Co jakiś czas pojawia się wśród Waszych postów prośba o polecane książki. Choć częściowo poruszałem już ten temat przy okazji takich wpisów jak „kogo polecam„, pomyślałem, że może faktycznie warto zrobić oddzielny wpis tylko w tym zakresie.

Podstawy rozwoju

Prawdę mówiąc, trudno mi tu wskazać jakąś książkę – naprawdę nie znam na rynku niczego, co byłoby takim dobrym, ogólnym wprowadzeniem do tematyki rozwojowej. Co może oznaczać, że warto będzie coś takiego kiedyś napisać, ale nie o tym jest ten wpis, a skoro wypada jednak coś polecić, to najlepsze co mogę zaproponować to Richard Wiseman „59 sekund”.

Mój opór nie wiąże się z jakością książki – jest bardzo dobra i zawiera naprawdę dużo wartościowych materiałów – ale raczej z jej stylem, który niestety może odstraszyć osoby zainteresowane podstawami rozwoju.


Inteligencja finansowa

Tu będzie łatwiej: Staney i Denko „Sekrety amerykańskich milionerów”.  Socjologiczna analiza tego, co milionerzy robią i tego, czego nie robią, oraz co robią ludzie, którzy, jak się wydaje, milionerami być powinni, a ich realny majątek jest żaden. Trudna pigułka do przełknięcia, ale warta.


Motywacja

Hmm, w gruncie rzeczy nie mam tu niczego, co bym spokojnie polecił, ale nie jestem też wielkim fanem motywacji, zdecydowanie wolę determinację – czyli jak robić nawet gdy się nie chce ;)


Produktywność

Atul Gwande „The Checklist Manifesto” – promujący prosta, a skuteczne rozwiązanie


Komunikacja

Keith Johnstone „Impro for storytellers” – książka w teorii z zakresu aktorstwa, ale w praktyce absolutnie najlepszy materiał n.t. komunikacji międzyludzkiej, jaki jest na rynku. Gorąco polecam.


Status i gry statusowe

J.w. Johnstone, oraz Richard Coniff „Korporacyjne zwierze”. Moja własna „Statusonomia” w temacie jest w przygotowaniu.


Pewność siebie

Moja własna „Pewność siebie” – mogę spokojnie powiedzieć, że to najlepsza książka w temacie na rynku.


Przemawianie

Scott Berkun „Confessions of a public speaker” – prawdopodobnie najlepsza książka w temacie, z jaką się spotkałem


Kariera, pasja, itp.

Cal Newport „So good they can’t ignore you” – manifest podejścia p.t. „pasja to ściema, stań się po prostu wybitnie wartościowy na rynku pracy i będziesz miał pracę, której cechy zapewniają optymalne doświadczenie”.


Skuteczna nauka

Geoff Colvin „Talent jest przeceniany” + moje „Talent nie istnieje” – czyli jak w praktyce stosować celowe ćwiczenie

Marilee Sprenger „How to teach so students remember” – przeznaczona niby dla nauczycieli, ale łatwa do zaadoptowania do własnej nauki.


Marketing

Dla small biznesu: Timothy Foster, „Jak osiągnąć sukces jako niezależny konsultant”

Dla większych firm: również Timothy Foster, „Zdobywanie dobrego publicity na 101 sposobów”

Książki te są nieco stare, z przełomu XX i XXI wieku (co też pokazuje jak bardzo zmienił się świat przez ostatnich 10 lat), ale i tak są przesycone wartością, a wiele z ich pomysłów można bardzo łatwo zaadaptować do współczesnego świata i współczesnych możliwości. Pierwsza przyda się raczej małym i mikrofirmom, druga średnim i dużym, ale obydwie warto poznać.

Paco Underhill „Dlaczego Kupujemy” – Underhill i jego zespół spędzili ogromną ilość czasu śledząc kupujących i analizując ich zachowania. Warto poznać jego oberwacje.

Perswazja

Prawdopodobnie Robert Greene „48 laws of power” (KONIECZNIE wersja rozszerzona, u nas z tego co wiem weszła tylko wersja skrócona) oraz Aronson i Pratkanis „Wiek propagandy”


NLP, coaching, terapia, itp.

Doug O’Brien „The user’s guide to sleight of mouth” – książka, która pozwoliła mi naprawdę zrozumieć SOM

Dawid Gordon i Graham Dawes „Expanding your world”– jedyna z tego co wiem książka, która faktycznie omawia proces modelowania. Dla NLPowców obowiązkowa lektura.

Bill O’Hanlon „Do one thing different” – dobry podstawowy podręcznik dla coachów i terapeutów

Andrew Austin „Maszyna Tęcz” – zbiór opowieści z terapii i coachingu

Moje własne „Opowieści zmieniacza” – Polski odpowiednik „Maszyny Tęcz”

Connaire i Tamara Andreas „Core Transformation” – dobra ksiażka o solidnej i praktycznej metodzie zmiany.


Neurologia 

Na początek Oliver Sacks i Vilianur Ramachandran – wszystko


Ekonomia behawioralna

Dan Ariely, wszystko


Związki

Katarzyna Miller, różne – z pewną ostrożnością, nie brałbym zdecydowanie wszystkiego na wiarę, ale warto przeczytać dla przemyślenia różnych kwestii

Moje „Jak zbudować szczęśliwy związek”


Szczęście

David Niven „100 simple secrets of happy people” -dobre, naukowe podsumowanie tematyki szczęśliwego życia

Jennifer Hecht „The Happiness myth” – nieco inne, ale również bardzo ciekawe podejście do kwestii szczęścia w życiu

Richard Wiseman „Kod szczęścia” – posiadanie farta niewątpliwie wpływa na poczucie szczęścia, a ta książka omawia właśnie  metodę na posiadanie farta.


Sceptycyzm

Na początek Ben Goldacre i jego „Bad science” oraz „Bad pharma” (przynajmniej pierwsza wyszła już w PL, choć nie pamiętam tytułu)


Nie jest to oczywiście pełna lista, powinna jednak stanowić pewien wstęp do tematu.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis