Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 9.3 – Planowanie kariery


Być może wiesz już doskonale co chcesz robić i jak do tego dojść. Od dziecka było coś, co Cię pasjonowało i oczywiste jest, że akurat tym się zajmiesz. Jeśli tak jest – wspaniale, gratuluję i życzę powodzenia. Niestety, większość osób takiej jasności nie ma.

Typowe podręczniki rozwoju osobistego sugerują Ci na tym etapie „odnalezienie swojej pasji”. Mam z tym ogromny problem. Jeśli Twoja pasja jest czymś, co dopiero musisz „odnaleźć”, to znaczy, że tak naprawdę po prostu jej nie masz. Nie ma w tym nic złego! To prosta statystyka, niektórzy ludzie byli tak warunkowani przez różne życiowe wydarzenia, że zaangażowali się w jedną konkretną ścieżkę. Większość osób takiego uwarunkowania nie doświadczyła. Oczywiście, dałoby się je może stworzyć sztucznie, ale wiązałoby się to z ogromnym wysiłkiem  i niekoniecznie byłoby zbyt opłacalne. Nie ma więc co naśladować kogoś, kim nie jesteś – lepiej skupić się na tym, co możesz zrobić łatwo i skutecznie. Na przykład na zbudowaniu dwóch rodzajów kapitału, które zawsze przekładają się na lepszą karierę: społecznego i kompetencyjnego.


Kapitał społeczny
Pod hasłem „kapitał społeczny” kryje się po prostu to kogo znasz i jak dobrze znasz te osoby. Z dwóch typów kapitału, które odpowiadają za karierę, to kapitał społeczny jest zdecydowanie ważniejszy. Jeśli jesteś wielkim ekspertem, ale nikt o tym nie wie, prawdopodobnie nikt również się o tym nie dowie. Jeśli zaś jesteś średnio rozgarnięty, ale do czegoś się nadajesz, przyjaciele i znajomi raczej nie pozwolą Ci zginąć, zwłaszcza gdy będziesz gotów poprosić o pomoc. Oczywiście, może to być postrzegane jako nepotyzm i przejaw nieuczciwości, nie zmienia to jednak faktu, że wszystkie źródła pokazują właśnie na kluczowe znaczenie tego rodzaju kontaktów. Zadbaj więc o ich rozwinięcie u siebie.


Ćwiczenie: Kogo możesz poznać?
Przygotuj mapę swoich kontaktów. Kogo znasz? Kogo mógłbyś poznać dzięki tym kontaktom? Kogo chciałbyś tak poznać? Zaplanuj jak to zrobić.


Kapitał kompetencyjny
Oczywiście, idealnym układem jest sytuacja w której masz zarówno znajomości, jak i faktyczne, bogate kompetencje. Te dwa rodzaje kapitału nie tyle sumują się, co zwielokrotniają. Co więcej, znaczące kompetencje przekładają się zwykle na to, jakiego rodzaju prace możesz wykonywać, spośród jakich ofert możesz wybierać – a to z kolei przekłada się na Twoje zadowolenie z Twojej kariery.
Kapitał kompetencyjny warto postrzegać z perspektywy tego jakie umiejętności są obiektywnie cenne na rynku pracy (lub wedle różnych szacunków, będą cenne w najbliższych latach) oraz które z tych kompetencji możesz opanować przy jak najmniejszym nakładzie ze swojej strony. Nie chodzi tu o lenistwo, a o zwykły zwrot z inwestycji – co z tego, że np. techniki wyszukiwania złóż roponośnych mogą mieć wysoką wartość na rynku, skoro potrzebowałbyś poświęcić kilkanaście lat na naukę pozwalającą Ci osiągnąć sensowne kompetencje na tym rynku?


Ćwiczenie: Co możesz opanować?
Przeanalizuj dostępne dla Ciebie możliwości rozwoju twardych kompetencji. Jak cenne są poszczególne umiejętności na rynku pracy? A jak łatwo możesz je opanować? Przygotuj taką matrycę, wg kryteriów „Cenne/Bezwartościowe” oraz „Łatwe do opanowania/Trudne do opanowania”, po czym wybierz najbardziej Ci pasujące spośród najbardziej cennych i najłatwiejszych do opanowania.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis