Wyjątkowy Nauczyciel,

Mateusz Grzesiak

Ta książka idealnie nadaje się na podstawę do triku magicznego. Magik wchodziłby na scenę i zapowiadał sztuczkę: „Panie i panowie, za chwilę dokonam zmiany jednego słowa i przeciętna książka stanie się książką bardzo dobrą!”

Tak jest z tym tomem. Wystarczyłaby zmiana słowa „nauczyciel” i wszelkich jego synonimów na „mówca” i byłaby to bardzo dobra książka w temacie. Zgrzyt pojawia się natomiast w momencie, gdy staram się ją oceniać jako podręcznik dla nauczycieli i trenerów. W tej roli sprawdza się dużo gorzej.

Dlaczego? Ponieważ skupia się na podejściu dyrektywnym i na tym, jak trener ma dominować na scenie, jak prowadzić grupę, itp. To bezcenne umiejetności dla mówcy i cenne umiejętności dla trenera czy nauczyciela. Cenne – ale zdecydowanie niewystarczające.

Z perspektywy trenera szalenie mało tu na temat ćwiczeń i narzędzi (mniej niż 1/10 książki i to na bardzo ogólnym poziomie), brak  w ogóle takich kwestii jak ćwiczenia rozgrzewające i integrujące grupę, studia przypadku, dyskusje grupowe, itp. Omawia pobieżnie kontakt z grupą, ale ignoruje już takie kwestie jak role przejmowane przez uczestników grupy czy korzystanie w szkoleniu z doświadczeń uczestników.

Mówiąc krótko – to podręcznik o trenerze i tym jaki trener ma być, a nie o prowadzeniu szkoleń. Z tego względu świetnie nadaje się dla zawodowych mówców, którzy skorzystają z tej książki dużo. Natomiast początkującemu trenerowi książka może wręcz zaszkodzić, jeśli nie podejdzie do niej w połączeniu z kilkoma innymi tomami, skupionymi bardziej na faktycznym warsztacie trenerskim.

Dla doświadczonego trenera książka może być wartościowa i może wzbogacić jego umiejętności prezentacyjne, które również są istotnym elementem prowadzenia szkoleń. Taki człowiek będzie również w stanie odróżnić osobiste przekonania autora (np. to, że trener musi być dyrektywny i dominować) od rzetelnych porad i sugestii.

Podsumowując:

Jako podręcznik dla mówcy: 4.5/5 – nie jest to najlepszy podręcznik dla mówcy jaki widziałem, to miejsce trzyma u mnie „Confessions of a Public Speaker” Scotta Berkuna, ale jest naprawdę solidnie napisany

Jako podręcznik dla nauczyciela lub trenera: 2/5 – uczy zdecydowanie zbyt jednostronnej komunikacji, by móc go polecić w tej roli

W sumie: 3/5 – to, czy z niego skorzystasz zależy bardzo od roli, do jakiej go potrzebujesz. Jednocześnie, ze względu na tytuł mylnie sugerujący zastosowanie*, do którego niezbyt pasuje, zostanę przy 3/5

* Tytuł prawdopodobnie pochodzi od marki szkolenia „Wyjątkowy Nauczyciel” tego samego autora, co do którego mam dość podobną opinię, jak o książce – świetne dla profesjonalnych mówców, niekoniecznie dla trenerów.


Tradycją jest już, że w okresie od Świąt do moich urodzin - 5-go stycznia - mamy na MindStore promocję. 

Tak jest i w tym roku. 30% na wszystko (niedługo będzie też okazja kupić kilka szkoleń otwartych zaplanowanych na 2019, tak stacjonarnych jak i webowych). Zapraszam!


Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis