Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.2 – Zdrowe podejście do pieniędzy


Pieniądze są, z perspektywy emocjonalnej, niezwykle ciekawym zjawiskiem. Z jednej strony budzą bardzo silne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. A z drugiej normą społeczną jest takie zachowanie, jakby pieniądze nie budziły żadnych emocji. Jakby były czymś absolutnie obojętnym.

Prowadzi to do licznych absurdów, sytuacji w której ludzi z jednej strony wręcz zżerają od wewnątrz myśli, zmartwienia i obawy n.t. pieniędzy, a z drugiej za żadne skarby nie chcą poruszać tego tematu ze swoimi przyjaciółmi i bliskimi.

Bo nie wypada.

Bo to coś złego.

Bo dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają.

Bo jeśli musisz rozmawiać o pieniądzach, to znaczy, że jesteś biedny.

Bo pieniądze są złe i nie ma co zawracać sobie nimi głowy.

Bo nie chcesz wyjść na materialistę.


Jeśli masz takie lub podobne podejście do pieniędzy, zdecydowanie warto nad nim popracować. Próbując w taki sposób je wypierać tak naprawdę czynisz z nich coś wyjątkowo ważnego, coś zdolnego bardzo mocno wpłynąć na Twoje życie i sposób myślenia.


Ćwiczenie: Po prostu pieniądze

Na koniec poprzedniego rozdziału wykonałeś ćwiczenie „Czym są dla Ciebie pieniądze”. Przywołaj odpowiedzi, które tam wymieniłeś i zastanów się,  zaczynając od najważniejszych, czy są one dla Ciebie korzystne? Czy pomagają Ci podejmować lepsze decyzje, krótko i długoterminowo? Czy pozwalają Ci się czuć dobrze i swobodnie?

Jeśli odpowiedź brzmi „to zależy”, wybierz częstszą opcję – „tak”, czy „nie”?

Jeśli wyjdzie „nie” – jak mógłbyś zmodyfikować to podejście, aby było dla Ciebie zdrowsze?

Nie chodzi tutaj o całkowite go odrzucenie. Nie musisz zmieniać „Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach” na „Pieniądze są jedynym o czym powinno się rozmawiać.” Zwykle wystarczy drobne doprecyzowanie, np. „Dżentelmeni nie poruszają kwestii pieniędzy bez potrzeby.”

Nie chodzi o postawienie swojego światopoglądu na głowie, ale o zwiększenie swojej swobody i elastyczności w reagowaniu na pieniądze.


Dla wielu osób powyższe ćwiczenie może być dość trudne do wykonania. Nawyki związane z myśleniem o pieniądzach są jednymi z najsilniej i najdłużej powtarzanych i trudno je często przełamać. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz przetestować również poniższe ćwiczenie. (Oczywiście, jeśli znasz inne metody, które mogą pomóc, z pełną swobodą skorzystaj również z nich.)


Ćwiczenie: Co by było gdyby?

Wykonaj dwie wizualizacje, poświęcając na nie tyle czasu ile potrzebujesz i wczuwając się dokładnie w tą sytuacje.

a) Wyobraź sobie, że urodziłeś się w ubogiej rodzinie w kraju trzeciego świata. Jak wpłynęłoby to na to kim jesteś? Czy byłbyś inną osobą i w jaki sposób? Jak inaczej byś myślał i na jakie tematy? Jak byś reagował? Co byłoby dla Ciebie ważne, a co nie? Co ceniłbyś w życiu?

b) Wyobraź sobie, że urodziłeś się w bardzo bogatej rodzinie, w górnym 0.1% najbogatszych ludzi. Jak wpłynęłoby to na to kim jesteś? Czy byłbyś inną osobą i w jaki sposób? Jak inaczej byś myślał i na jakie tematy? Jak byś reagował? Co byłoby dla Ciebie ważne, a co nie? Co ceniłbyś w życiu?

Teraz pomyśl o tym kim teraz jesteś, w swoim własnym życiu. Co jest dla Ciebie ważne, a co nie? Kim jesteś, za kogo się uważasz?

Na koniec pomyśl o swoim podejściu do pieniędzy. Czy i w jaki sposób uległo zmianie, teraz gdy doświadczyłeś w wyobraźni tych dwóch ekstremów?


Gdy Twoje podejście do pieniędzy stanie się faktycznie bardziej obojętne i znormalizowane, łatwiej będzie Ci popracować nad kolejnym powiązanym z nimi czynnikiem – umiejętnością rozmowy na ich temat z ludźmi wokół siebie. Tematowi temu poświęcony będzie kolejny rozdział.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis