Przez lata wyrobiłem sobie w środowisku rozwojowym dość specyficzną opinię. Ponieważ nie zachwycałem się każdą nowinką i podchodziłem do różnych tematów dość sceptycznie, zbudowałem sobie reputację człowieka, który głownie neguje różne rzeczy. Niewątpliwie jest w tym dużo prawdy. Nie mogę powiedzieć, żeby zachwycało mnie wszystko to, co popularne w świecie rozwojowym. Moja fascynacja tematyką błędów poznawczych sprawiła, że tym łatwiej dostrzegam  uproszczenia, manipulacje danymi i podobne zjawiska.

Nie znaczy to jednak, że w każdej sytuacji jestem negatywny. Przeciwnie,  jest wiele rzeczy, które mnie fascynują oraz wielu ludzi, których ogromnie podziwiam i szanuję. Jako mój hołd dla nich chciałem zapoczątkować nowy cykl p.t. “Moi idole”, w którym będę pisał o ludziach, którzy mieli na mnie wielki wpływ. Ponieważ jest to publiczny blog, ograniczę się w tym cyklu do ludzi znanych szerszej publiczności – choć oczywiście częściej mogę dużo więcej mogę zawdzięczać np. nikomu nieznanemu doktorantowi na mojej uczelni, który przez 5 lat uczył mnie retoryki oraz uczenia się z własnej głupoty. Ale do tego doktoranta większość osób nie będzie miało dostępu, w przeciwieństwie do np. nagrań i ksiażek Richarda Feynmana, które są ogólnodostępne. Dlatego – przy ogromnym szacunku i wdzięczności dla różnych ludzi w moim życiu, w tym cyklu skupię się na tych spośród nich, którzy mogą być łatwo dostępni dla wszystkich.

Cykl “Moi idole” nie oznacza zaprzestania publikacji cyklu “Recenzje” oraz innych tematów, są to materiały, które będą pojawiały się naprzemiennie.

No dobrze, więc zaczynajmy:

Moi idole – Richard Feynman

Richard Feynman był noblistą z fizyki, fascynatem i człowiekiem niezwykle ciekawym życia. Od najmłodszych lat bawił się eksperymentowaniem i nie ograniczał się jedynie do eksperymentowania w laboratorium. Jego wspólokatorzy opowiadali, jak potrafili np. znaleźć go w zimie w otwartym oknie, sprawdzającego jak szybko kisiel stężeje na mrozie. Wiseman jest jednym z czołowych wzorów ciekawskiego, nieustannie poszukującego umysłu i bardzo go za to podziwiam.

Jego fascynację tematem widać też w dostępnych nagraniach z nim w roli głównej. Sposób w jaki opowiada o tym, co się dzieje na poziomie atomowym gdy np. płonie ogień jest czymś po prostu wspaniałym.

Moi idole – Gordon Ramsay

Gordon Ramsay jest brytyjskim szefem kuchni i przedsiębiorcą. Publiczności najszerzej znany jest ze swojego bezkompromisowego podejścia do jakości potraw oraz tendencji do siarczastego przeklinania. Jednocześnie jednak, obserwując go np. w serii „Kitchen Nightmares” nie sposób nie dostrzec jego ogromnej pasji do gotowania oraz świetnego, trzeźwego i praktycznego podejścia do prowadzenai biznesu. Jak również całkiem solidnych umiejętności wspierania i motywowania ludzi, łącznie z wykorzystaniem takich narzedzi jak metafory.

Lektura jego autobiografii („Humble Pie” i „Playing with fire”) jeszcze bardziej podkreśla ogromny sukces, jaki osiągnął, wielką pasję, jaką ma do swojej pracy oraz niesamowite oddanie i dedykacje do niej. To człowiek, który kilkakrotnie dochodził na szczyt, po czym, by nauczyć się czegoś nowego, był gotowy zaczynać zupełnie od nowa, od pozycji najgorszego pomywacza w kuchni, która oferowała mu nowe możliwości.

Wiem, że Ramsay dla wielu będzie postacia kontrowersyjną. Dla mnie jest jednak prawdziwym wzorem i człowiekiem, którego niesamowicie szanuję.

 


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis