Witaj,

Czas czytania: ok. 3 minuty

Miesiąc za granicą to kawał czasu, zwłaszcza, gdy stara się z niego wycisnąć jak najwięcej. Przy odrobinie szczęścia, to również kawał solidnej nauki i ciekawych lekcji, jakie można przenieść na własny grunt. Poniżej chciałem się z Tobą podzielić kilkoma spośród lekcji, które wywiozłem z Japonii przy okazji mojego niedawnego urlopu:

1. Obsługa klienta -przez cały pobyt i ogromną ilość kontaktu ze sprzedawcami, kelnerami, itp. tylko dwa razy zdarzyły mi się nieprzyjemne sytuacje. Przez cały pozostały czas, jakość obsługi klienta i troski o jego zadowolenie była wręcz powalająca. Nawet jeśli sprzedawcy nie za bardzo radzili sobie z językiem i tak robili wszystko co mogli, żeby zadbać o nas jako o swoich klientów. Nawet wtedy, gdy wiedziało się, że jest to całkowicie sztuczne i wyćwiczone, robiło to piorunujące wrażenie i jest czymś, co zdecydowanie chce przenieść do nas.

2. Drobne usprawnienia – jakiś czas temu poświęciłem temu cały post, więc teraz tylko krótko podsumuje. Ogromna część rozwoju w Japonii toczy się nie przez ogromne korekty, a przez liczne drobniutkie usprawnienia i ułatwienia, które razem zebrane tworzą coś naprawdę wyjątkowego.

3. Prawdziwy word of mouth i tworzenie fanów – tego nauczyła mnie wizyta w budynkach Sony i Panasonic oraz w fabryce Toyoty. Wcześniej dużo na ten temat czytałem i stosowałem to podejście we własnej działalności, ale to te doświadczenia nauczyły mnie tego, jak naprawdę powinno wyglądać wywoływanie takich efektów. Po wizycie w tych miejscach i zobaczeniu niektórych spośród dostępnych tam demonstracji, po prostu chce się o nich opowiadać znajomym i czuje się do nich ogromny entuzjazm. Rzeczy takie jak “The Life Wall” i 3D HD Panasonica, idealna korekta ruchu w kamerach Sony czy nowy, prototypowy pojazd indywidualny Toyoty są czymś, o czym wręcz nie sposób nie mówić – są po prostu takie niesamowite.  Uzyskanie podobnego efektu w kontekście usług jest trudniejsze – ale zdecydowanie stało się moim celem.

4. Wdzięczność – przez większość naszego pobytu korzystaliśmy z noclegów w formie couchsurfing, darmowego nocowania u różnych osób, zarówno japończyków jak i ekspatów z Filipin, USA, Kanady, Australii, Polski, Brazylii i Wietnamu. Ich gościnność była ogromna i jest czymś, czego nigdy nie zapomnimy. I jest też zdecydowanie czymś, za co sami chcemy się odwdzięczyć, bo dostaliśmy tak dużo, że nie sposób zrobić inaczej niż samemu dawać od siebie.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis