Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.5 – Mądre oszczędzanie


Rozsądne gospodarowanie swoimi zasobami jest jednym z kluczowych elementów zdrowego podejścia do pieniędzy. Zdecydowanie zbyt często ludzie traktują zakupy jako formę nagradzania się, pocieszania czy afirmowania swojej wartości lub sukcesu życiowego. W ten sposób można, oczywiście, wydać absolutnie każdą kwotę pieniędzy – i wciąż nie nabyć tego, na czym nam faktycznie zależało.

Co istotne, zdrową alternatywą do tego NIE JEST skąpstwo i rozpaczliwe liczenie każdego grosza. To rozwiązanie jest równie kontrproduktywne*, co próby „kupienia szczęścia”. Owszem, pewien zapas pieniędzy jest przydatny, ze względu na bezpieczeństwo, które nam zapewnia. W codziennym życiu najlepiej jednak stosować trzecią drogę, czyli mądre oszczędzanie.

*Wyjątkiem jest tu tworzenie poduszki bezpieczeństwa, o czym poniżej.


Poduszka bezpieczeństwa

Podstawowym wyjątkiem i sytuacją w której warto wykazać nieco skąpstwa jest opcja przygotowania sobie tak zwanej „poduszki bezpieczeństwa”. Jest to nic innego jak zapas gotówki, odpowiadający co najmniej półrocznym kosztom utrzymania, który odkładamy na bezpiecznym koncie i ruszamy tylko w sytuacjach awaryjnych, takich jak utrata pracy/ bankructwo firmy.  Ta metaforyczna poduszka pełni tak naprawdę rolę prawdziwej poduszki: pomaga nam lepiej spać, bez obawy o to co stanie się jeśli stracimy pracę, oraz zapewnia miękkie lądowanie w wypadku takiej sytuacji.

Przygotowanie takiej poduszki (lub jej odtworzenie, gdy ją częściowo lub w całości wykorzystaliśmy zanim udało nam się stanąć na nogi) jest jednym miejscem, gdzie warto nieco poskąpić. To ten okres, gdzie faktycznie warto przyciąć wydatki nawet przyjemne i wartościowe, ale nie będące czymś absolutnie niezbędnym. Po prostu nigdy nie wiadomo, kiedy znowu zdarzy się taka nieoczekiwana sytuacja i lepiej być na nią przygotowanym.

Gdy już zadbasz o poduszkę, dużo lepiej skupić się na kwestiach mądrego oszczędzania i wydawania.


Mądre oszczędzanie

Podstawową kwestią w mądrym oszczędzaniu jest myślenie o rzeczach, które nabywasz z perspektywy tego, na ile pomagają Ci realizować Twoje cele (także hedonistyczne czy społeczne, np. zjedzenie dobrego obiadu w miłym towarzystwie). Istotne jest również to, w jakim stopniu będziesz wykorzystywał nabyte rzeczy czy usługi. Nawet tani rower na którym lubisz jeździć może się okazać czymś, za co bardzo przepłacasz, jeśli wychodzisz na niego raz do roku, albo wcale. W takiej sytuacji bardziej opłacałoby Ci się po prostu wynająć rower na swoje potrzeby.

Z tego względu warto zadać sobie pytania:

– czy to faktycznie pomoże mi zrealizować swoje cele?

– czuć się tak jak chcę się czuć?

– jak często będę z tego korzystać?

– czy opłaca mi się kupować, czy raczej wynajmować?

– jeśli podzielę cenę zakupu na ilość godzin przez jakie będę to wykorzystywał w ciągu roku (i dodam koszta poboczne, np. paliwo, energię elektryczną, itp.) to ile będzie mnie kosztowała godzina wykorzystania tej rzeczy/usługi?

Na tej podstawie dużo łatwiej podejmować racjonalne decyzje i kupować rzeczy, które będą dla nas faktycznie dużo warte, a oszczędzać na rzeczach, które okazują się być niewiele warte.


Kolejnym przydatnym sposobem na mądre wydawanie pieniędzy jest unikanie impulsywnych zakupów. W tym celu warto stosować poniższą technikę w przypadku dużych zakupów, a w wypadku małych – jej odpowiednik, tylko np. 3 godzinny albo nawet 30 minutowy.

Ćwiczenie: Próba trzydziestu dni

Rozważając duży zakup (telefon, komputer, gadżet AGD, wycieczkę, itp.), daj sobie co najmniej trzydzieści dni przerwy od chwili gdy będziesz miał chęć go dokonać i będziesz miał na to pieniądze. Dopiero po tym czasie zastanów się, czy ta rzecz faktycznie jest dla Ciebie tak atrakcyjna i potrzebujesz ją kupić, czy nie.

Bardzo często okaże się, że przez ten czas początkowy zapał minął i nie jest to już dla Ciebie nic atrakcyjnego. Gdybyś tą rzecz kupił wcześniej, w tym momencie trafiłaby już do szafy, piwnicy albo na aukcję. Nie zrobiłeś tego i dzięki temu oszczędziłeś czas i pieniądze.

Będą też oczywiście sytuacje w których po trzydziestu dniach wciąż masz ochotę na dokonanie zakupu. W takim przypadku możesz go dokonać z dużo większym przekonaniem i spokojem ducha.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis