Serial “Jekyll” z BBC, współczesna adaptacja klasycznej historii o dr Jekyllu i mr. Hyde, jest – oprócz wielu innych zalet tego mini-serialu – cudowną demonstracją zachowań statusowych. James Nesbitt w mistrzowski sposób, przy użyciu minimalnie odmiennej charakteryzacji, odgrywa zarówno bardzo niskostatusowego dr Jackmana, jak i skrajnie wysokostatusowego Pana Hyde. W poniżzym klipie do 1.40 mamy Jackmana, później Hyde’a – przyjrzyj się różnicom w ich zachowaniach, języku ciała, itp. Demonstracja ta jest tym lepsza, że obydwie wykonuje jeden aktor.

Jekyll jest zresztą pełen takich smaczków – np. na początku jednego z epizodów przez kilka minut budowany jest wysoki status pewnej postaci, tylko po to, by Hyde błyskawicznie ją powalił, tym samym demonstrując swój nieporównywalnie wyższy status. ( http://youtu.be/P2N1-e6Kwkg )

Jeśli interesuje Cię tematyka gier statusowych, gorąco polecam. Zresztą, jako serial, również warto go zobaczyć.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis