Tak jak pierwsza edycja Praktyka Beyond NLP, tak również dwie kolejne dały mi dużo materiału do namysłu odnośnie tego, co już działa dobrze, a co można zrobić lepiej. Ogólnie wszystkie edycje zostały ciepło przyjęte przez uczestników i są coraz wyżej oceniane (pierwsza edycja – średnia ocen 4,54/5, druga edycja – 4,73/5, trzecia – 4,93/5). Jest to dla mnie tym istotniejsza informacja, że dla części uczestników był to już kolejny Praktyk, wielu jest również trenerami biznesu, mają więc do czego porównywać to szkolenie.

Zdecydowanie sprawdził się nowy styl ustawienia poszczególnych segmentów szkolenia, które obecnie stanowią zdecydowanie sensowniejszą całość. W tym celu porzuciłem “klasyczną” strukturę Praktyków, stawiającą np. linię czasu na końcu szkolenia.  Trafniejsze miejsce dla niej, razem z modelem Mindlines, znajduje się obok pracy z submodalnościami i Panoramy Społecznej, w środkowej sekcji szkolenia – wszystkie odnoszą się bowiem do podobnych struktur i procesów.

Karty rozwojowe są również ciepło przyjmowane (choć w każdej grupie znajdzie się jedna osoba serdecznie ich nie lubiąca ;) ), a ich użyteczność jest tym bardziej doceniana w trakcie szkolenia.

 

Najważniejsze lekcje i wnioski z tych edycji:

– Dbam o uzasadnienie “dlaczego” poszczególnych ćwiczeń i narzędzi, wyjaśnienie korzyści, jakie mają one przynieść oraz powodów, dla którego wykonujemy je w taki, a nie inny sposób. Zdecydowanie zwiększa to zaangażowanie uczestników w pracę.

– Elastycznie dopasowuje program, w razie potrzeby poświęcając nieco więcej czasu na przepracowanie tematów, które uczestnicy potrzebują lepiej przyswoić. Łatwo jest trzymać rękę na pulsie dzięki regularnie zbieranymi od grupy informacjom zwrotnym (“rundki” na początek i na koniec każdego dnia, ankiety ocen wypełniane co kilka dni, ciągły dialog prowadzony z grupą w trakcie szkolenia).

– Bardzo dobrze sprawdziło się rozdzielenie modeli Beyond NLP (np. Modelu Milionera czy Modelu Eksperta) i elastyczne rozmieszczenie ich podczas różnych dni szkolenia, z odniesieniem do tego, co było danego dnia przerabiane (np. Model Milionera z zastosowaniem pracy z linią czasu i mindlines). Gdy modele te, podczas pierwszej edycji, były trenowane wszystkie razem, ostatniego dnia, było to nieco zbyt przytłaczające, obecnie ich wprowadzenie stanowi od razu okazję do praktycznego przećwiczenia innych, nowopoznanych umiejętności.

-Uczestnicy szczególnie wysoko cenią sobie życiowość i praktyczność poznawanych umiejętności oraz realistyczne i oparte na twardych podstawach podejscie do tematu. Doceniali również podejście trenera do grupy i uwagę, jaką otrzymywali podczas szkolenia oraz liczne okazje do solidnego przetrenowania tego, czego się uczyli.

– W sekcji poświęconej najbardziej przydatnym elementom szkolenia królowały te materiały, które stanowiły wzbogacenie programu Praktyka Beyond NLP nad klasyczny program Praktyka NLP. Można więc uznać, że rozwinięcie programu jest udane.

– Dochodzą do mnie również bardzo pozytywne uwagi w follow-up (badaniu efektów na kilka miesięcy po szkoleniu) od uczestników pierwszej edycji i czekam z niecierpliwością na to, gdy nadejdzie termin follow-up dla edycji drugiej i trzeciej.

 

Co jeszcze chcę usprawnić:

– Planuję dodać jeszcze więcej demonstracji tego, jak działa ludzki umysł i jak można to wykorzystać, m.in. przez zastosowanie różnych złudzeń poznawczych.

– Rozważam zmianę formatu “modelu wczorajszego umysłu” lub rozłożenie tego materiału na kilka krótszych segmentów,

– Chcę jeszcze ulepszyć skrypt. Już teraz jest to solidny, ok. 100 stronny materiał, ale przyda się w nim więcej przykładów i demonstracji, tak by uczestnicy wracający do niego po kilku miesiacach od treningu mogli łatwo przywołać sobie poszczególne rozwiązania.

– Zgromadzić jeszcze bardziej zróżnicowaną bazę case’ów, tak by podawane przykłady były przydatne dla uczestników poszukujących rozwiązań w każdym obszarze swojego życia.

 

Podsumowując:

Jako ktoś, kto ma silny model “biznes jako budowanie”* i jest nastawiony na przygotowanie solidnych fundamentów swoich projektów, długo – dla wielu pewnie zbyt długo – szykowałem model Beyond NLP przed wypuszczeniem go na rynek. Jednak efekty tego podejścia, wyrażone w opiniach uczestników, poszkoleniowych zmianach w ich życiu oraz w wynikach ankiet, pokazują, że warto było tak podejść do sprawy.

Praktyk Beyond NLP to naprawdę solidny dodatek do rynku szkoleniowego i z ogromną przyjemnością mogę zaprosić do udziału w nadchodzących edycjach, np. wrześniowej w Warszawie.

 

*Metafory/dominujące modele poznawcze tego typu, oraz ich wpływ na ludzkie zachowanie i metody budowania raportu na takie metafory stanowią jeden z elementów Praktyka Beyond NLP


Tylko do końca kwietnia, wielka promocja na MINDSTORE! 50% zniżki na wszystkie e-kursy!  Już teraz na Mindstore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis