsparcia ze strony państwa, stąd realne akcje są powolne. Ale sam próbowałeś odrzucać argument o Belgii, gdzie ustawodawca jak najbardziej już takie rzeczy dostrzegł.

     „A to byłaby dopiero ironia.”

     I na koniec ad personam, gdy merytoryki brak ;) Jakże przewidywalne :D

     • Robert

      Co do LLC w Delaware nie wiem od kiedy, ale od przynajmniej 150 lat prawo stanu Massachusetts pozwala tworzyć trusty, pod którymi skutecznie kryje się właścicieli.

      > Innymi słowy, oczekujesz niemożliwych dowodów

      Nie niemożliwych, ale w obecnym stanie prawnym bardzo trudnych do uzyskania. A nazywanie mnie fanatykiem jest przykładem uciekania od racjonalnych argumentów w osobiste oskarżanie.

      Ja nie twierdzę, że Kiyosaki zbudował majątek na nieruchomościach. Ale tylko, że nie ma dowodów na to, że tego nie zrobił. Z drugiej strony brak dowodów na to, że to zrobił, nie jest dowodem, że tego nie zrobił. Najwyżej poszlaką.

      „W świetle reguł FTC, jeśli co najmniej 50% dochodu uczestnika MLMu nie pochodzi bezpośrednio ze sprzedaży, to jest to piramida.”

      Jakieś źródło? Bo na stronie FTC nie znalazłem wzmianki o 50%, ale takie coś:

      „Not all multilevel marketing plans are legitimate. If the money you make is based on your sales to the public, it may be a legitimate multilevel marketing plan. If the money you make is based on the number of people you recruit and your sales to them, it’s not. It’s a pyramid scheme.”

      Więc nawet FTC uznaje, że MLM nie jest jednoznaczne z piramidą.

      Argument z Belgii, jak rozumiem, dotyczył 1 firmy, a nie zjawiska MLM.

      Swoją drogą śmieszne jest to, że wyjdę na obrońcę MLM, gdy nie przepadam i nie zachęcam do tego modelu zarabiania.

     • „Nie niemożliwych, ale w obecnym stanie prawnym bardzo trudnych do
      uzyskania.”

      Realistycznie niemożliwych.

      „A nazywanie mnie fanatykiem jest przykładem uciekania od
      racjonalnych argumentów w osobiste oskarżanie.”

      Nie. Jest opisaniem konkretnego zachowania, irracjonalnego – oczekiwania niemożliwych dowodów.

      „Jakieś źródło? Bo na stronie FTC nie znalazłem wzmianki o 50%, ale takie coś:”

      Np. tutaj: http://bit.ly/Trudeau12202013MainFiling masz nawet ostrzejsze wskazujące po prostu na potrzebę ciągłej rekrutacji.

      Albo bezpośredni cytat:

      “[T]he
      organization is deemed a pyramid scheme if the participants obtain
      their monetary benefits primarily from recruitment rather than the sale
      of goods and services to consumers”

      – Dr. Peter J. Vander Nat, senior economist at the FTC, and Dr. William W. Keep, Dean at School of Business, The College of New Jersey, Journal of Public Policy and Marketing, Vol 21-1, 139-151, (2002)

 • Amadeusz Czerwiński

  Wszystko byłoby fajnie Krzysztofie. Myślę, że Twoja książka o pewności siebie jest dobbra. Ale ten artykuł jest beznadziejny. Tak się składa że czytałem artykuł Reeda i jest łudząco podobny do Twojego. Bez sensu ;/

  • Umm, jaki Krzysztofie? ;) To blog Artura Króla, nie Krzysztofa Króla ;)

   To powiedziawszy – oczywiście, że artykuł Reeda jest podobny, bo wszak zarzuty są te same. Oczekiwałeś wymyślenia zupełnie nowych, gdy te są prawdziwe? :)

 • Mark

  A pamiętam, jak Michal Wawrzyniak mówił na którymś iwence, że go zna osobiście (prawdziwego bogatego ojca :) Albo jak mówił raz, że jeszcze nigdy nie widział żeby ktoś zarobił na prawie przyciągania, a za jakiś czas na innym szkoleniu promował Boba Proctora – Który uczy prawa przyciągania i jego książkę – „urodziłeś się bogaty”. Mówił by kupywać jego książki i jechać na jego szkolenia a napewno będzie lepiej. Nawet coś mówił, że będzie go sprowadzał.
  Czyżby Wawrzyniak to koleiny anty-góru? :)
  Nienawidzę takiego krętactwa!

  • Założeniem cyklu Anty-Guru było nie pisanie o polskich przykładach takich zachowań, ale powiedzmy, że mam bardzo kiepską opinię o MW.

 • max

  Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę następujący tekst:”bogaty ojciec biedny ojciec książki ezoteryczne” i poprzeglądajcie wyniki wyszukiwania. Co to jest ezo?
  Wnioski wyciągnijcie sobie sami.

 • „Ale niestety to co napisałeś, całkowicie popsuło,
  zniszczyło i pokazało że masz spore uprzedzenia, dlatego w tej chwili Twoje artykuły straciły na obiektywności.”

  Innymi słowy, tak długo jak wskazywałem na patologie dotyczące rejonów, z którymi nie byłeś emocjonalnie powiązany, mogło to skłaniać do myślenia, ale w momencie gdy odniosłem się do obszaru, z którym jesteś emocjonalnie powiązany, logika poszła w las i zadziałała czysto emocjonalna reakcja obronna p.t. „to musi być uprzedzenie”. A gdyby nie było?

  „paradoks. Skoro w każdym MLM dostępnym na świecie, w tym przypadku w Polsce większośc dochodów bierze się z rekrutacji a nie ze sprzedaży to
  powiedz mi czemu w Polsce istnieje całe mnóstwo LEGALNYCH firm MLM. Około 100. Przecież powinny być nielegalne, gdyż jak to mówisz są to
  MLMowskie piramidki.”

  Odpowiedź – ponieważ firmy te obchodzą przepisy prawa, a agencje rządowe zajmujące się przeciwdziałaniom takim nadużyciom są potwornie niewydajne, mając ogrom spraw na głowie i skrajny brak środków. Spójrz na sprawę Amber Gold – działało skrajnie bezczelnie, a i tak potrzeba było jakichś czterech lat, żeby w końcu zostało zablokowane.

  Na pocieszenie, świat się coraz ostrzej za to bierze – patrz np. niedawne delegalizacje niektórych firm w Belgii czy obecne czarne chmury zbierające się nad Herbalife w USA.

  Jeśli chcesz dalej dyskutować w temacie, proponuję Ci zgłoszenie Twojego ulubionego MLMu do wyzwania Łukasza Zawory :) Czysto matematycznie rozbija on plany marketingowe MLMów na atomy i pokazuje gdzie tkwi patologia:
  http://zawora.pro/wyzwanie-dla-mlmu/

  „dokładnie to samo co oni. Bo za Twoimi słowami w tym przypadku powinna
  skrywać się wiedza, zarówno wiedza teoretyczna jak i praktyczna a jej w ”

  Wiedzy teoretycznej Ci u nas pod dostatkiem, to ze strony zwolenników MLMu nie mogę się jej jakoś doprosić. Niezależne badania pokazują jasno jak wygląda rzeczywista struktura MLMów. Wiele oddzielnych źródeł, od niezależnych badaczy, przez sprawy sądowe, aż po niedawne działania Ackmana vs Herbalife.

  Wiedzy praktycznej naprawdę nie potrzeba w momencie, gdy wskazywana jest patologia systemu. Zgodnie z Twoim wymogiem wiedzy praktycznej – tylko osoba, która zmarła po wypiciu cyjanku ma prawo twierdzić, że cyjanek to trucizna… Takie trochę wadliwe założenie, nie sądzisz? :)

  Swoją drogą, nie myl sprzedaży bezpośredniej (szerszej kategorii) z MLM (podkategorii sprzedaży bezpośredniej). Nie mam nic przeciwko sprzedaży bezpośredniej (tak długo jak nie chodzi o sprzedaż koców emerytkom, ale wiadomo, że to dość ograniczona patologia – choć zgodzisz się chyba, że patologia). Patologia, przeciwko której występuję leży w strukturze MLMowej.

 • Maciek Sma

  Z tego co wiem Kiyosaki przedstawia się jako ekspert od inwestowania w nieruchomośći.
  Czy znasz polskiego eksperta od pasywnego dochodu z wynajmu – Sławka Muturi? Wydaje się być wiarygodny ze swoją Fridomią.

 • ASdasdsa

  stary ale wiesz ze napisales 366 slow opinii, swoich odczuc, co o tym myslisz, co kto powinien i jak sie z tym czujesz i nie dales ani jednego kontrargumentu? legalne jest to co nie jest wbrew ustawie, po co probojesz sie do tego po babsku emocjonalnie odnosic rozdrabniajac temat? masz po mesku 7 zarzutow, odbij pileczke i pokaz ze choc jeden jest nieprawdziwy jezeli potrafisz, badz wiesz cos ciekawego

 • Kurt Reims

  Każdy poradnik jest teoretyczny, krytyka R. Kiyosakiego równa się krytyce artmetyki. Książka Bogaty i Biedny w żaden sposób nie mówi o zegarkach kupowanych w koszty tylko porównuje wydatki firm i osób prywatnych – pasywa. Podatek Dochodowy dla „szarego” etatowca opodatkowuje go zanim dostanie kasę a firma jak wyda już wszystko to za resztę płaci podatek od dochodów. To bardziej złożony proces lecz tak z grubsza jest. Rzetelność Twoja jest mikra akurat wątpię czy wiesz jakich nieruchomości jest właścicielem R Kyiosaki a jakich nie jest. Szkoda że nie wspominasz że mówi o transakcjach pośrednictwa czyli kupieniu i odsprzedaniu na bazie zaliczek. Gdybyś miał doświadczenie biznesowe w dużych transakcjach to pewnie byś wiedział że to tylko przeniesienie ze skali makro tranasakcji opartych i zabezpieczonych – kontraktowych do kupna domu lub jakby przepis prosty i trudny „kupic tanio i sprzedać drogo” Druga sprawa to ulga podatkowa nr 1031 w USA. Przeczytaj czego dotyczy Proponuję abyś rozwój zaczął od czytania ze zrozumieniem i zastanowieniem. Druga sprawa to wszystko co napisze każdy człowiek staje się może nie fikcją ale jego interpretacją. Wyobraź sobie że uderzenie pioruna opisują dwie osoby, obserwatorzy i uczestnicy zjawiska. Jeden opisuje że był blisko śmierci i dobrze że nie szedł jak zwykle o 16:35 pod tym drzewem. Drugi człowiek piszę że był bezpieczny bo stał specjalnie w miejscu gdzie wyładowanie nie sięgnie i zagrozi jego zyciu. Trudno się spierać dlaczego jeden jest biedy a drugi bogaty z powodu w jaki interpretują burze, piorun, inwestycje prace i także nieruchomości czy wreszcie Guru Jakieś. Na zakończenie o Twoim tricku jak to nazywasz kłamstwa inwestycyjnego. Wypozycjonowałeś się na słowo Kiosaki i pomysł widać od razu, chcesz łapać niedojrzałe intelektualnie osoby na emocji pod tytutłem Guru Jakiego znacie i wierzycie jest malwersantem. Szkoda że nie wiesz o ludzkim weryfikatorze true/false jaki mają wbudowany domyslnie jednostki Homo Sapiens.

  Pozdrawiam a ja jestem Skafandrem Iron Mana i nie istnieje ale mam mego moce :) hehehe

  • 1. Nope, jest wiele poradników praktycznych.

   2. Widzisz, różnica jest taka, że arytmetykę można udowodnić. Jest to trudne, ale wszystkie twierdzenia arytmetyczne można wykazać. Natomiast w wypadku Kiyosakiego można jego twierdzenia po prostu obalić :)

   3. Książka jak najbardziej mówi o zegarkach wrzucanych w koszta ;) Co jest przestępstwem skarbowym, notabene.

   4. Pasywa i aktywa w rozumieniu Kiyosakiego nie mają nic wspólnego z faktycznym znaczeniem tych terminów.

   5. Jeśli Ty wiesz lepiej, jakie ma nieruchomości Kiyosaki, to je wymień :) Jeśli nie, to sorry ,dałeś się wkręcić guru i teraz racjonalizujesz byle się do tego nie przyznać przed sobą samym. Zrozumiałe – któż chce się przyznać do tego, że dał się oszukać?

   6. Sorry dzieciaczku (bo styl wypowiedzi jasno pokazuje, że zbyt dojrzały nie jesteś), ale argumentacja tego typu, to w przedszkolu. Podajesz argument (np. o uldze) – to należy go uzasadnić :)

   7. Nope, to co napisze każdy człowiek nie staje się „może nie fikcją, ale jego interpretacją”. Podajesz przykłady interpretacji subiektywnych, ale każdy z tych świadków mógłby też dokonać obiektywnego opisu – „o 16.35 czasu lokalnego uderzył piorun tu i tu”

   8. O idiotyzmie typu „a, uprawiasz pozycjonowanie na Kiyosakiego” pisałem tutaj: http://blog.krolartur.com/piszesz-to-zeby-nabic-sobie-ruch/serio, takie argumenty to ewidentny brak wiedzy marketingowej

   9. Jeśli chodzi o niedojrzałość, to wybacz, ale po Twoim poście widzę ją raczej u Ciebie. Racjonalizacje, próby usprawiedliwienia idola, bezmyślne powtarzanie wyuczonych hasełek i brak jakichkolwiek twardych argumentów – jak to inaczej określić?

   • Kurt Reims

    Porady są teoretyczne – Praktyczne są działania Ciołku. Jakoś nie widzę dyskusji z tobą jak mi wciskasz co to arytmetyka. Możesz i obalać reżim Boga ale nie pisz ghupot

    • Jeśli brak Ci jakichkolwiek argumentów poza przedszkolnymi próbami obrażania mnie, to tym bardziej, dzieciaku, współczuję :)

 • sebastian

  tak ,sobie czytam i czytam, niezły ubaw (…) „proszę przytoczyć”, „udowodnij to” ” nie ma na to dowodu ” itp. Ale po co ? po co udowadniać hipotezę Riemanna i tracić pół życia. Skoro to działa, jaki ma to sens ? może szukasz „mgły smoleńskiej” ?
  Polska hejtem stoi. ile seminariów sprzedałeś ? książek ? ilu ludziom pomogłeś ?
  Co do Roberta… i paru pseudo sprawdzonych informacji, wiesz, powertuj temat akcji na okaziciela np. w stanie Delaware i gwarantuję, że możliwość odnalezienia akcjonariusza graniczy nie tyle cudem co z wydaniem duuużej kasy. Jest wiele ciekawych konstrukcji z punktu widzenia optymalizacji podatkowej jak i ochrony prawnej by nie trzeba było wystawiać dupy jako fizol ( za przeproszeniem ).
  Moim zdaniem rób swoje ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo całe to hejterskie plucie jest z przedszkola rodem. Jeśli masz mocne dowody ( słowo i słowo ma tu znaczenie ) wtedy pisz śmiało! . Bo to co piszesz, niestety jest trochę naciągane. To tyle. Szkoda czasu na pisanie nikt mi za to nie zapłaci :).
  Ps. Dzięki tym anty- zarobiłem, zarabiam i jetem w 0,5% społeczeństwa, i dziękuje im za to, że trafiłem na pewne książki. Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych seminariów, milionów sprzedanych egzemplarzy książek i radości z pomocy innym.

  • Zacznijmy od tego, że nie działa – i w tym cały sęk :)

   Książek sprzedałem sporo, podobnie szkoleń czy coachingów :) Seminariów nie sprzedaję, bo nic (jako struktura edukacyjna) klientom nie dają poza krótkoterminowym hajem :) Tylko nie ma to żadnego znaczenia dla argumentów przytoczonych. Nie każda krytyka i nie każde obnażenie oszustwa czy manipulacji to hejt, amigo :)

   Rzucasz hasłami, ale argumentów czy dowodów brak – ot, racjonalizujesz idola, w którego się wkręcasz. Smutne. Współczuję i życzę ogarnięcia :)

   • Justyna Sarosiek

    Trafiłam na Twój cykl o anty-guru przypadkowo i na razie to jedyny cykl, ktory przeczytałam, ale wróce tu na pewno, chociaż mam mieszane uczucia. dużo w nich krytyki, ale w sumie patrzac obiektywanie taki chyba ma być, stąd nazwa „anty”. Chociaż dla mnie, jako „niepoprawnej” optymistki, zdecydowanie za duzo w nim krytycyzmu. Ale może komuś to pomogło, ja wole raczej czytać o innych przyjemniejszych rzeczach. Nie ukrywam, że Roberta K. nadal lubie (Twój artykuł tego nie zmienił), a zwłaszcza
    Kim, przeczytałam jej ksiązki, fajnie mobilizuje kobiety do wychodzenia ze swojej strefy komfortu, bycia niezależną inwestorką co w dzisiejszych czasach myśle ze jest kobietom potrzebne. Nawet jesli któregos ojca sobie wymyślił, inspiruje mnie nadal :) O reszcie Guru sie nie wypowiem- (na razie mam niezbyt dobra opinię), aczkolwiek jest zbudowana na pogłoskach od innych, w niedługim czasie wybieram sie na szkolenia to wtedy wyrobie własne zdanie. Co do MLMu to Ty masz swoje zdanie, ja mam swoje. Póki co MLM jest dla mnie szansą rozwoju, spotkałam tam świetnych ludzi, którzy mi pomagają. Wydaje mi sie, że wszystko to kwestia zasad, wartości i współpracy z innymi. Znam firmy i struktury, które faktycznie werbują ludzi i chca tylko na nich zbic kase, niestety to są ludzie, którzy na pewno nie wiedza na czym polega prawdziwy MLM i buduja złą opinię jeśli chodzi o ten biznes… niestety wszędzie tak jest, nie można wszystkich mierzyc jedną miarą. Ale to oczywiście moje zdanie, nie zamierzam Cie przekonywać. zycze wolności i sukcesów Panie Arturze :) pozdrawiam

 • Adam Radosław Pogorzelski

  „prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką” – Steve Jobs, Bill Gates, Paul Allen, Sean Parker, Michael Dell, Ingvar Kamprad, Richard Branson….można długo wymieniać :)

  • Owszem. Można wymieniać nazwiska, z których absolutnie nic nie wynika – bo wielu z powyższych jak najbardziej wspiera i promuje edukację uniwersytecką i podważa Twoją argumentację.

   • Adam Radosław Pogorzelski

    Panie Arturze, Wszyscy wymienieni przeze mnie milionerzy nie skończyli studiów a mimo to zostali najbogatszymi ludźmi na świecie. Więc wygląda na to, że to Kiyosaki mógłby używając tego argumentu poprzeć swoją tezę i podważyć Pańską argumentację.
    Ponadto jeśli podejmuje się Pan krytyki (za co Pana cenię) to należałoby to robić metodami naukowymi. Tzn. proszę trzymać się faktów i zamiast pisać „wielu z powyższych” – proszę napisać kto i kiedy. Jeśli pisze Pan „promuje” – proszę napisać w jaki sposób, kiedy i gdzie. W przeciwnym wypadku głosi Pan pseudonaukę – czyli nie różni się Pan od tych, których Pan krytykuje.

    • Umm, taki np. Branson „najbogatszym człowiekiem na świecie”? ;) No nie do końca, w kategoriach bogatych jest pikusiem. Jobs nie skończył studiów, ale na studia chodził, bardzo celowo, dla edukacji. Gates regularnie wspiera instytucje edukacyjne, m.in. przez swoją fundację. Również na studiach poznał Ballmera (który to Ballmer ukończył studia). Parker – znów, pikuś wśród bogatych. Kamprad – trudno porównywać biorąc pod uwagę datę urodzenia. Dell – podobnie jak Gates wspiera edukację akademicką, sam też poszedł na studia.

     Badania Stanleya i Denko w temacie są naprawdę bezlitosne – milionerzy bardzo cenią edukację i jest to jedyna dziedzina, w której bezdyskusyjnie wspierają swoje dzieci :) Kiyosaki więc mógłby się tylko takim argumentem ośmieszyć – gdyby, oczywiście, była jakakolwiek opcja aby się bardziej ośmieszył, a o to dość trudno.

     P.S. Proponowałbym również zapoznać się z definicją pseudonauki, bo obecnie nadużywasz tego terminu :)

 • Yacek

  Dobry temat i dobrze podany Dzięki. Pozwoli mi to strząsnąć z siebie nadmiar wiedzy, która zamiast mnie popchnąć do przodu wręcz zablokowała. Nic nie zastąpi pracy.

 • Gubisz się w argumentacji, a przyłapany na tym strzelasz focha, zarzucasz mi „brak uważnego czytania” i „skupianie się na ciętej ripoście”. Ponownie, wśród miliarderów Branson to bardzo niska liga, co wynika nawet z Twojego linku i to właśnie wskazywałem.

  Ciekawe, że nie przeszedłeś przez cytowaną listę patrząc na to jakie kto ma wykształcenie – to bowiem podważyłoby Twoją argumentację (podobnie jak brednie Kiyosakiego) ;)

  To nie kwestia, czy „studia są potrzebne”. Absolutnie nic nie jest potrzebne, możesz mieć wyjątkowe szczęście i wygrać kumulację na loterii i dobijesz do Richarda ;) Mowa o PRAWDOPODOBIEŃSTWIE. I dane są tu bezwzględne – wyższe wykształcenie drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo wysokich dochodów oraz stania się milionerem. To różnica między danymi (np. badania Stanleya i Danko), a anegdotami, które podajesz jako dowody na swoją stronę.

  Nie wątpię, że napisałeś post w dobrej wierze. Ale napisałeś go również w ignorancji, przede wszystkim ignorancji nt. jakości dowodów w argumentacji, ignorancji nt. tego, że anegdoty nie mają wartości dowodowej – a to co przedstawiasz, to właśnie anegdoty.

 • Aga

  Dziękuję Ci za wpisanie Kiyosakiego na tę listę. Pomijam fakt, że jego książka jest oparta na fikcji, sugerując, że jest ona prawdą. (Chociaż już to powinno dać czytelnikowi do myślenia.) Książki Kiyosakiego są po prostu niebezpieczne dla ludzi, którzy szukają swojej drogi, szczególnie młodych i nieświadomych. Kiyosaki obiecuje złote góry, które można osiągnąć małym wysiłkiem, manipuluje.
  Znam ludzi, którzy po przeczytaniu jego książek podjęli lekkomyślne decyzje, które rzutowały na ich całe dalsze życie (bo przecież wystarczy sprzedać dom,(który jest pasywem), rzucić pracę (bo jest się pracownikiem) i zainwestować wszystko w biznes, o którym się nie ma pojęcia. Następnie można wszystko stracić i dalej będzie pięknie, łatwo i przyjemnie. Można wtedy np. „otworzyć” nowy „biznes”, np. zaangażować się w MLM (struktury sprzedażowe, to nie biznes. O tym można się rozpisać, ale nie mam na to czasu.), który tylko niewielkiemu procentowi SPRZEDAWCÓW (nie biznesmenów) przynosi godziwe zarobki.
  Nie jest moją intencją atakowanie MLM-owców, jednak uważam, że ważne jest nazywanie rzeczy po imieniu. Cały MLM żeruje na tym, że wmawia zwykłym ludziom, iż będą zarabiać kokosy, a w rzeczywistości grube pieniądze zarabiają tylko Ci na samej górze. Cała reszta zarabia zero, grosze lub po 2-3 tys.- to jest już bardzo dobry wynik. (mam osobę w rodzinie, która się tym zajmuje więc znam temat, nie są to moje przypuszczenia wyssane z palca, tylko fakty).
  Kiyosaki i jego książki oraz MLM to sekta w najczystszej postaci. Polecam książkę „Psychomanipulacje” Witkowskiego. Można sobie przeczytać rozdział o sektach i wyrobić własny pogląd. Mi w momencie, w którym trafiłam na książki Kiosakiego również ta lektura wpadła w ręce i całe szczęście, bo spojrzałam trzeźwo na jego nauki, unikając paru baaardzo głupich decyzji.
  Z góry przepraszam za to, że nie wezmę udziału w dalszej dyskusji, ale generalnie nie udzielam się na forach, bo nie mam na to czasu. Zdecydowałam się na ten wpis wyjątkowo, bo mam nadzieję, że choć jednej osobie twój ranking i/lub mój komentarz pomogą spojrzeć trzeźwo na nauki Kiyosakiego i uniknąć głupich, nieprzemyślanych decyzji . Pozdrawiam, Agnieszka

 • „Wszystko fajnie, gdyby nie to, że cała treść to kłamstwo, często …. Zgadzam się tylko z tym, że wielu ludzi chciałoby mieć więcej pieniędzy, ale …. w żaden sposób nie przygotowuje ludzi pod kontem prowadzenia własnych biznesów.”

  a jak Ty przygotowałbyś ludzi pod kontem prowadzenia własnych biznesów
  i jakie własne biznesy prowadzisz?

  pozdrawiam
  Kuba Sałacki
  przedmonitorem

  • Zacząłbym od twardej wiedzy biznesowej – wszystko od księgowości (realnie rozumianej, nie redefiniowanej przez kiyosakiego), strategii rynkowej, marketingu, obsługi klienta. Z dużym i wielokrotnym podkreślaniem, że będzie trudno, albo i jeszcze trudniej.

   Wiem, mniej motywujące, ale drastycznie zwiększające skuteczność (mniej osób zajmie się biznesem, ale dużo więcej z nich osiągnie sukces).

   • to kiedy napiszesz pierwszy rozdział ?

    • Napisałem dotąd około 10 książek, kolejne mam w trakcie i przyznam, że są na ten moment dla mnie pilniejsze. Natomiast w poruszanych tematach jest też sporo dobrych publikacji i warto się rozejrzeć za nimi. Tylko raczej nie będą na półce p.t. rozwój osobisty ;)

     • gdzie można przeczytać Twoje książki, i jakie są tytuły tych dobrych nie z rozwój osobisty?

     • Moje książki – część masz podlinkowane po prawej :)

      Biznesowe książki z tych dobrych nie rozwój osobisty to np.
      – z zakresu marketingu Foster (mniejszy lub większy marketing, co wolisz, nieco nieaktualne, bo pisane na początku 2000-nych, ale większość rozwiązań stała się dzięki temu tylko łątwiejsza)
      – z zakresu marketingu online polska biblia e-biznesu jest dobrym, choć ceglastym źródłem
      – jeśli chodzi o księgowość, strategię rynkową, przyznam, że musiałbym przejrzeć swoją półkę, z głowy Ci nie podam.

     • a czy te Twoje możesz mi je podesłać w pdf?

     • E-booki możesz nabyć korzystając z linków po prawej.

 • WilkzWallstreet

  Mam kilka pytań do autora: W merytorycznej krytyce, powinno się uzasadniać swoje teorie dowodami (linki, artykuły, filmy, własne doświadczenia poparte przez osoby trzecie itp.), zatem moje pytanie brzmi: czy autor zna osobiście choć jedną osobę, która odniosła sukces finansowy? Czy sam osiągnął sukces kierując się swoimi metodami? Czy jego doświadczenia życiowe, zarówno sukcesy jak i porażki dały mu wiedzę niezbędną do osiągnięcia sukcesu? Czy autor posiada dostateczną wiedzę na temat osoby, którą krytykuje i czy na własnym przykładzie sprawdził prawdziwość swych założeń w napisanym wyżej tekście? Czym różni się od przeciętnego teoretyka szkalującego osoby, które odniosły sukces? Czy poprzez swoje metody i działania stał się praktykiem w tym czym się zajmuje aby otrzymywać dochód? Myślę, że póki co wystarczy. Liczę na szczerą i klarowną odpowiedź.

  • 1. W merytorycznej krytyce nie stosujemy argumentu tu quoque ani ad personam, który tu stosujesz, próbując przenieść uwagę na moją osobę. W merytorycznej krytyce odnosimy się do argumentów, nie do ich autora.

   2. To powiedziawszy:
   – zna,
   – odniósł,
   – z doświadczeń nie należy wnioskować
   – posiadł
   – planujesz na własnym przykładzie sprawdzać, że arszenik to trucizna? czy zaufasz badaniom i twardym danym?

   – pytanie z nieuprawnioną presupozycją („przeciętny teoretyk bezpodstawnie szkaluje osoby, które odniosły sukces”), więc błędne
   – tak

   3. Proponuję naprawdę dyskusję merytoryczną, a nie próby wnioskowania z doświadczenia. Dlaczego? Np dlatego http://blog.krolartur.com/dlaczego-twoje-doswiadczenie-jest-bezwartosciowe/

 • Tomek

  Zburzyłeś we mnie całe podstawy mlmu prawie :D Wszystko opieralem na nim, teraz trzeba to przewartościować :D ale dzięki, bo nie żyje w kłamstwie, a przynajmniej przestaje :D

  A co powiesz o Antonim de mello?

  • Strasznie dawno czytałem, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć.

 • Ja

  Autor tego tekstu słabo wie o czym pisze. Nie czytałem „Bogatego ojca..” ale Kiyosaki w wielu miejscach książki „Kwadrant przepływu pieniędzy” krytykuje działania nielegalne i zachęca do współpracy z doradcami podatkowymi i ludźmi, którzy już odnieśli sukces w biznesie po to by skutecznie robić pieniądze ZGODNIE Z PRAWEM. Od tego są doradcy podatkowi by doradzali jak robić pieniądze płacąc najmniej podatków. W swojej książce sam przyznaje, że produkował portfele i splajtował na tym biznesie więc autor tekstu ośmiesza się wypominając mu to jako zarzut. Popatrzmy dalej „prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką” – prawda jest taka, że najwięksi bogacze doszli do fortuny po tym jak przerwali studia lub jak wywalono ich z roboty. Chociażby Rockefeller, Gates, Jobbs byli samoukami.

  • Gates nie był samoukiem, był przede wszystkim dziedzicem. Jobs (jedno b) nie był bynajmniej samoukiem – studiów nie skończył,ale na wykłady i zajęcia uczęszczał (nie do końca legalnie), m.in. z zajęć o kaligrafii na które chodził wzięły się później różne czcionki w apple’ach (a pośrednio też w PC). Prawda n.t. stanowiska milionerów odnośnie edukacji jest w badaniach o tych milionerach – polecam Stanleya i Denko w temacie.

   To, że Kiyosaki gębuje „nielegalne działanie jest złe” nie zmienia faktu, że zachęca w innych swoich publikacjach do takich właśnie działań. Zarzuty wobec Kiyosakiego nie dotyczą tego, że zbankrutował kiedyś w innym biznesie, a że kreuje się na guru nieruchomości, a w życiu prawdopodobnie (a do napisania pierwszej książki w temacie z absolutną pewnością) sam nie kupił ani nie sprzedał (wbrew kłamliwym stwierdzeniom) żadnej nieruchomości.

 • Wojciech

  Książki Roberta Kiyosaki, Donalda Trampa i innych których nazywasz anty guru dają niesamowitą inspirację do działania, a poprzez totalną krytykę chcesz przede wszystkim wypromować sprzedaż swoich książek. Jesteś poprostu cyniczny i piszesz nie prawdę ponieważ Kiyosaki nigdy nie promował kupna i sprzedaży nieruchomości.

  • Na sprzedaży swojej książki zarabiam jakieś 2 zł :D A niekiedy nic, bo cześć była wydana z zapłatą na ryczałt. Biorąc pod uwagę wysiłek włożony w napisanie Anty-Guru czy Fake-Guru, gdyby moją motywacją był zarobek, bardziej opłacałoby mi się rozdawać ulotki :D

   Twierdzenie, że Kiyosaki nigdy nie promował kupna i sprzedaży nieruchomości… Jest tak absurdalnym zaprzeczaniem rzeczywistości (masie książek Kiyosakiego o tej samej treści, czy esencji jego gry Cashflow), że trudno mi z tym dyskutować. To mniej więcej ten argument, jak „Trump nigdy nie zachowywał się jak szowinista i rasista.”

 • 1. Źródła są w arcie. Czytaj uważnie :)

  2. Argument z anegdoty jest argumentem błędnym z definicji.

  3. Zainspirował, ale do zmian na gorsze.

  4. Po pierwsze, nie dał. Wkład Kiyosakiego dla ludzkości to wiele cierpienia i manipulacji, ten miły pan powinien od dawna grzać miejsce w celi.

  Po drugie – trik retoryczny typu atak na posłańca. To na życie ilu ludzi wpłynąłem na lepsze nie ma znaczenia (choć w tej wyliczance na prawdę bym nie przegrał) dla trafności przedstawionych argumentów. Albo są trafne – i osoba mówiącego nie ma znaczenia – albo nie są trafne – i osoba mówiącego wciąż nie ma znaczenia.

  5. Jeśli twierdzisz, że MLM to „system ekonomiczny”, to już się dyskredytujesz. W dzisiejszym świecie MLM jest powszechnie traktowany jako piramida finansowa. Mówią o tym urzędy regulacyjne, mówią o tym na Wall Street. Nikt się z tym nie kryje :) Hell, John Oliver miał segment tylko dla Was ostatnio :)

  6. Trollowanie to konkretny zakres zachowań. Osoba go spełniająca jest trollem. Kropka. Nie ma tu miejsca na kategorie typu obrażanie, lub nie. Tak jak nie jest obelgą nazywanie idiotą kogoś, kto ma IQ 20-34 w skali Wechslera.

  Jak zacznę coś robić bo to dobre dla wizerunku, a nie prawdziwe czy etyczne, zastrzel mnie.

 • janb

  Jestem świeżo po przeczytaniu „Bogatego ojca i biednego ojca”.

  To co mogę napisać o autorze to to że sam książki nie czytał, na przykładach:

  „– podaje wiele sprzecznych twierdzeń – np. na jednej stronie potrafi
  twierdzić, że nie spłaca dłużników ani banków, płacąc najpierw sobie,
  gdy ma ograniczone zasoby finansowe, a chwilę później, ze razem z żoną
  świetnie wypada pod względem historii kredytowej. Jedno albo drugie, nie
  ma alternatywy.” – Przekręcenie treści 2-3 stron rady „najpierw płać sobie”. W wielkim skrócie sprowadza się ona do tego żeby najpierw tworzyć kolumnę aktywów i płacić jak najpóźniej, Przykładem takiego działania jest np trzymając kasę na koncie oszczędnościowym mimo że można zapłacić tydzień wcześniej, z tym że robią tak albo bardzo duzi, bo to jest korpo i to trwa, albo bardzo mali, bo nie szkodzi im. Kiosaki sugeruje natomiast robienie tego żeby się zmobilizować do zarabiania.

  – oskarżenie o „Inside traiding” – Gdzie? jak? Ja się nie dopatruje, nie widzę, za to widzę uwagi że zaleca legalne działanie.

  – „zachęca do obchodzenia podatków, poprzez np. kupowanie drogich zegarków na firmę…” Nie przypominam sobie nic o zegarku, ale o korzystaniu z ulg podatkowych na potęgę, ile się tylko da, na edukacji, interesowaniu się i kształceniu się.

  Generalnie to co autor napisał o szkodliwości wydaje mi się albo pisaniną kogoś kto nie czyta książki albo czyta po łebkach, za to wysmażył fajny kąśliwy tekst na podstawie tzw. „hejtu”.

  Co do tego czy bogaty ojciec istniał… nie wiem, ale wiem że jeśli ktoś próbuje 1000 razy i mu się udało w ramach tego raz albo drugi i nie zmarnował tego, to uwagi piętnujące na tej podstawie konkurencje, vide „Oferta” nie wydają mi się poparte czymś więcej niż zazdrością albo chęcią pozyskania rozgłosu.

  Proszę

  • Oszuści nie są dla nikogo konkurencją. Są kimś, kto psuje dla wszystkich rynek. Co do książki – czytaj uważnie i ze zrozumieniem.

 • Gizmo

  Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się czy powinienem grać w Cashflow. Gry planszowe to ma być moje nowe hobbi i z tego co widzę, ta gra jest dość popularna. Nie wiem tylko czy zamiast uczynić mnie bogatszym nie będzie tak że mnie ogłupi. Czy może warto grać w inne gry ?

  • Planszówki polecam, jestem nałogowym graczem, ale Cashflow odradzam. Nie tylko dlatego, że Kiyosaki, ale przede wszystkim dlatego, że to po prostu tragicznie kiepska gra, przeciętny monopoly z potwornie spapranym endgame. Jeśli chcesz jakieś gry uczące nieco bardziej biznesu, polecam przede wszystkim gry z mechaniką worker placement, np. świetne polskie Pret-a-Porter czy Agricola, albo jakieś (na początek prostsze) eurogry jak np. Zamki Burgundii czy Concordia. Możesz też zainteresować się grami z mechaniką licytacji czy negocjacji.

 • Monika

  Fajny artykuł, zastanawiałam się nad kupnem książki, a tu proszę… już jej nie kupię ;)

 • Rabit

  ciekawy post. można prosić jakieś konkretne źródła wobec tych zarzutów tutaj? Nie neguję tych informacji tutaj, jednakże mam manierę by podpierać się suchymi faktami, a nie wierzyć na słowo. Pozdrawiam!

 • Marcin Lech

  250$ z 1000$ to zwrot z inwestycji w wysokości 25%. To dobry wynik, jeśli trud włożony w inwestycję nie jest wygórowany, a ryzyko jest na akceptowalnym poziomie. Obracając kontraktami terminowymi na rynkach finansowych świetni gracze mogą mieć problemy z uzyskaniem takiej stopy zwrotu z jednej transakcji. Ale w dalszej perspektywie procent złożony i wysoka skuteczność może uczynić z nich zamożnych ludzi. Popularne jest ograniczanie ryzyka do 2 max 3%, i realizowanie zysków przy poziomie ryzyko/zysk 1/1 lub 1/2. To oznacza zwrot w wysokości max 6%.

  • Biorąc pod uwagę ogólny zwrot osób, wyniki były nadal słabe.

 • „Bogaty jest bogaty, bo ukradł i oszukał” – jakież to polskie :D

  • Nie. „Kiyosaki tworzy pozory bogactwa, bo oszukał, a firmy z nim powiązane przekraczają linię oszustwa w kierunku wyłudzenia wręcz”. Dyskutuj z moim stanowiskiem, nie swoimi fantazjami. To po pierwsze.

   Po drugie, widzę, że wyedytowałeś swój post i wyciąłeś „Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jesteś biedny? Polecam się zastanowić” – wiesz, bardziej się zastanawiam na jakiej podstawie próbujesz wyceniać mój majątek nic o mnie nie wiedząc :D

 • Matt

  Zastanwia mnie czy masz az tak nudne życie autorze ? z całym szacunkiem ale ludzie którzy poświęcają swoje życie na wpierdalanie sie w cudze życie sami są typowymi trolami, a w ich życiu drzemie pierdolona nuda i zazdrość do innych bo ktoś inny coś osiągnął, dużo osiągnął, bo wpadł na jakiś pomysł, i co z tego że stworzył fikcje ? skoro pomaga w inspiracji i daje kopa do jakiego kolwiek działania, a ludzkie życie dzięki temu zmienia się na lepsze to nie ma w tym nic złego, a na godne życie każdy chce zarobić.. A jak widzę takie oczernianie drugiego człoweika to aż rzygać mi sie chce, zamiast rozwijać się i pomagać ludziom sukcesywie i bez przerwy to znajdujesz jeszcze czas na pisanie swoich felietonów opartych chyba na samej zazdrości.( A podejrzewam że pochłonęło to sporo energii na znalezieniu materiałów i grzebaniu w sieci aby stworzyc ten artykuł.) Się ogarnij człowieku i wspieraj innych i niech sprawia Ci to radość i spraw żeby Twoje życie było troche bardziej ciekawe abyś nie miał czasu na krytykowanie innych, bo z tego co wypisujesz wychodzi że Twoje życie jest bardzo nudne. A jeśli już tak bardzo Ci zależy na krytykowaniu kogoś lub czegoś to może zajmij się tematami typu głodu i otyłości na świcie i dlaczego tak jest, tego jak koncerny farmacełtyczne zarabiają na ludzkim nie szczęściu albo o manipluacji społeczeństwa na potrzeby rządu itp.. kurwa tyle tematów dookoła gdzie faktycznie można by się było odnieść krytycznie, a ten se wybrał człowieka sukcesu xd .. nie pozdrawiam

  • Czy aby swoim postem, cytując, „nie poświęcasz swojego życia na wpierdalanie się w cudze życie”, w tym wypadku moje jako autora i decyzje o tym o czym pisze? ;)

   Dla jasności, nie zgadzam się z Twoimi kryteriami, uważam je za absurdalne – ale skoro się na nich opierasz, to wskazuję, że wg. ich samych wszystko co piszesz o mnie odnosi się też do Ciebie :D

   Natomiast problem z Kiyosakim jest taki, że nie pomaga – tylko szkodzi. I to dramatycznie. Wspieranie innych w tym wypadku polega właśnie na ostrzeganiu ich przez tego rodzaju hochsztaplerami. Kiyosaki nie jest człowiekiem sukcesu. Jest szkodliwym oszustem.

   Co do sugestii tego czym mam się zająć… Już kiedyś o tym pisałem oddzielny wpis :) http://blog.krolartur.com/chcesz-robic-cos-dobrego-super-ale-tylko-to-na-co-ci-pozwole/

   P.S. By być fair, muszę powiedzieć, że dziś już bym o Kiyosakim faktycznie nie pisał :) Po prostu przez tych kilka lat światek rozwoju zmienił się w Polsce pozytywnie i patologie pokroju Bogatego Ojca odchodzą do lamusa, nie ma więc takiej potrzeby.

 • MattPhD

  „zniechęca do tradycyjnej edukacji, wbrew jasnym danym pokazującym, że taka edukacja przekłada się na realny wzrost dochodów i zamożności (prawdziwi milionerzy, którzy doszli do swojego majątku ciężką pracą, bardzo cenią sobie edukację uniwersytecką).” hmm tylko że najwyżsi tego świata osiągneli większość kiedy rzucili studia Jobs, Zuckeberg, Potem wrócili dla samego dyplomu Gates, Dodając do listy Branson,Green,Ashley,Graff,Caudwell,Sugar(to już nie milionerzy a miliarderzy) Niestety smutna prawda że uczelnia to strata czasu, osoby z pasją przez ten okres sami są w stanie zdobyć znacznie większą wiedzę, Programowanie na studiach, dno studia biznesowe? 90% wykładowców w życiu własnego biznesu nie miała. Wraz z dyplomem idziemy robić dla i na tego który rzucił studia i zarobił.

  • Hmm, czy urodziłeś się w rodzinie bogatych prawników i matka załatwi Twojemu startupowi kontrakt z IBM, jak Gates? :D

   Badania są bezlitosne – wykształcenie wyższe liniowo przekłada się na większe zarobki. Ale wiem, fantazje o tym, że to Ty osiągniesz ten wyjątkowy sukces rzucając studia są nęcące. Tyle, że to mrzonki.

   • Matt

    Hmmm Reszcie też matki załatwiły kontrakty:D? Dobra a teraz jedziemy z twoim źródłem. Żeby nie było że jestem zazdrosny zdobyłem doktorat z neurologii i toksykologii. Obecnie porzuciłem to na rzecz czegoś innego(bardziej dochodowego). Badania na temat wpływu edukacji datowane są na lata 2007. Przez główny urząd statystyczny. Widać twoją obszerną wiedzę w tym temacie. Po pierwsze badania były w formie ankiet, jak to bywa ludzie lubią koloryzować w takowych zwłaszcza osoby które często odzwierciedlają swoje marzenia a nie rzeczywistość w tym przypadku, Można to porównać do badań epidemiologicznych gdzie głównym założeniem jest pamiętać że korelacja nie równa się przyczynowości. Czy zdajesz sobie sprawę że wiele czynników współistniejących może zaważyć na takich wynikach? Jak chociażby rejony z dostępem do uczelni wyższych w porównaniu z rejonami gdzie takowych nie ma, Uniwersytety w stanach zajmują strategiczne lokalizacje gdzie rynek pracy jest o wiele lepszy niż obszary gdzie ich nie ma(to zazwyczaj tam jest największe bezrobocie i mniejsze stawki) studenci wyjezdzajacy na uczelnie w US przeważnie zostają w tym mieście lub migrują do innych również bogatych w oferty pracy.

    „Badania są bezlitosne – wykształcenie wyższe liniowo przekłada się na większe zarobki.” mówisz że badania są bezlitosne proszę przedstaw mi je, co prawda bardziej preferuje publikowane w dziennikach naukowych z pogranicza medycyny ale jak to mówią zbadaj zanim wydasz opinię tak więc proszę przedstaw mi tę badania bezlitosne, któryś z nas się ośmieszy:).

    Pomijam fakt że lata 2007 były boomem najwyższym na edukację wyższą jak obecnie jest boom na programistów.

    Przypominam również że edukacja w USA jest „troszkę” kosztowniejsza jak u nas i żeby zapewnić ciągłość studentów gospodarka USA musiała jakoś zadbać by studia były opłacalne, niestety podczas kryzysu, sytuacja się zmieniła i już rząd przestał o to dbać, temu wskaźnik porzuceń edukacji wyższej wzrósł procentowo w porównaniu do dekady temu… Jak widzisz teraz przez boom na wyższe wykształcenie zapewnił nam wielu pracowników biurowych którzy nie mają umiejętności manualnych przez co rynek usług jest w dużym zapotrzebowaniu. Pamiętaj że potrzeby rynku dyktują warunki. Liczą się umiejętności których na wielu uczelniach nie zdobędziesz. Przykład przed moimi studiami(i w ich trakcie) zarabiałem więcej jako infobroker niż później w zawodzie w którym zdobyłem „wykształcenie”.

    „Ale wiem, fantazje o tym, że to Ty osiągniesz ten wyjątkowy sukces rzucając studia są nęcące. Tyle, że to mrzonki.” rozumiem że dysponujesz takimi dowodami naukowymi:) wyszukałeś lub sam przeprowadziłeś takowe badania?.
    Dobrze pochwal się nam jakie miliony czerpiesz dzięki temu wykształceniu wyższemu(rozumiem że nie tylko z nazwiska żyjesz jak Król?) rozumiem że większe niż osoby które rzuciły studia?.`

    Z całym szacunkiem Kiyosaki zarabia pisząc jak zarabiać a ty zarabiasz pisząc jak inni kłamią o zarabianiu. W tej materii w niczym się od niego nie różnisz sprzedajesz swoją agendę.
    Rozumiem że z coachingu posiadasz wykształcenie wyższe? i zarabiasz więcej od coachów chociażby w Polsce bez jakiegokolwiek wyższego wykształcenia?

    P.S Przepraszam za zwłokę pisałem jako gość i zapomniałem zwyczajnie o tobie.

    Czekam na dostarczenie tych bezlitosnych dowodów
    Z wyrazami szacunku :)

    • To urocze, że próbujesz debunkować badania… nie wiedząc o jakich badaniach mowa. Nie, nie chodzi o ankiety z 2007 z GUS :D

     Lata 2007 to boom na edukację wyższą? Jakieś dowody na to, czy kolejne wyssane z palca przez Ciebie tezy? :D

     Sorry, nie kupuję Twojego rzekomego doktoratu :D Wykazujesz tak podstawowe braki w rozumieniu badań w naszej dyskusji (choćby Twoje pytanie o badania, które sam miałem prowadzić) i tak miałkie nadużywanie ad personam, że serio jest to kpina z dyskusji.

     Drogi anonimie :) Po pierwsze – ujawnij się. Doda Ci to wiarygodności. Po drugie – posługuj się argumentami merytorycznymi. Po trzecie – nie domniemywaj, tylko opieraj się na źródłach :) Tyle :)

 • Adrian

  czyli wy tutaj krytykujcie a on niech kosi miliony…
  podejscie Polakow, we wszystkim widzicie klamstwo, obelge, glupote.
  Wszystkim chcecie mowic jak maja zyc, a sami zyjecie pod kloszem.
  Nie pasuje to nie czytaj albo nie bierz doslownie do siebie jego wskazuwek.
  Kiyosaki chce nam przekazac jedynie inspiracje i motywacje do zmiany czegos w swoim zyciu. Nikt przeciez nie kaze Ci inwestowac we wszystko co sie rusza, rzucac szkoly czy unikac podatkow.
  MASZ LEB I CHUJ TO KOMBINUJ!

  • Marcin Plichta też kosił miliony. Rozumiem, że pochwalasz?

 • „bazuję na
  odnośniku na którym Pan ponoć bazuje?”

  Tzn. na którym, na Reedzie? Gdzie Ty w USA masz GUS,to nie wiem doprawdy ;) To powiedziawszy, takich badań o wpływie edukacji jest bez liku. Pierwsze z brzegu
  https://research.stlouisfed.org/publications/page1-econ/2017/01/03/education-income-and-wealth
  BLS za 2016 https://www.bls.gov/emp/ep_chart_001.htm
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4534330/

  „Serio? moim jedynym
  stwierdzeniem na temat badań było stwierdzenie że korelacja nie równa
  się przyczynowości,”

  Nope. O badaniach pisałeś więcej, np. pytając czy takowe prowadziłem. To pytanie jasno demonstruje kogoś, kto po prostu nie rozumie podstaw tematu. Bo to czy ktoś badania prowadzi czy nie nie ma żadnego znaczenia w takiej dyskusji.

  „Po pierwsze dlaczego mam pisać do Pana ujawniając się”

  Ponieważ piszesz na tym blogu i takie są jego reguły, jasno sprecyzowane w regulaminie. Nie podoba Ci się – nie pisz. Wchodząc w dane miejsce akceptujesz jego reguły :)

  Inne zdanie jest na tym blogu cenione. Ignorancja połączona z zadufaniem w sobie? Not so much ;)

  Twoje komentarze nie były usuwane. W ogóle się nie pojawiły, ze względu na linki. Ponownie, czytaj regulamin przed podjęciem dyskusji ;)

  „Czyżby Pan w całości tego artykułu nie opierał o
  pracę Johna T.Reed’a?”

  Nope :) Praca Reeda była JEDNYM z wielu źródeł do tego artykułu.

  „Jak już wspomniałem nie uważam
  studiów za zło szkodliwe, ale nie są one wyznacznikiem wiedzy w danej
  dziedzinie”

  To miło, tylko że to jest chochoł. Badania omawiane w temacie wskazują na związek wykształcenia z dochodami, nie na to, czy studia są wyznacznikiem wiedzy (bo to faktycznie bardziej złożony temat, zależny też choćby od dziedziny… )

  „Żeby
  nie być jak Pan posądzony o brak jakichkolwiek źródeł proszę bardzo(jak
  mówiłem muszę trochę improwizować bo jestem z dala od swojego komputera
  na którym mam zarchiwizowane badania naukowe/artykuły).”

  Linki które podajesz nie są badaniami ani nawet do badań się nie zbliżają. To esej (psychologytoday), sondaż (stackoverflow) w przypadku którego próba nie ma żadnego znaczenia, bo reprezentatywność jego jest żadna dla populacji (mówi – a i tak umiarkowanie) o populacji userów stackoverflow, ale bardzo trudno ocenić czy jest ona reprezentatywna dla programistów w ogóle :D ) Na deser dwa artykuliki z netu.

  Jeśli chcesz argumentować o badaniach, powołaj się na badania faktycznie. Albo chociaż raporty sensownych instytucji.

  „Wiem
  że Pan w to wierzy, tylko niestety historia pokazuje nam setki
  przykładów że jest to nieprawda, zbyt dużo przypadków sukcesu aby nazwać
  to mrzonkami . ”

  Wnioskowanie z przypadków sukcesu to coś, za co u mnie na uczelni oblałoby się nie tyle, że magisterium, ale trzeciego roku by się nie skończyło, a nie wiem, czy i drugi by się udało. Tego się nie robi, po prostu. Efekt ocalałych, efekt szuflady, efekt narracji i kilkanaście innych błędów poznawczych mówią tu głośne NIE.

 • Wiktoria Kameis

  Cześć Panie Król!
  Twoje komentarze, analizy, pseudofachowe spostrzeżenia, totalnie ograniczena wizja, negatywnie nastawione do granic możliwości jest słaba. Proszę nie wypowiadać się na tematy związane z finansami jeżeli samemu nie osiągnał pan sukcesu fiansowego. Książek Kiyosakiego nie oceniam. Jednak z tego co wiem, to we wszystkich pozycjach podkreśla on ważność wiedzy finansowej, której w szkole nie ma. Ba, nie ma na studiach. System edukacji jest przestarzały z tego co pisze i w żaden sposób nie przygotowywuje nas aby być majętnym. Wręcz przeciwnie. Uczy nas jak być biednym podporzadkowanym, niewychodzącym poza schemat. Z tego co pamiętam, zwraca uwagę, iż klasa średnia może zostać zmieciona (co już się dzieje, a w zasadzie od 30 lat), a gotówka odpływa w stronę bogatych. A ludzie wciąż nie mają podstawowej wiedzy z zakresu fianansów. Zwraca też uwagę na sposób myślenia, ludzi biednych i bogatych. Wskazuję drogę- nie łatwą, iż proces bogacenia się to całozyciowa droga, wypadkowa porażek, które są nieuchronne w tym procesie. Pisze również, o tym, iż bycie bogatym to nie pieniądz, a misja, pomoc innym ludziom oraz bycie szczęsliwym, spełnionym człowiekiem pełnym celów życiowych. Podkreśla ważność znania historii finansów oraz kryzysów, z których trzeba wyciągnać wnioski! W żaden sposób nie rekomenduje, swoich sposóbów inwestycji, a bardzo mocno akcentuje ważność nauki finansów, inwestowania oraz rozwóju inteligencji finansowej,która jest pomijana w szkole albo uczona przez biednych ludzi! Pan jako guru – coach i osoba szkoląca powinnien wiedziec i pewnie wie iż ludzie chcą naśladować guru. Prowadząc coaching powinnien być pan przewodnikiem, nauczycielem, wzorem, Kimś kto pobudza wyobraźnię i pomaga spelniać marzenia. Kimś kto cieszy się każdą przemianą ku dobremu. Ku ulepszeniu Mam wrażenie, iż krytykuje Pan ludzi którzy coś osiagneli. Często wprowadza pan w błąd ludzi, swoją płytka pseudoodkrywczą analizą.Inspiruję się pan uniwestecką wiedzą a samemu krytykując w sposób nie naukowy, nie obalając mitów, a raczej wyciagając pseudowiadomości rodem z pudelka.
  Czy jest Pan autorytem z dziedziny finansów?
  Mógłby Pan jako coach podzielić sie wiedzą z tej dziedziny z nami – nie wprowadzając w błąd ludzi?
  Skąd w Panu tyle krytyki do rzeczy, których pan jak mam wrażenie, nie rozumie?

  Post scriptum:Pozycje poniżej, ktore pan poleca, rekomendują przeczytanie „Biedny ojciec, bogaty ojciec” jako podstawowa lektura z finansów osobistych, jak zreszta większość stron finansowych. Wielu ludzi zarabiających miliony, szkolą się u Robbinsa ( bo jest jednym z najlepszych w swojej dziedzinie) i odnoszą efekty. Polepszają swoje życie. Szukają dalej swojej drogi zgłebiając rozwój osobisty. Ćwicząc cialo i umysł. Zastępując stare złe nawyki, nowymi. Nie krytykując przy tym , a wysyłając pozytywną energię do ludzi – tym samym pomagając im.

  Jako coach polecam, po pierwsze nie szkodzić!, Pan jako guru próbuje negować, coś w czym nie ma pan spektakularnych efektów (sfera fiansowa) – przynajmniej takie można odnieśc wrażenie.

  Serdecznie pozdrawiam

  • 1. Skąd wiesz jakie mam wyniki finansowe? :) Włamałaś mi się na konto? ;) No i czy mogę się wypowiadać nt. pedofilii i jej szkodliwości, jeśli nie jestem pedofilem ani ofiarą pedofilii? Czy zostawiasz ten temat wyłącznie dla tych dwóch grup? ;) Oczywiście podaję ten przykład by wskazać jak absurdalne kryteria proponujesz w dyskusji. Jak za mało absurdalnie, to co powiesz na to, by o morderstwie mogli się wypowiadać jedynie mordercy (i ich ofiary, ale wiesz, one za wiele nie powiedzą)? ;)

   2. Być może ludzie nie mają wiedzy z zakresu finansów (choć to dyskusyjne). Sęk w tym, że to co oferuje Kiyosaki to nie jest wiedza z zakresu finansów. To mieszanka truizmów oraz DEZINFORMACJI z tego zakresu. Osoby po jego materiałach wiedzą mniej, nie więcej. (Choć mają złudzenie, że jest inaczej.)

   3. Zarzucasz pseudofachowe spostrzeżenia i ograniczoną wizję,ale nie uzasadniasz swoich zarzutów. To sugeruje, że brak Ci możliwości ich uzasadnienia i bronisz tego w co wierzysz – a nie tego, co wiesz.

   4. I tym się różnimy, bo ja piszę o konkretnej wiedzy, z możliwością wskazania konkretnych badań w temacie. Odpływ z klasy średniej nie wynika z braku edukacji finansowej, a z systemu podatkowego, który sprzyja kumulacji kapitału – to jest właśnie to, co zmieniło się na zachodzie 30 lat temu. Rezygnacja z 92% podatku od dochodów powyżej miliona dolarów rocznie w USA i pokrewnych rozwiązań. Jak interesuje Cię temat, polecam na początek Piketty’ego, polski Rafał Woś też robi nieźle zreaserchowane podsumowanie tematu. Jak sięgniesz po te źródła, przekonasz się również, że hasła o procesie bogacenia… cóż, nie do końca są prawdziwe.

   5. Kiyosaki jak najbardziej rekomenduje sposoby inwestycji. Faktycznie nie swoje – bo sam tylko kłamał, że tak inwestował, realnych dowodów na np. inwestycje w nieruchomości z jego strony brak (a takie rzeczy, cóż, są powszechnie dostępne w aktach nieruchomości).

   6. Krytykuję nie ludzi, którzy coś osiągnęli (wielu takich ludzi chwalę na łamach tego bloga). Krytykuję oszustów i hochsztaplerów. Krytykuję sprzedawców ułudy, którzy zarabiają obiecując ładnie brzmiące fantazje i rzekomą drogę do ich spełnienia, która okazuje się być zwykłą ułudą. Właśnie jako coach mam odpowiedzialność by promować rzeczy, które mogą faktycznie pomóc ludziom oraz punktować szajs, który może im zaszkodzić.

   Twierdzisz, że wprowadzam ludzi w błąd – uargumentuj to. Wykaż konkretne sytuacje, gdy podane z mojej strony informacje nie są prawdziwe. Jak wykażesz – po prostu skoryguję :) Na tym polega merytoryczna dyskusja, zamiast rzucania pustych haseł, bo ideologicznie to co ktoś pisze nie pasuje nam do fantazji i przekonań.

   Pytasz, skąd we mnie tyle krytyki do rzeczy, których, masz wrażenie, nie rozumiem? Właśnie dlatego, że rozumiem – i dzięki temu rozumiem, że zasługują na krytykę. Ty jak się zdaje nie rozumiesz – i dlatego Ci się wydaje, że moja krytyka jest niesłuszna.

   Ale hej, może się mylę. Czekam na merytoryczne argumenty i konkretne wykazanie punktów, w których wprowadzam ludzi w błąd :)

   P.S. Jeśli jesteś coachem i promujesz kiyosakiego – krzywdzisz klientów i łamiesz każdy znany mi kodeks etyczny coachingu.