Czy faktycznie myślisz to, co wydaje Ci się, że myślisz? Julian Baggini i Jeremy Stangroom napisali bardzo ciekawą i nietypową książkę zarazem. W formie, stylu wydania, itp. można by ją łatwo uznać za typową „książeczkę do samolotu” – luźną, rozrywkową i bez specjalnej wartości. Jednocześnie, jeśli podejść do niej nieco poważniej, może się okazać zdumiewająco wartościowa i pozwolić na odkrycie wielu rzeczy na temat własnych przekonań.

Książka, napisana przez parę filozofów, stanowi podręcznik do badania spójności własnych przekonań. Co istotne, w żadnym momencie nie skupia się ona na tym, czy badane przekonania są poprawne czy błędne. Ludzie wierzący w potwora Loch Ness są traktowani na równi z tymi, którzy uznają Nessie za wymysł. Zamiast tego książka koncentruje się na wzajemnej spójności przekonań i postaw, jakie posiadają czytelnicy. Np. „Jeśli uważasz, że z braku dowodów na istnienie Nessie można stwierdzić, że go nie ma, to dlaczego nie zgadzasz się z podobnym stwierdzeniem odnośnie Boga?”

Książka pełna jest ćwiczonek pozwalających na dostrzeżenie takich konfliktów we własnych przekonaniach. Dlatego, jeśli podejdzie się do niej na poważnie, może być dużo bardziej rozwojowa niż niejedna „poważna” książka nt. rozwoju osobistego.

Ocena: 1/5 jeśli podchodzisz do niej luźno, 4/5 jeśli podejdziesz do niej na poważnie i faktycznie przemyślisz i przepracujesz jakiekolwiek niespójności w przekonaniach, jakie wyjdą w toku pracy z tą książeczką.


Tradycją jest już, że w okresie od Świąt do moich urodzin - 5-go stycznia - mamy na MindStore promocję. 

Tak jest i w tym roku. 30% na wszystko (niedługo będzie też okazja kupić kilka szkoleń otwartych zaplanowanych na 2019, tak stacjonarnych jak i webowych). Zapraszam!


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis