(U nas książka została wydana jako „Zobaczyć głos. Podróż do świata ciszy.”, natomiast recenzja odnosi się do wydania angielskiego, Picador 1991)

Oliver Sacks, jeden z moich ulubionych pisarzy-neurologów, porusza tym razem tematykę osób głuchych oraz samego języka. Książka jest dość niewielka i jedną z ciężej napisanych Sacksowskich książek (choć ciężki Sacks jest i tak niczym piórko przy np. LeDoux czy większości innych neurologów). Przede wszystkim jest jednak bardzo, bardzo ciekawa i dająca ogromną masę cennych materiałów dla osób zainteresowanych tym jak działają ludzie.

Wziąłem z niej sporo wartościowych rzeczy, ale dwie najważniejsze to:

– pierwotność metafor względem przymiotników (osoby dorosłe uczące się dopiero pierwszego języka najpierw mają koncepcję p.t. „jest jak skała”, a dopiero potem „jest twardy”, podobnie było z językiem rdzennych Tasmańczyków)

– alternatywne i dużo sensowniejsze moim zdaniem podejście do półkólowej specjalizacji, zamiast popularnego, ale dawno obalonego „kreatywna-analityczna”, specjalizacja brzmi „wstępne opanowanie umiejętności i struktur poznawczych-zaawansowane opanowanie umiejętności i struktur poznawczych”

Jedna wada książki, w mojej ocenie, to trzecia część, poświecona bardziej socjologicznym aspektom społeczności głuchych i jej walki o uznanie jako pełnoprawnych ludzi. Temat ciekawy, jednak do tej książki moim zdaniem doklejony nieco na siłę. Za to – minus pół punktu w końcowej ocenie.

Poziom: S4 – dość ciężki temat, ale bardzo, bardzo cenny. Warto przeczytać jeśli interesuje Cię tematyka głuchoty, albo tego, jak działa i funkcjonuje język.

Ocena: 4.5/5 – bardzo dobra i wartościowa książka, mogłaby być przyjemniejsza


Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczynamy Finalną Wyprzedaż ChangeMasters. Te produkty nie będą już do kupienia po Brexicie - chcę uniknąć zamieszania w rozliczeniach z właścicielami praw autorskich. Ponieważ potrzebuję dwóch tygodni na domknięcie kwestii z nimi, do 15 marca wszystkie produkty ChangeMasters (Andrew Austin, James Tripp, Michael Perez) są w promocji 50%, a po tym terminie TRWALE znikną ze sklepu. (Oczywiście wszyscy, którzy kupili, będą wciąż mieli dostęp.)
 
W ofercie materiały m.in. n.t. skutecznego coachingu, hipnozy, pracy z metaforami, utraty wagi czy rozwoju biznesu coachingowo-szkoleniowego.
 
(Sytuacja mogłaby się zmienić gdyby jakimś cudem Brexit jednak nie miał miejsca, ale jest to obecnie mocno wątpliwe.)
 
Pełna oferta dostępna jest TUTAJ

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis