Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 4.1 – Jak mądrzej podejmować decyzję?


Życie to sztuka wyboru. To absolutny truizm, ale jak to z truizmami bywa, również coś bardzo prawdziwego. Każdego dnia podejmujemy cały szereg decyzji, od stosunkowo prostych („W co się ubrać?”, „Co zjeść na obiad?”) po złożone i potencjalnie bardzo kosztowne („Jak pokierować swoją karierą?”, „Czy wiązać się z tą osobą?”, „Czy mieć dzieci, a jeśli tak, to kiedy?”).

Niestety, relatywnie niewiele spośród tych decyzji podejmujemy w sposób optymalny, najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, pragnień i oczekiwań. Często działamy pod wpływem chwili i brakuje nam odpowiedniej perspektywy. Bardzo często ulegamy któremuś z niezliczonych błędów poznawczych, ograniczeń w myśleniu, które odziedziczyliśmy po hasających po sawannie przodkach. Czasami dajemy się ponieść emocjom, lub starym nawykom i uwarunkowaniom, działając niczym automaty.

Ta część książki Rozwój Osobisty dla Początkujących poświęcona będzie lepszemu radzeniu sobie z tymi wszystkimi kwestiami. Stosując zawarte tu wskazówki będziesz w stanie lepiej i trafniej podejmować decyzje w swoim życiu. Oczywiście, rozwiązania te najlepiej jest połączyć z innymi elementami tej książki, zwłaszcza z tematyką skuteczności osobistej. Dzięki temu będziesz w stanie nie tylko podejmować lepsze decyzje, ale również skutecznie wprowadzać je w życie.


Racjonalne, czy irracjonalne?

Rozsądne podejmowanie decyzji ma w naszej kulturze kiepską famę. Takie decyzje są często krytykowane jako zimne, wyrachowane, czy pozbawione emocji. Z drugiej strony decyzje podejmowane emocjonalnie są przedstawiane w wyjątkowo romantycznym świetle, z zachwytem, bez chęci dalszej weryfikacji, czy decyzje te przyniosły aby dobre efekty.

Zacznijmy więc od rozwiania pewnego mitu: racjonalne podejmowanie decyzji nie oznacza podejmowania ich wbrew emocjom. Nie chodzi o to, aby odrzucać czy negować swoje emocje, by zmuszać się do czegoś, czego absolutnie i pod żadnym pozorem nie chcemy. Chodzi raczej o przemyślenie tego, czy samo „chcenie” będzie wystarczające.

Dla przykładu, jeśli masz do wyboru dwie ścieżki kariery, jedną z bardzo korzystnymi warunkami, ale średnio satysfakcjonującą, oraz drugą, z bardzo kiepskimi warunkami, ale bardzo satysfakcjonującą, racjonalnym wyborem nie będzie automatyczne założenie „biorę korzystną, ale niesatysfakcjonującą”. Racjonalnym będzie zamiast tego rozpisanie sobie korzyści i wad obydwu ścieżek i porównanie ich, z przypisaniem każdej określonej wartości. Podążanie za tym co chcesz robić ma też wartość, po prostu warto nie obudzić się z ręką w nocniku, odkrywając, że realizujesz swoją pasję… i finansujesz ją żebrząc na rynku miejskim. Dlatego dobrze jest zrobić wcześniej odpowiedni…


Ćwiczenie: Bilans zysków i strat

Stając przed istotną decyzją, warto się jej przyjrzeć. Dlatego wypisz możliwe rozwiązania i do każdego wypisz jak najwięcej możliwych strat i korzyści, wraz z prawdopodobieństwem ich wystąpienia. Oczywiście, będzie to tylko szacunek tego prawdopodobieństwa, lepszy jednak szacunek niż pójście na żywioł.

Następnie do każdej korzyści i straty przypisz wartość, w skali od -100 do +100. Ustal jak cenna jest dla Ciebie ta rzecz, lub jak bardzo Cię będzie bolała. Następnie przemnóż wartość przez prawdopodobieństwo.

Kiedy to zrobisz, wystarczy zsumować każdą z opcji – dzięki temu będziesz wiedział która jest najsensowniejszym wyborem.


Raz,dwa, trzy, decyduj!

Powyższe ćwiczenie może się przydać w sytuacjach, kiedy masz czas na spokojnie przeanalizować sytuację. Nie będzie jednak zbyt przydatne, gdy decyzję musisz podjąć w krótkim czasie. Na szczęście i na takie sytuacje istnieją proste i przydatne rozwiązania. Poniższa technika pozwoli Ci szybko pobudzić swój umysł do myślenia bardziej analitycznego, dzięki czemu Twoje decyzje będą lepsze.


Ćwiczenie: Chłodna Kalkulacja

Jeśli stoi przed Tobą decyzja i chcesz się upewnić, że podejmiesz ją racjonalnie, a nie pod wpływem chwilowych emocji, presji, itp., przygotuj małą rozgrzewkę. Zanim zaczniesz rozważać jaką decyzję powinieneś podjąć, wykonaj w myślach kilka równań matematycznych. Wystarczą tak proste rzeczy jak „5 x 8 = ” czy „21+95 = „.  Zajmie Ci to kilka sekund, ale pobudzi racjonalne i analityczne struktury Twojego mózgu, pozwalając Ci na chłodniejszą i trafniejszą decyzję.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis