Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.1 – Rozwój osobisty, a finanse


Finanse mogą się zdawać tematem niespecjalnie powiązanym z rozwojem osobistym. (No, chyba, że w zakresie płacenia za materiały rozwojowe.) W końcu rozwój kojarzy się z usprawnianiem siebie, ewentualnie z realizacją swoich celów. A finanse? Toż to księgowość! Nuda i materializm.

W rzeczywistości zdrowe podejście do finansów osobistych jest jedną z ważniejszych rzeczy, o jakie możesz zadbać w pracy nad swoim rozwojem. Praca w tym obszarze może Cię nauczyć dyscypliny i planowania, pomóc zidentyfikować tematy do dalszej  pracy nad sobą (np. „kupowanie szczęścia”), a przede wszystkim pomóc drastycznie zredukować codzienny stres i napięcie, wynikające właśnie z braku odpowiednich zapasów i rozwiązań finansowych.


„Inteligencja” finansowa

Idea „inteligencji finansowej” stanowi prawdopodobnie rozszerzenie idei inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Idea ta jest wprawdzie popularna w kręgach edukacyjnych i równościowych (doskonale pasuje do idei „jesteśmy różni, ale równi sobie”), nie ma jednak dobrych podstaw empirycznych i spotyka się ze znaczącą krytyką w środowiskach psychologicznych. Nie przeszkadzało to jednak w zaadaptowaniu tych idei i dodaniu, obok np. „inteligencji kinestetycznej” również „inteligencji finansowej”. Co gorsza, nie przeszkadzało to różnym autorom opisywać swoich ideologii mianem „inteligencji emocjonalnej”, niezależnie od jakichkolwiek dowodów w temacie. Stąd m.in. niechęć do edukacji szkolnej i akademickiej sprzedawana pod hasłem inteligencji finansowej*, mimo, że wg. szeregu różnych danych (np. dostępnych tutaj) wykształcenie liniowo koreluje z zarobkami.

Tego typu mity mogą być bardzo szkodliwe, dlatego temat rozwoju w zakresie finansów osobistych należy zacząć od jasnego stwierdzenia: znaczna część tego, co dostępne jest w temacie na rynku to nic innego, niż zbiór ładnie brzmiących, atrakcyjnych emocjonalnie, ale praktycznie szkodliwych haseł. Cześć z tych haseł postaram się, przy okazji dalszych artykułów, podważyć i zaproponować sensowniejszą alternatywę.

*Należy przy tym dodać, że termin „financial intelligence” bywa używany w zdrowszy sposób, w kontekstach korporacyjnych, gdzie oznacza albo budowanie większą świadomość n.t. procesów finansowych w organizacji, albo, niekiedy, wywiad przemysłowy dotyczący kwestii finansowych. Nie jest to jednak kwestia mająca większe znaczenie dla osób indywidualnych.


Rozwój w zakresie finansów

 Zdrowy rozwój w zakresie finansów indywidualnych powinien obejmować przede wszystkim:

a) Emocjonalne aspekty podejścia do pieniędzy

b) Zdolność do otwartej rozmowy z najbliższymi na temat finansów

c) Umiejętność prowadzenia budżetu

d) Umiejętność zdrowego oszczędzania (w odróżnieniu od skąpstwa)

e) Zdolność tworzenia długoterminowych planów finansowych

Przydatne są również umiejętności i wiedza inwestycyjna w danym obszarze, to jednak stanowi już bardziej umiejętność „twardą”, nad która warto pracować oddzielnie, z odpowiednimi źródłami. W części szóstej Rozwoju Osobistego dla Początkujących zajmiemy się natomiast przede wszystkim „miękkimi” aspektami finansów osobistych – tego jak ten temat wpływa na Twoje emocje i samopoczucie.


Ćwiczenie: Czym są dla Ciebie pieniądze?

W ramach wprowadzenia do kwestii emocjonalnego podejścia do pieniędzy, chciałbym, żebyś zastanowił/a się nad swoim podejściem do pieniędzy. Wypisz proszę jak najwięcej skojarzeń związanych z tym, czym dla Ciebie są pieniądze i uszereguj je w kolejności od najbardziej, do najmniej Ci pasującego.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis