Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 9.1 – Jak lepiej dogadywać się w pracy?


Niezależnie od tego jaką karierę będziesz realizował, umiejętność odpowiedniego dogadywania się będzie w niej kluczowa. Jeśli nawet nie będziesz miał kolegów, zawsze będą klienci, przełożeni lub dostawcy, z którymi będziesz się potrzebował porozumieć. Badania jasno pokazują, że na rozmowach rekrutacyjnych kluczową cechą kandydatów nie są ich kompetencje, ale ich sympatyczność. W końcu rekruterzy prawdopodobnie wybierają sobie właśnie kogoś do biura na najbliższych kilka-kilkanaście lat. Trudno im się dziwić, że wolą nawet kogoś mniej kompetentnego, ale z kim można się dogadać, niż utalentowanego buraka.

Dlatego umiejętność dobrej komunikacji jest absolutnie kluczowa dla Twojej kariery. Mówiliśmy już o tej kwestii w rozdziale poświęconym komunikacji, ale w kontekście pracy pojawia się kilka dodatkowych kwestii, które warto poruszyć.


Oddziel problem od osoby
Powiedzmy sobie szczerze – praca często wymaga od nas robienia rzeczy, których tak naprawdę nie chcemy, niekiedy nawet rzeczy, które otwarcie uznajemy za głupie i bezsensowne. Tak jest z większością korporacyjnych czy urzędowych procedur. Są, trzeba ich przestrzegać (lub przynajmniej udawać, że się przestrzega), choć może się to nie podobać.

Gdy stajemy po drugiej stronie tych procedur, gdy jesteśmy ich ofiarami, łatwo o tym zapomnieć. Łatwo uznać, że to dana osoba jest problematyczna, uparta, wredna lub głupia. Z taką postawą naprawdę trudno będzie się z nią porozumieć. Zamiast tego warto odłączyć ją od problemu i skupić na problemie.


Ćwiczenie: Problem, a osoba
Ilekroć natrafisz na problem, w którym rolę odgrywa inna osoba, zatrzymaj się o rozdziel odpowiedzialność. Co w danej sytuacji jest faktycznie związane z tą osobą, a co z problemem? Im lepiej to rozdzielisz, tym większe masz szansę na to, by zrekrutować tą osobę do pomocy z problemem. Ludzie często chcą być rozsądni i pomocni, ale nie zrobią tego w sposób, który miałby ich samych skrzywdzić. Miej to na uwadze.


Ćwiczenie:  Postaw się w butach drugiej strony
Trafiając na sytuację problematyczną, wyobraź ją sobie z perspektywy drugiej osoby, a potem jeszcze raz z perspektywy neutralnego, obojętnego obserwatora. Zadbaj, by były to podejścia jak najbliższe temu, co faktycznie mogła myśleć ta osoba, albo neutralny obserwator. Co nowego dostrzegasz z takich pozycji? Często takie ćwiczenie może być zdumiewające – możesz nawet odkryć, że z perspektywy drugiej osoby to Ty wydajesz się być problemem! Wiem, niewiarygodne!. Jednak tak właśnie może być! Warto więc sprawdzić jak inaczej można spojrzeć na taką sytuację i na tej podstawie spróbować inaczej dogadać się z rozmówcą.

Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis