Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.3 – Rozmowy o pieniądzach


Jeśli wykonałeś ćwiczenia zawarte w poprzednich rozdziałach, prawdopodobnie zmieniłeś już nieco w swoim podejściu do pieniędzy. Masz co do nich więcej dystansu, nie wywołują już takich emocji (pozytywnych ani negatywnych), są po prostu zwykłą rzeczą.

No, może jedną z tych rzeczy, o których niekoniecznie się dużo rozmawia. Jakoś tak niezręcznie o nich mówić.

Może uznajesz, że to nie sprawa Twojego partnera lub partnerki, albo rodziny z którą mieszkasz. Może uważasz, że mówienie o pieniądzach to ujma, albo sygnał ubóstwa – bo bogaci mają ich tyle, że nie muszą o nich mówić.

Tymczasem faktyczne badania n.t. zachowań milionerów pokazują, że regularnie rozmawiają oni z bliskimi o pieniądzach, budżecie domowym, itp. Są bardzo świadomi tego, co dzieje się z ich finansami i chcą by ich bliscy również byli tego świadomi. Ułatwia to wspólne planowanie i podejmowanie decyzji, buduje też większe zrozumienie i pozwala unikać konfliktów.

Jest to więc układ bardzo daleki od sytuacji, w której np. mąż opiekuje się kontem rodzinnym i nie mówi żonie ile na nim jest „żeby się nie przejmowała”, a żona nie mówi mężowi ile wydała na sukienkę „żeby się nie zdenerwował”.


Porozmawiajmy o finansach…

Pytanie brzmi – jak jest w Twoim życiu? Czy rozmawiasz z bliskimi o pieniądzach? Czy Twój partner/partnerka, dzieci, ew. rodzice (jeśli z nimi mieszkasz) wiedzą ile zarabiasz? Czy Ty wiesz ile oni zarabiają? Czy wszyscy znacie domowe wydatki, co ile kosztuje, jakie macie oszczędności, ile będą kosztowały następne wakacje?

Jeśli nie – dlaczego? Co powstrzymuje Cię przed rozmową na ten temat?


Ćwiczenie: Dlaczego o tym nie rozmawiamy?

Jeśli z jakiegoś powodu nie rozmawiasz ze swoimi bliskimi o pieniądzach, wydatkach, itp. wykonaj to ćwiczenie.

1)Wypisz wszystkie powody, dla których nie poruszasz tych tematów

2) Odłóż kartkę z odpowiedziami na kilka godzin, może na cały dzień.

3) Wykonaj w myślach kilka działań, np. 58 + 93 = , 31+78 – 15 = , itp.

4) Przyjrzyj się swoim wypisanym powodom z dystansem i zastanów na ile są one faktycznie prawdziwe, a na ile stanowią po prostu wymówki. Wykreśl wszystkie wymówki.

5) Zastanów się co możesz zrobić, żeby pozostałe, prawdziwe powody straciły na znaczeniu lub przestały być aktualne.


No dobrze, przełamałeś ewentualne opory przed rozmową o pieniądzach, ale to wciąż zostawia dwie istotne kwestie: jak rozmawiać, żeby nie prowadziło to do problemów, oraz o czym konkretnie rozmawiać, jakie tematy poruszać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.


Jak rozmawiać?

Ponieważ pieniądze tak często bywają tematem tabu, a Twoi bliscy niekoniecznie przeszli przez proces opisany w tej książce, warto poruszać temat ostrożnie i delikatnie.

Wprowadzaj temat pieniędzy stopniowo, nie rób z niego czegoś wielkiego. Jeśli powiesz mężowi lub żonie „musimy porozmawiać o pieniądzach”, prawdopodobnie uznają, że coś jest nie tak, zdenerwują się i przejmą. To utrudni rozmowę i zniechęci ich do poruszania tematu. Zamiast tego lepiej regularnie poruszaj ten temat „kawałek po kawałku”. A to opowiedz o artykule który czytałeś na temat oszczędzania i zapytaj co druga osoba sądzi, a to wspomnij, że zacząłeś podliczać ile wydajesz np. na kawę i zaskoczyło Cię jak dużo/mało to było. Stopniowo wprowadzaj kolejne tematy, zaczynając od bardziej ogólnych idei („Czy warto oszczędzać w ogóle?”) i idąc w stronę bardziej osobistych („Czy warto, żebyśmy my oszczędzali i jak?”).

Zadbaj też, żeby rozmowy te w żadnym momencie nie były oskarżające czy atakujące. Ich celem jest budowa lepszego i pełniejszego zrozumienia między wami, w tak istotnym obszarze życia, jak strefa finansów. Nie jest nim i nigdy nie powinno być „ustalanie kto gorzej zarządza pieniędzmi”, ani żadna podobna kwestia. Działacie razem, nie przeciwko sobie!


O czym rozmawiać?

Ponieważ ludzie rzadko kiedy rozmawiają o pieniądzach, często nie wiedzą o czym tak naprawdę mają rozmawiać, jakie tematy poruszać. Poniższa lista może być tu pomocna:

– Czy warto oszczędzać i jak wiele?

– Jakie macie oszczędności?

– Jakie macie zobowiązania?

– Jakie macie długoterminowe cele finansowe, co chcielibyście kupić?

– Jakie zobowiązania pojawią się w Waszym życiu za jakiś czas (np. jeśli macie dzieci, co się stanie jak dorosną)?

– Na co chcielibyście wydawać więcej? Na co mniej?

– Czy macie jakiś fundusz awaryjny? Jaki? Czy wystarczający?

– Czy są jakieś oszczędności, które postrzegacie jako łatwe i w Waszym zasięgu?

– Czy są jakieś oszczędności, które podejmujecie, ale Was szczególnie bolą? Może da się je czymś zastąpić?

– Jakie macie koszta życia, na co wydajecie? Co można w tym zakresie zmienić?

– Jak widzicie swoją przyszłość finansową?


Regularne rozmowy z bliskimi o pieniądzach pomogą Wam mieć większą świadomość sytuacji, w jakiej jesteście, łatwiej planować wydatki i wspólne działania, oraz czuć się bezpieczniej w swoim życiu. Ułatwią też przygotowanie budżetu, czym zajmiemy się w kolejnym rozdziale.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis