Pierwsza edycja Praktyka Beyond NLP skończyła się 6 listopada. Zadowoleni uczestnicy ruszyli w świat wykorzystywać wykształcone umiejętności, a ja siadłem do analizy przebiegu szkolenia oraz wniosków płynących z ankiet, które uczestnicy wypełniali po każdym z czterech zjazdów. Chociaż na pełne wnioski przyjdzie jeszcze czas po sesjach follow-up, które zostaną przeprowadzone po dwóch miesiącach od szkolenia, jest kilka wniosków, którymi już teraz chciałbym się podzielić.

1. Praktyczność i wysoki poziom merytoryczny szkolenia to dwie rzeczy podkreślane przez uczestników w informacjach zwrotnych. Cieszy mnie to tym bardziej, że były to cele założone przy projektowaniu szkolenia i udało się je w pełni wprowadzić w życie. Jest to dla mnie tym cenniejsze, że duża część uczestników szkolenia była już po Praktyku u innych trenerów.

2. Wszystkie ankiety otrzymane zarówno w ciągu, jak i pod koniec szkolenia były pozytywne. Wskazywały oczywiście rzeczy do korekty – to w końcu pierwsza edycja szkolenia i byłoby dziwne, gdyby było inaczej, ankiety zostały też celowo skonstruowane tak, by wydobyć jak najwięcej uwag z zakresu „co można by poprawić”. Natomiast z wielką przyjemnością stwierdziłem, że w żadnym momencie szkolenia nie było ankiet negatywnych.

3. Przy tym wszystkim końcówka ostatnich dwóch zjazdów pokazała mi, że ilość nowych umiejętności i wiedzy, mimo dużej ilości praktycznych ćwiczeń, była nieco przytłaczająca. Z tego powodu, oraz ze względu na dużą ilość zapytań, jakie otrzymałem odnośnie „ciągłego” Praktyka, zdecydowałem się przyciąć nieco materiał szkoleniowy i prowadzić kolejne edycje w formie 9 dniowego szkolenia. Będzie ono rozłożone od soboty, do kolejnej niedzieli, tym samym minimalizując ilość dni wolnych, jakie trzeba będzie wziąć by z niego skorzystać. Wersja weekendowa szkolenia, być może również powróci – przyznam, że z perspektywy procesu uczenia, preferuję takie rozwiązanie, ale jestem również świadomy tego, że ludzie mają ograniczone możliwości czasowe.

Rekrutacja na kolejną, ciągłą edycję praktyka została już otwarta i zbiera nam się już nowa lista chętnych.

4. Nowe, specyficzne dla Beyond NLP materiały, takie jak raport na status czy dominujące metafory, albo model wczorajszego umysłu, zostały bardzo ciepło przyjęte i były wyróżniane przez uczestników w ankietach zdecydowanie częściej niż typowo NLPowskie narzędzia. Z jednej strony pokazuje to trafność kierunku, w jaki zdecydowałem się iść, a z drugiej daje mi to motywację do dalszego uatrakcyjnienia i rozwinięcia „klasycznych” materiałów NLPowskich.

5. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie jak szybko uczestnicy opanowali korzystanie z poznanych narzędzi na poziomie pozwalającym im tworzyć własne techniki, w oparciu o to co poznali. Dając im takie zadanie czwartego dnia szkolenia wiedziałem, że dużo się z niego nauczą, natomiast wcale nie byłem pewien, czy faktycznie zdołają stworzyć coś działającego. Jestem strasznie dumny z nich i z tego jak dobrze sobie poradzili. W kolejnych edycjach będę dawał zdecydowanie więcej tego typu zadań, tak by uczestnicy jeszcze bardziej kończyli z podejściem „to wzorcowe narzędzia, które sami możemy rozwijać i przekształcać.”

6. Ćwiczenia na praktyku były zróżnicowane, jednocześnie zauważyłem, że wciąż pojawiało się tam za dużo typowo coachingowo-nlpowskich ćwiczeń typu „zmieniacz+klient+obserwator”. Ciekawym i ważnym wyzwaniem, jakie widzę przed sobą jest jeszcze większe zróżnicowanie stosowanych metod i narzędzi, także w odniesieniu do technik, które nigdy nie były uczone w inny sposób, niż w takiej formie.

7. Drugą ważną obserwacją było to, że „typowy” program Praktyka NLP, z jego podziałem na „dziś kotwice, jutro submodalności, a ostatniego dnia linia czasu”, jest tak naprawdę mało spójny i niezbyt sensownie rozłożony. Dlatego kolejne edycje Praktyka, zawierając w sobie podobny zakres materiału, będą jednak wyraźnie inaczej rozplanowane czasowo, tak by nowo poznawane umiejętności formowały się w głowach uczestników w spójniejszą całość.

8. Dowiedziałem się również co w moim stylu prowadzenia może być lepsze dla uczestników i mogłem przygotować sobie plan pracy nad tymi obszarami. Wiem np. że muszę podawać jeszcze więcej przykładów na stosowanie różnych narzędzi.

9. Gdy na koniec szkolenia podsumowałem zebrany skrypt + dodatkowe hand-outy, które otrzymywali uczestnicy, byłem mocno zaskoczony. Wiedziałem, że jest duży i konkretny. Moim celem przy jego tworzeniu było to, aby był on zdecydowanie bardziej wartościowy, niż jakikolwiek inny skrypt, który miałem w życiu w rękach – a miałem ich dużo. Natomiast tutaj zaskoczyłem sam siebie – skrypt to 150 tysięcy znaków, czyli konkretna książka. W wersji połączonej i wyedytowanej, w formacie A4, liczy równo 100 stron materiałów, przykładów, ćwiczeń i zadań wdrożeniowych przeznaczanych do wykonania między kolejnymi zjazdami, oraz już po szkoleniu.

10. W toku szkolenia zwróciłem uwagę na wyraźną potrzebę większej praktyczności i życiowości NLP, dlatego w najbliższym czasie na blogu, w moich mailingach, itp. pojawią się liczne przykłady „Beyond NLP w Praktyce”, czyli konkretnych technik pozwalających np. lepiej zapamiętywać czy szybciej zasypiać.

Podsumowując – była to ogromna nauka i niezwykle cenne doświadczenie. Dziękuję moim pierwszym Praktykom Beyond NLP za ich zaangażowanie, pracę i towarzystwo w tej drodze. Ciesze się, że są zadowoleni ze swojego doświadczenia. No i intensywnie pracuje nad kolejnymi edycjami, oraz nad Masterem Beyond NLP. Tu na zaliczenie niezbędne będzie wykonanie własnego, autorskiego modelu. Czas by NLP zaczęło przynosić praktyczne owoce, a nie tylko kolejne osoby nadużywające modelu Miltona ;) Jest tyle wspaniałych umiejętności do zmodelowania – czas to zrobić!


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis