Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 9.2 – Delegowanie obowiązków


Jeśli Twoja kariera będzie się rozwijała, prędzej czy później będziesz miał jakichś podwładnych. Może zatrudnisz pracowników do swojej firmy. Może awansujesz na szefa zespołu lub menadżera. A może po prostu firma przydzieli Ci stażystę do pomocy.
Jednym z największych problemów, jakie mają ludzie w tej sytuacji jest delegowanie obowiązków. Przekazać innym co mają robić za nas? Przecież nie mają naszej wiedzy, naszego doświadczenia, naszych podstaw! Nie będą w stanie zrozumieć czego od nich oczekujemy i czemu akurat to jest takie ważne!


Naturalny opór
Taka psychiczna bariera przed delegowaniem zadań jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Jako ludzie lubimy postrzegać siebie i to co robimy jako coś wyjątkowego i niezwykłego. Nic dziwnego, że z ogromnym oporem przyjmujemy wszelką „konkurencję” i trudno nam sobie wyobrazić, że ktoś mógłby zrobić to samo za nas.
Sęk w tym,że jeśli nie zaczniemy delegować, sami siebie okaleczamy. Nie tylko będziemy tracili na to ogromną ilość czasu, ale – co gorsza – sami odetniemy sobie możliwość rozwoju ponad pewien poziom. Bo nasz czas jest po prostu ograniczony. Choćbyśmy całkowicie zrezygnowali ze snu, jedzenia i toalety, dotrzemy do pewnego limitu. Dlatego nauka delegowania jest nieunikniona, można ją sobie co najwyżej utrudnić lub ułatwić.


Przygotuj się do delegowania
Jeszcze zanim będziesz postawiony w sytuacji w której musisz delegować, możesz zacząć się do tego przygotowywać. Postaraj się wypracować konkretne, powtarzalne procedury. Opisz procesy, które musisz zrealizować, krok po kroku, w toku swoich poszczególnych zadań.
Takie procesy przydadzą się też Tobie, zwiększając Twoją codzienną wydajność. A gdy dojdziesz do etapu, w którym będziesz miał podwładnych, takie procedury zdecydowanie ułatwią delegowanie im zadań.

Jak delegować
1. Przekazując zadania musisz też przekazać zaufanie, że dana osoba sobie poradzi z jego zrealizowaniem. Mikrozarządzanie – ślęczenie nad głową pracownika i sprawdzanie, czy na pewno zrobił tak jak chcemy – nie ma sensu i jest strasznie demoralizujące.
2. Sam dla siebie jasno sprecyzuj zadanie i co jest w nim istotne (jeśli skorzystałeś z porady o procedurach, pójdzie Ci to dużo łatwiej)
3. Jasno określ zadanie, ewentualne kluczowe jego etapy oraz kryteria wg których będziesz to zadanie rozliczał.
4. Daj wyraźnie do zrozumienia, że w razie wątpliwości jesteś dostępny dla podwładnego.
5. Wyznacz jasne terminy realizacji zadania.
6. Po wykonaniu zadania nigdy nie przypisuj sobie odpowiedzialności za nie, doceń, także publicznie wkład podwładnego.
7. Nie oczekuj idealnego zrealizowania projektu, wyznacz pewne kryteria minimalne i się ich trzymaj.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis