W minioną niedzielę zakończyła się X, jubileuszowa edycja Praktyka Beyond NLP. To dobry, symboliczny moment, by spojrzeć wstecz i zobaczyć co się udało, co jest do poprawy, i jak wszystko się zmienia :)

beyond2Nieco historii

Pierwsza edycja Praktyka Beyond NLP odbyła się jesienią 2011 roku w Warszawie.

Była w pełni eksperymentalna – 10 dni, podzielonych na cztery zjazdy. Jej termin był dwukrotnie przesuwany, pierwotnie miała startować na początku 2011. Za pierwszym razem nie udało się jednak zebrać odpowiedniej grupy, za drugim na przeszkodzie stanął inny projekt szkoleniowy, w którym startowałem, aż w końcu pierwszy praktyk znalazł swój termin na jesieni 2011.

Wzięło w nim udział jedenaście osób – coachowie i trenerzy, studenci, właściciele firm, nauczyciele. Pełen przekrój. Z biegiem lat profil uczestników zaczął zmierzać trochę bardziej w stronę właścicieli firm i specjalistów, ale i dziś pojawiają się czasem na zajęciach studenci czy trenerzy.

Ruszyliśmy w przyjemny, rześki poranek, 1 października 2011. Był to zdecydowanie największy projekt szkoleniowy, jaki prowadziłem. Program przygotowany był od podstaw, z wykorzystaniem technik i rozwiązań z klasycznego NLP, ale z zupełnie nową osią szkoleniową, nadającą większy sens i spójność przerabianemu materiałowi. Wiele rozwiązań, które okazały się później świetnie dopasowane, powstało w ramach szybkiego, luźnego pomysłu między kolejnymi zjazdami. “Co wyszło? Co można usprawnić? A, w sumie nie będą mieli powodów by korzystać z Kart Rozwojowych po szkoleniu… to może im dodać taki powód?”

Skrypt, certyfikat, karty rozwojowe, tudzież edukacyjne pieniądze używane w demonstracji kotwiczenia/warunkowania.

Nieco statystyk

Było z tym dużo pracy, ale efekty były bardzo przyjemne. Końcowe oceny wypadły bardzo dobrze (średnia 4,73, średnia części trenerskiej 4,9), a jednocześnie wiedziałem, że chcę jeszcze wiele rzeczy usprawnić. Kolejne edycje praktyka zostały już więc skrócone do 9 dni, zwykle prowadzonych “ciągiem”, od soboty do kolejnej niedzieli. Utrwalił się rytm dwóch Praktyków rocznie w Warszawie, na jesień i na wiosnę oraz okazyjnych Praktyków w innych miastach (Gliwice, Wrocław, obecnie planowany Londyn w języku angielskim). “Przesuwanie” pierwszej edycji wyczerpało też chyba limit zmiany terminów – wszystkie kolejne edycje odbyły się w pierwotnie ogłoszonych terminach.

Przez ten czas w szkoleniu wzięło udział nieco ponad 80 osób, z czego 92% zakończyło szkolenie certyfikacją. Tradycyjnie edycje jesienne okazywały się zwykle nieco liczniejsze niż edycje wiosenne.


Średnie oceny kolejnych edycji w skali 1-5 to*:

I – 4,74

II – 4,84

III – 4,75

IV – 4, 76

V – 4,83,

VI – 4,94

VII – 4,73

VIII – 4,88

IX – 4,79

X – 4,81

*Jeśli dobrze udało mi się je odkopać w excelu ;)

Ikony z Kart Rozwojowych, jednego z narzędzi wyróżniających naukę Beyond NLP

Ogólna średnia ze wszystkich szkoleń to 4,81/5, przy czym zestawienie nie jest do końca miarodajne – od VI edycji ankieta poszkoleniowa uległa pewnemu uproszczeniu, została w niej tylko część trenerska (pierwotnie sprawdzała też opinie n.t. logistyki szkolenia czy jakości materiałów). Taka średnia nie jest do końca miarodajna, gdyż w poszczególnych edycjach brały grupy o różnej liczebności, ale zsumowanie i uśrednienie pojedynczych wyników daje podobny, a nawet nieco lepszy wynik: 4,82/5


Średnie oceny poszczególnych aspektów szkolenia (w skali 1-5) to:

Ocena ogólna: 4,84

Treści merytoryczne na szkoleniu:4,92

Ćwiczenia i umiejętności praktyczne poznawane na szkoleniu: 4,79

Ogólna ocena trenera: 4,90

Styl prowadzenia zajęć: 4,66

Uwaga trenera dla grupy: 4,77

Możliwość zadawania pytań i gotowość trenera do odpowiedzi: 4,89

Przyjemne jest to, że oceny są przy tym bardzo wyrównane – nie pojawiają się w ankietach żadne oceny jeden i dwa, pojawiają się też zaledwie trzy trójki (na prawie 500 ocen cząstkowych).


Długoterminowe wykorzystanie

Badania follow-up prowadzone ok. pół roku po każdym ze szkoleń pokazują, że znaczna część uczestników wykorzystuje poznane narzędzia w praktyce. Szczególną popularnością cieszą się gry statusowe oraz inne narzędzia usprawniające komunikacje. Darmowe konsultacje poszkoleniowe cieszą się umiarkowanym wykorzystaniem – uczestnicy doceniają taką opcję i jeśli korzystają, są z nich zadowoleni, nie wszyscy jednak korzystają. Popularne są też narzędzia gryfikacji mające wspierać korzystanie z poznanych metod.

Pewne techniki okazały się też być bardzo mało popularne (np. Godiva Pattern, Kinestetyczny Swish), więc stopniowo je usuwam z materiałów szkoleniowych. Niektóre utrzymuje opcjonalnie, na wypadek gdyby w grupie pojawiły się osoby szczególnie predysponowane do korzystania z danej metody.

10643093_847312265288032_1789703856_o

Sala czeka na kolejną grupę :)

Nieco wniosków:

Przez lata nagromadziła się spora ilość drobnych, ale istotnych usprawnień, które stopniowo były wprowadzane.  Np. do skryptu szkoleniowego, pomagając w szybszym korzystaniu i dając więcej praktycznych przykładów. To sprawiło, że końcowy skrypt wraz z handoutami rozrósł się do ponad 100 stron/ 23 tysięcy słów/ 160 tysięcy znaków. To już tak naprawdę księga Beyond NLP, a przede wszystkim faktyczne źródło referencyjne, coś do czego można po latach wrócić i przypomnieć sobie wszystko, czego się uczyło. Moim małym zwyczajem stało się przesyłanie uaktualnionych skryptów uczestnikom wszystkich poprzednich edycji – jeśli coś w danym skrypcie jest lepsze, wszyscy powinni z tego skorzystać.

Zmianie uległo również moje prowadzenie. Rzeczą, nad którą przez lata najbardziej musiałem pracować – i która, patrząc po ankietach, jest w końcu na sensownym poziomie – było podawanie większej ilości przykładów stosowania poszczególnych rozwiązań i narzędzi. To zawsze problem perspektywy. Gdy znasz już dobrze jakieś narzędzie, jego zastosowania wydają Ci się oczywiste i czasem łatwo zapomnieć, że dla osób dopiero je poznających wcale tak nie jest. Wciąż mam też wiele rzeczy do dopracowania – 4,66 to niezła średnia, ale faktycznie zadowolony będę, jak i w tym obszarze dobiję tak do 4,9/5.

Dla niektórych uczestników, zwłaszcza mających doświadczenie z bardziej seminaryjnymi/eventowymi podejściami do NLP (na każdej edycji jest średnio 1-2 osoby po innych Praktykach), pierwsze zetknięcie z Praktykiem, który jest faktycznym szkoleniem było pewnym zaskoczeniem, ale też zaskoczeniem zdecydowanie pozytywnym. Taka forma po prostu lepiej się sprawdza.

Jeśli chodzi o program, jest on w tym momencie naprawdę dobrze dopasowany do potrzeb grup. Wciąż jest miejsce na szlify, ale o ile nie pojawią się jakieś nowe, istotne informacje, ogólny program Praktyka pozostanie mniej więcej bez zmian. Wiem, to podejście mocno odmienne od stosowanego przez niektórych trenerów, którzy każdą kolejną edycję danego szkolenia robią zupełnie inną. (Najczęściej, bo stara im się znudziła.) Sęk jednak w tym, że Praktyk jest narzędziem – ma wykształcić w uczestnikach określone umiejętności i postawy. Kiedy stworzysz dobre narzędzie, możesz je doprecyzowywać, ale nie wyrzucasz go za każdym razem i nie robisz od nowa. Nie miałoby to po prostu sensu z perspektywy celów, jakie ma realizować.


Co dalej?

Kolejna, XI edycja Praktyka startuje już we wrześniu 2015 :) (19-27 IX, Warszawa). Będzie to prawdopodobnie pierwsza edycja, w której obok mnie niektóre moduły poprowadzą też inni, licencjonowani trenerzy Beyond NLP, absolwenci pierwszej edycji Szkoły Trenerów ChangeMakers. Tymczasem kolejna edycja tej szkoły startuje już od listopada (7 zjazdów, listopad-marzec).

Więcej informacji:

Praktyk Beyond NLP http://www.beyondnlp.pl/praktyk-beyond-nlp/

Szkoła Trenerów ChangeMakers + Szkolenie Trenerskie Beyond NLP http://www.beyondnlp.pl/szkolenia/szkolenie-trenerskie-beyond-nlp/

Pakiet Praktyk-Master-Trener http://www.beyondnlp.pl/pakiet-trenerski-beyond-nlp/

Zapraszam :)


Tylko do końca kwietnia, wielka promocja na MINDSTORE! 50% zniżki na wszystkie e-kursy!  Już teraz na Mindstore.pl

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis