Kilka tygodni temu pisałem, że aby szkolenie dawało realne efekty, niezbędne są działania poszkoleniowe. Coś, co kiedyś w szkole nazywało się “pracą domową”. Dziś fachowo nazywamy to zadaniami wdrożeniowymi, bo jesteśmy ą ę profesjonalnymi trenerami i nie chcemy wywoływać traum związanych ze szkołą ;)

Pytaliście wtedy jak takie zadania wdrożeniowe zaplanować dla siebie, we własnej nauce. Np. gdy czytacie poradnik, samodzielnie się czegoś uczycie, albo byliście na szkoleniu gdzie trener o takie zadania nie zadbał. Poniżej chciałbym zaproponować kilka rozwiązań, które mogą być w tej kwestii przydatne.


1. Sprecyzuj pożądany wynik – zadania wdrożeniowe są po coś, mają Ci dać określone, praktyczne efekty. Zacznij więc od określenia jaki ma być efekt nauki, gdzie chcesz ją wykorzystać. Potrzebujesz takiego punktu odniesienia, aby wytyczyć do niego odpowiednią drogę.

Uwaga: będzie Cię tu może kusiło by po prostu uznać, że “wiesz co masz robić i już, nic nie musisz precyzować”. Nie pozwól sobie na ulegnięcie tej pokusie i SPRECYZUJ, bardzo konkretnie swój wynik.


2. Rozplanuj powtórzenia – podziel poznawany materiał lub umiejętność na mniejsze segmenty i zaplanuj sobie ich powtórzenia. Zadbaj o to by powtórzyć każdą część materiału przynajmniej raz (częściej, jeśli sprawiała Ci szczególną trudność lub widzisz więcej zastosowań dla niej w swoim życiu).

Nie ma jasnych wskazań co do tego w jakich odstępach należy powtarzać, dlatego proponuję Ci skupić się przede wszystkim na tym, żeby wejść w określony rytm powtarzania. Chodzi o to, żeby sesje nie były zbyt częste (by Cię nie przytłoczyć i zniechęcić), ale też nie zbyt rzadkie (bo wtedy łatwo Ci będzie wlec prokrastynacji i je odkładać w nieskończoność). Z tego samego powodu zadbaj o taki podział materiału, żeby sesje powtórkowe nie zajmowały Ci zbyt wiele czasu – inaczej szybko się do nich zniechęcisz.


3. Wyszukaj okazje do codziennego treningu – przyjrzyj się swojemu życiu i zobacz w jakich sytuacjach możesz skorzystać z tych umiejętności. Zaplanuj sobie jak z tych okazji skorzystasz.


4. Nie bądź perfekcjonistą – szanse na to, że zapamiętasz i wdrożysz pełen materiał z nauki są dość niewielkie (chyba, że uczysz się bardzo niewielkiej ilości informacji/ bardzo prostej umiejętności). Pozwól więc sobie na to, że nie będziesz idealny i nie zapamiętasz wszystkiego, skup się po prostu na tym, by zapamiętać jak najwięcej i jak najlepiej skorzystać.


5. Weryfikuj – co jakiś czas sprawdzaj co pamiętasz, a czego nie i stosownie koryguj swoje plany.


6. Przyłóż się – nie traktuj takich powtórzeń czy zadań wdrożeniowych jako czegoś do wykonania “na odwal” czy jako przymusu. Wtedy marnowałbyś czas. Potraktuj je po prostu jako część całego procesu nauki i włóż w nie tyle samo energii i zaangażowania jak w lekturę książki czy udział w kursie.


Powodzenia :) Jeśli macie jakieś pytania, piszcie :)


Zostań Patronem/Patronką tego bloga!

Jeśli materiały na tym blogu są dla Ciebie wartościowe, rozważ wsparcie go w ramach Patronite. 

Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis