Wybierz Szczęcie: Naukowe metody budowania życia, jakiego pragniesz

Sonya Lubomirsky

(Dziękuję wydawnictwu Laurum za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.)

Podobnie jak poprzedni recenzowany tom z wydawnictwa Laurum, „Wybierz Szczęście” cierpi na chorobę paranaukowości. Z jednej strony autorka powołuje się na różne eksperymenty, a podtytuł zdaje się wyraźnie sugerować, że będzie to książka oparta o odkrycia naukowe. Z drugiej jednak strony w książce nie znajdzie się nawet cienia notki bibliograficznej pozwalającej zweryfikować trafność przedstawienia przytoczonych badań oraz to, czy zostały zreplikowane. Sprawie dodaje pikanterii to, że autorka pisze z perspektywy psychologii pozytywnej, która po okresie początkowego boomu i bardzo wyraźnych wyników zaliczyła ostrą regresję do średniej, gdy podczas replikacji okazało się, że siła większości zaobserwowanych efektów jest minimalna, lub wręcz zerowa. Dlatego podchodząc do tej książki warto to zrobić z pewną dozą sceptycyzmu i nie traktować odwołań autorki do badań zbyt poważnie.

Z tym zastrzeżeniem na uwadze – jest to całkiem przyzwoita ksiażka, oferująca szereg metod, które warto zastosować w swoim życiu i sprawdzić, czy pomogą w zwiększaniu poczucia szczęścia. W kilku miejscach autorka nieco się gubi (np. przy opisie wybaczenia pisze, że nie wymaga ono pojednania, by dwa paragrafy później pisać, że ważnym wybaczenia jest pojednanie), niekiedy dość śmiało interpretuje przedstawione wyniki badań (opierając się na tym co pisze – oryginały bowiem trudno sprawdzić). W sumie jednak w książce jest sporo wartościowych treści i warto się z nią zapoznać, zwłaszcza, że najlepsza znana mi jak dotąd książka n.t. szczęścia, „The Happiness Myth” Jennifer Hecht, jak dotąd nie wyszła po polsku. Jeśli interesuje Cię tematyka szczęścia, do zastosowania we własnym życiu, Lubomirsky jest warta poznania.

Poziom: S1

Ocena: 3.5/5 – bez rewelacji, ale zawiera nieco wartościowych materiałów

Książkę możesz nabyć np. TUTAJ.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis