Powoli dobiega końca kolejna, siódma już edycja Praktyka Beyond NLP. Jeden z uczestników, będący też czytelnikiem tego bloga, zapytał mnie o różnicę, między podejściem, które prezentuję na szkoleniu, a podejściem, które prezentuję np. w tekstach na blogu, albo w dyskusjach pod nim.

Parafrazując, dostrzegał wyraźne różnice między bardzo delikatnym podejściem, jakie mam do uczestników szkoleń, a niekiedy dość ostrym, jakie prezentuję na blogu czy w dyskusjach i zastanawiał się, który z tych poziomów statusowych, który demonstrowałem, był bliższy prawdzie.

Moja odpowiedź? Żaden.


Status jest narzędziem, używanym w różnym celu.

Na szkoleniach moim celem jest zapewnienie uczestnikom jak najbardziej bezpiecznych warunków do pracy. Są potrzebne, gdyż są jednym z czynników niezbędnych do najskuteczniejszej nauki. Oznacza to, że mój status trenera musi być na tyle niski, by budować takie poczucie bezpieczeństwa u uczestników (a jednocześnie na tyle wysoki, by zapewnić odpowiednią dynamikę i atrakcyjność szkolenia).

Z kolei na blogu czy w internecie nieporównywalnie trudniej jest budować takie bezpieczeństwo, ale też nie jest ono specjalnie potrzebne ani nawet zdrowe. Co równie istotne – w konwersacji na blogu rozmowa toczy się nie tylko między mną, a rozmówcą, ale także między całym szeregiem innych „cichych” rozmówców. Gdyby było inaczej, gdyby miała to być prywatna rozmowa, rozmawialibyśmy na mailu lub odpalilibyśmy chat. Od bezpieczeństwa „ujawnionego” rozmówcy (który specjalnie bezpieczeństwa nie potrzebuje, bo inaczej pisałby „na priva”) ważniejsze staje się więc dotarcie z przekazem do tych „cichych” uczestników dyskusji, a to wymaga już innego rodzaju komunikacji.


Na szkoleniach powtarzam niemal do znudzenia: status jest narzędziem. Założenie, że jest jakiś „prawdziwy” status czyni z tego narzędzia „pana”, coś do czego to my mielibyśmy się dostosować. A to mało zdrowy układ. Lepiej korzystać z narzędzi na różne sposoby w różnych celach, niż samemu być przez nie wykorzystywanym ;)

shutterstock_102069025


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis