Witaj,

Czas czytania: ok. 2 minuty.

Muszę się z Tobą czymś podzielić, drogi czytelniku – absolutnie gardzę “Sekretem”. Uważam go za skrajnie manipulatywną papkę, służącą zaspokojeniu najbardziej prymitywnych potrzeb swoich czytelników i widzów:

– potrzeby bezpieczeństwa (w końcu,  jeśli dostajesz tylko to co przyciągasz, czyni to świat dużo bardziej przewidywalnym)

– potrzeby posiadania poczucia kontroli (bo to Ty masz rzekomo kształtować swój wszechświat)

– egoizmu i chciwości (jakim cudem główne przyciągane w Sekrecie rzeczy to dokładnie te rzeczy, których pragnie przeciętny członek amerykańskiej klasy średniej?)

– pozbycia się poczucia winy w zwiazku z własnym sukcesem i cierpieniem innych (to dziecko ma białaczkę i umrze w wieku 10 lat? widać samo to sobie przyciągnęło!)

– lenistwa (bo w końcu nie musisz pracować, wystarczy przyciągać)

Co więcej, Sekret jest nie tylko skrajnie manipulatywny (np. cytuje Churchilla “Tworzysz swój własny wszechświat na bierząco.” zapominając o kontekście tego cytatu, który to kontekst brzmiał “To właśnie przykład absurdalnych sugestii stawianych przez metafizyków.”).

Sekret jest po prostu szkodliwy – znam masę osób, które w wyniku tej mentalności zmarnowały sporo czasu w swoim życiu, bo uznały, że nie musza pracować, wystarczy siedzieć i przyciągać i będzie ok. A jeśli coś nie działa, to nie dlatego, że nic nie robią, żeby to zmienić – to dlatego, że nie udoskonalili jeszcze swojej zdolności w korzystaniu z prawa przyciągania…

Smutne, niekiedy wręcz tragiczne.

Niektórzy mogą zapytać, czy sam sukces Sekretu nie jest dowodem na jego skuteczność.  Cóż, oprócz kwestii zaspokojenia powyższych ludzkich pragnień, jest jeszcze jeden czynnik który odpowiada za sukces Sekretu, coś o czym niewiele osób wspomina, z jakiegoś dziwnego powodu.

Czynnikiem tym jest osobista przyjaciółka Joe’go Vitale, amerykańska gwiazda talk-show, Oprah Winfrey. Znana z tego, że jeśli zareklamuje w swoim show mocz w kartoniku, to mocz w kartoniku stanie się napojem orzeźwiającym nr. 1 w USA w najbliższym sezonie. A Oprah poświęciła Sekretowi aż 2 pełne odcinki + 15 stron materiałów na swojej stronie WWW, co tłumaczy czemu ten dziwny (i bardzo wtórny, swoją drogą) szał tym razem tak bardzo się rozwinął.

Na szczęście, wraz z recesją, pojawiło się w ludziach pewne opamiętanie – łatwiej wierzyć w przyciąganie marzeń, gdy akcje na giełdzie rosną, niż gdy lecą na łeb na szyję ;) – więc przy odrobinie szczęścia ten chory mit zaniknie znowu na co najmniej kilkanaście lat w ciągu najbliższych kilku sezonów.

Czego sobie i Wam, drodzy czytelnicy, serdecznie życzę :)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis