Patrząc na swoje doświadczenia z małymi firmami usługowymi w ostatnich latach stwierdziłem, że zdumiewająco często właściciele i pracownicy tych firm zdają się w ogóle nie patrzeć na sytuację z perspektywy swojego klienta. Być może nawet nigdy nie korzystali z własnych usług, lub nie wyobrażali sobie jak by to było – inaczej z miejsca byliby w stanie zdecydowanie poprawić jakość usług jakie oferują i wrażenie, jakie po sobie pozostawiają u usługobiorców.

Często nie chodzi tu bynajmniej o jakieś wielkie i gwałtowne zmiany, ale o drobne i łatwe do wprowadzenia modyfikacje, które mogłyby przynieść świetny efekt. Taką modyfikacją mogłoby być np. zwykłe zmienienie muzyki brzmiącej w tle podczas zabiegu masażu na bardziej spokojną i kojącą. Inwestycja niewielka – kilka złotych na CD relaksacyjny albo nawet po prostu kilkanaście minut na ściągnięcie z internetu odpowiedniej muzyki na licencji creative commons. Różnica w tym, jak klient odbiera masaż – ogromna!

Takich drobnych, praktycznych interwencji jest dużo więcej. Wymagają po prostu nieco uwagi i perspektywy innej niż ta, do której właściciel lub menadżer danego biznesu jest przyzwyczajony. Niestety, wiele osób po prostu nie ma nawyku patrzenia na świat z tej perspektywy i nie wie jak to dobrze zrobić.

Customer-Centered Coaching,czyli Coaching Zorientowany na Klienta jest odpowiedzią na te potrzeby. Jest to proces coachingowy, którego głównym zadaniem jest pomoc osobie coachowanej we wczuciu się w rolę swojego własnego klienta i zrozumieniu potrzeb i pragnień klienta korzystającego z jej usług. Ta perspektywa, zdecydowanie odmienna od perspektywy właściciela lub menadżera biznesu, pozwala dostrzec ogromną ilość drobnych i łatwych do wprowadzenia usprawnień, które mogą jednocześnie mieć ogromne znaczenie dla tego, ja klient odbiera daną firmę, jak czuje się podczas kontaktu z jej przedstawicielami, itp.

Ogromną zaletą Coachingu Zorientowanego na Kliencie jest fakt, że większość zmian, których potrzebę dostrzega osoba coachowana, jest możliwa do wprowadzenia bardzo niewielkim nakładem czasu i pieniędzy, a jednocześnie przynosi wymierny efekt. Jest to ważne zwłaszcza dla początkujących firm, które z jednej strony szczególnie potrzebują przekonać do siebie jak najwięcej nowych klientów, a z drugiej nie mogą sobie jeszcze pozwolić na znaczące inwestycje.

Coaching Zorientowany na Klienta stanowi w takiej sytuacji doskonałe rozwiązanie, pozwalające z jednej strony ograniczyć koszta, a z drugiej zapewnić klientom wyjątkowe doświadczenie, które sprawi, że będą wielokrotnie wracali.

Więcej n.t. Coachingu Zorientowanego na Klienta znajdziesz tutaj:

http://www.changemakers.pl/?page_id=408

Ofiaruj swoim klientom poczucie luksusu


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis