Niewidzialny Goryl: Dlaczego intuicja nas zawodzi?

Chabris Christopher, Simons Daniel

(Dziękuję wydawnictwu Laurum za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego.)

Niewidzialny Goryl to naprawdę dobra książka i mogę ją z czystym sumieniem polecić każdemu czytelnikowi. Znajdzie tu coś dla siebie i ekspert i laik, a wszystko podane jest w fajnej formie i z bardzo szczegółową bibliografią (wreszcie!). Chciałem wręcz krzyknąć z radości, gdy na początku książki przeczytałem stwierdzenie p.t. “podajemy przykłady, bo dzięki nim się łatwiej zapamiętuje, ale z anegdot nie można wyciągać trafnych wniosków i prosimy, aby czytelnik miał to na uwadze, a na wszelki wypadek podajemy też szczegółowe źródła, na jakich się opieraliśmy przy opisie sytuacji”. Tak, podane tu anegdoty nie są powtórką z powtórki z powtórki z powtórki czegoś, co ktoś napisał na podstawie tego, co ktoś powiedział. Tu autorzy faktycznie sięgnęli do źródeł i dają do nich dostęp również czytelnikowi. Ogromny szacunek za takie podejście – tak powinno się pisać tego typu książki!

No dobrze, a o czym w ogóle jest ta książka? Cóż, Chabris i Simons to psychologowie odpowiedzialni za oryginalny “eksperyment z gorylem”. To ten, w kórym uczestnicy mieli skupić się na angażującym zadaniu poznawczym (liczyć podania między członkami jednego zespołu w trakcie gry do koszykówki). W połowie kilkuminutowego nagrania przez boisko przechodziła studentka w stroju goryla (w niektórych wariantach zatrzymywała się na chwilę na środku i walila rękami w pierś). W zależności od wariantu badania, od 30 do aż 60% osób badanych… nie dostrzegało goryla. Chabris i Simons wychodzą z tych wyników i ich replikacji i wskazują, jakie konsekwencje mają te dane dla codziennego funkcjonowania. Nie są to przy tym ogólniki p.t. “możesz nie dostrzegać piękna świata”, ale realne aplikacje odnośnie np. kierowców nie dostrzegających motocyklistów i rowerzystów. Praktyczne, konkretne i wartościowe – naprawdę nie mogę wyjść z podziwu dla autorów.

Kolejne rozdziały prowadzą nas przez inne błędy poznawcze, dotyczące pamięci i wnioskowania. Znajduje się tu nawet rozdział odnośnie fikcyjnego związku między szczepionkami i autyzmem, z wyjaśnieniem błędów poznawczych, które doprowadziły ludzi do wiary w takie, a nie inne podejście. W wielu miejscach książka dyskutuje też z Gladwellem i jego “Punktem przełomowym” oraz “Błyskiem”. W odróżnieniu od podobnej dyskusji w “Twój Mózg, Twoje Pieniądze”, którą niedawno recenzowałem, dyskusja w “Niewidzialnym Gorylu” jest naprawdę dobrze umotywowana, widać, że autorzy rozumieją co pisał Gladwell, nie przeinaczają tego, a jednocześnie wskazują na konkretne błędy wnioskowania w jego materiałach (np. nie jesteśmy w stanie w rzeczywistości wytyczyć “punktu przełomowego”, zawsze będzie to narracja stworzona po fakcie, a więc potencjalnie błędna).

Podsumowując – przeczytaj tą książkę. Warto. Jedna z większych pozytywnych niespodzianek książkowych ostatnich miesięcy.

Poziom: Pierwsze 4 rozdziały S3, pozostałe S2

Ocena: 5+/5 – bardzo dobra książka, zdecydowanie warto ją przeczytać

Książkę możesz nabyć np. TUTAJ.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis