Mity, kłamstwa i zwykła głupota: Łopata w dłoń! Dokop się prawdy

John Stossel

(Dziękuję wydawnictwu Laurum za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.)

John Stossel jest amerykańskim dziennikarzem i sceptykiem, prowadzącym popularny program 20/20. Stossel wypłynął w 20/20 dzięki segmentom „Give me a break” (w luźnym tłumaczeniu „Kogo ty chcesz nabrać”), w których sceptycznie przyglądał się różnym popularnym tezom n.t. społeczeństwa, biznesu, nauki, itp.

Książka „Mity, kłamstwa i  zwykła głupota” stanowi zbiór tematów, które Stossel poruszał w swoim programie. Znajdziemy tu poruszane mity n.t. szkolnictwa, biznesu, mężczyzn i kobiet, rządu, sądownictwa, oraz garść „luźnych” tematów w rodzaju „nietrafne nagonki medialne”.  W sumie w książce znajduje się około stu różnych tematów, więc każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Kilka haseł odnosi się wprawdzie stricte do USA, ale nawet w ich opisie można znaleźć ciekawe informacje możliwe do przeniesienia do innych krajów.

Stossel nie ustrzegł się przy tym od błędow czy nieco powierzchownego potraktowania pewnych tematów (np. powołuje się na wadliwe i ostro krytykowane Minesockie Badania nad Bliźniętami), ale to co porusza wystarczy, by skłonić do własnych badań w stosownych tematach i ewentualnej zmiany zdania na niektóre z nich. Sam w toku lektury książki i źródeł weryfikujących jej treść zmieniłem zdanie m.in. odnośnie:

– sterylizacji żywności przy użyciu promieniowania (wcześniej instynktowne „nie!”, teraz dość silne tak)

– prywatyzacji szkolnictwa (wcześniej „szkoły prywatne, program częściowo kontrolowany przez państwo”, dziś „szkoły prywatne, program prywatny”)

– poziomu zaśmiecenia świata (wcześniej „ilość śmieci to duży problem”, dziś „ilość naprawdę nie jest problemem”)

– braku zasobów w rodzaju ropy (wcześniej „jest duże ryzyko ich braku za mojego życia”, obecnie „tanie źródła mogą się za mojego życia wyczerpać, ale to jedynie sprawi, że zacznie się bardziej opłacać wydobywać z rozległych, ale droższych w obsłudze źródeł, które dziś nie są eksploatowane”)

Oraz kilku innych.

Jeśli lubisz podważać swoje przekonania i drążyć różne tematy, by poznać faktyczny stan rzeczy, ta książka da Ci do tego dużo materiału. Jeśli po prostu chcesz zweryfikować swoją wiedzę n.t. świata – również warto ją przeczytać. Zdecydowanie polecam :)

Poziom: Poza skalą – informacje podstawowe, ale często obalajace przekonania które mają nawet doświadczeni w danej działce ludzie.

Ocena: 5/5 – bardzo dobra książka, zdecydowanie warto ją przeczytać

Książkę możesz nabyć np. TUTAJ.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis