Nigdy nie jestem dość dobry

 

Monica Ramirez Basco

(Dziękuję wydawnictwu Laurum za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.)

Książka nt. radzenia sobie z perfekcjonizmem. Nie porywa ani nie przeraża – tak można by ją w sumie podsumować. Autorka wybiera podejście do tematu związane z terapią poznawczą i szczegółową analizą przekonań, w stylu “a co się naprawdę stanie, jeśli nie będziesz doskonały”.  Dla niektórych osób takie podejście może się sprawdzić, ale wiele się od niego odbije – bo doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich przekonania w tej kwestii są wadliwe, tylko co z tego? I tak w nie wierzą!

Niestety, przez postawienie na podejście poznawcze książka odbija się od głównej przeszkody, jaka stoi przed interwencjami poznawczymi, czyli faktu, że ludzie nie funkcjonują tylko w świecie swoich przekonań, których racjonalna modyfikacja rozwiązała by sprawę. Ludzie potrafią być w pełni świadomi, że ich przekonanie jest wadliwe, błędne i szkodliwe – ale i tak się go trzymać. Tego tematu książka niestety w ogóle nie porusza, a tym bardziej nie daje rozwiązań dla niego.

Nieco doskwierał mi również fakt, że autorka starała się przypisać perfekcjonizm do w zasadzie każdego popularnego problemu psychologicznego, tak jakby próbowała uczynić z niego przyczynę wszelkiego zła. Rozumiem, że może to być próba ściągnięcia większej ilości potencjalnych czytelników, ale niezbyt to fajne zagranie.

Mimo tego, nie jest to zła książka – jeśli interesuje Cię poznawcze podejście do problemu perfekcjonizmu, może być bardzo przydatna. Dla mnie jakoś po prostu nie zadziałała.

Poziom: S1 – dość podstawowy tekst, pisany w zasadzie z jednej perspektywy

Ocena: 3/5 – można przeczytać, można odpuścić

Książkę możesz nabyć np. TUTAJ.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis