Dostaje niekiedy pytania o to, czym Beyond NLP różni się od „klasycznego” NLP i w czym mój Praktyk jest inny od innych praktyków dostępnych na rynku. Stwierdziłem, że zamiast raz za razem odpowiadać na te pytania indywidualnie, przygotuję jeden wpis na blogu, który podsumuje najważniejsze różnice.  Nazwa „Beyond NLP” może zostać przetłumaczona jako „Ponad NLP”, co więc jest takiego „ponad” w Beyond NLP? Tego dowiesz się w tym tekście.

1. Podstawy naukowe – NLP miało dosyć burzliwą historię, jeśli chodzi o naukowość. To nie tak, że było z zasady przeciwko nauce – w końcu Grinder był wykładowcą akademickim, a Bandler pełnymi garściami czerpał m.in. z Batesona. Postawienie NLP w kontraście do psychologii i psychoterapii było świadomą strategią marketingową przyjętą przez twórćów metody, strategią opartą na marketingu, nie zaś na ideologii. Strategia ta sprawdzała się przez długi okres czasu, ale w pewnym momencie zaprowadziła NLP w ślepy zaułek, utrudniajac skorzystanie z obfitych plonów badań naukowych ostatniego półwiecza.

Beyond NLP prezentuje skrajnie odmienną postawę. Nauka jest świetną metodą weryfikacji skuteczności różnych rozwiązań, a sięgając do odkryć naukowych można znaleźć świetną inspirację do tworzenia nowych narzędzi i rozwiązań, podstawy do generowania nowych modeli umiejętności i usprawniania istniejących, itp. Dlatego Beyond NLP czerpie całymi garściami z współczesnej wiedzy naukowej, jesteśmy również otwarci nawszelką współprace naukową i badawczą.

2. Szkolenie zamiast seminarium – Praktyk Beyond NLP jest wg. mojej wiedzy jedynym w kraju szkoleniem z NLP prowadzonym faktycznie w formie szkoleniowej, zamiast w formie seminaryjnej. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim ogromne skupienie na potrzebach i oczekiwaniach grupy i troskę o to, by każdemu uczestnikowi zapewnić przestrzeń i uwagę. Dzięki temu, zamiast uczestniczyć w jednoosobowym show prowadzącego, przetykanym niekiedy ćwiczeniami, uczestnicy Praktyka Beyond NLP są ciągle angażowani w szkolenie.

Miniwykład co chwila przerywany jest dyskusją, ćwiczeniem indywidualnym lub grupowym, czy też grą szkoleniową.Jako trener zaczynam szkolenie mówiąc uczestnikom „Jeśli kiedykolwiek będę gadał ponad 15 minut, zacznijcie we mnie czymś rzucać.” Mówię to z humorem, ale bynajmniej nie żartuję – każda minuta, którą uczestnik spędza na sali szkoleniowej jest cenna i trzeba ją jak najlepiej wykorzystać, a ludzie najlepiej uczą się gdy są aktywnie zaangażowani w proces nauki.

Z tego samego powodu maksymalna grupa na Praktyku to 12 osób. Chodzi o to, by każdy uczestnik miał dość czasu i dość przestrzeni (w sensie psychicznym) by poruszyć wszelkie swoje wątpliwości i uwagi, oraz sprawdzić i dopytać jak zaadaptować poznawane narzędzia do swojego życia i potrzeb. Różni ludzie otwierają się w różnym tempie i niektórzy potrzebują więcej czasu i okazji, by w pełni skorzystać z treści szkolenia. A w końcu za te treści i odpowiednie warunki do ich opanowania płacą.

3. Zadania wdrożeniowe – ogromna część trenerów NLP wydaje się wychodzić z założenia „co na szkoleniu to na szkoleniu, a co po szkoleniu, to niech uczestnicy już sami się troszczą.” Tymczasem jednym z niezwykle ważnych aspektów dobrze przeprowadzonego szkolenia jest zadbanie o to, by uczestnicy przenieśli jak największą część poznanej wiedzy i kompetencji do codziennego życia. Składa się na to sam sposób zaprojektowania szkolenia, dobór i sformułowanie ćwiczeń, jak i specjalnie dopasowane zadania wdrożeniowe. Dzięki nim uczestnicy szkolenia otrzymują jasny plan działania, który mogą wykorzystać po zakończeniu Praktyka. To wszystko znacząco i pozytywnie wpływa na poziom wdrożenia poznanych umiejętności w życie już po szkoleniu.

4. Zmiana ułożenia materiału – kolejność w jakiej przedstawiany jest typowo materiał praktyka NLP jest w dużym stopniu bezzasadna. Widać, że pierwotnie szkolenie to powstawało jako sposób sklejenia szeregu oddzielnych narzędzi, bez próby nadania im jakiegoś spójnego motywu przewodniego. To utrudnia zapamiętywanie nowych kompetencji oraz ich wdrażanie w życie. Tymczasem cały materiał czy to Praktyka NLP, czy też Praktyka Beyond NLP można ułożyć w sensowną, spójną narrację, w której kolejne elementy są ze sobą bezpośrednio powiązane i wynikają jedne z drugich. Dzięki takiej idei przewodniej szkolenia, uczestnicy lepiej i szybciej przyswajają poznawany materiał.

5. Trening konwersacyjnych umiejętności – jednym z istotnych założeń przy projektowaniu Praktyka Beyond NLP było to, żeby poznawane umiejętności były jak najbardziej naturalne i konwersacyjne (stanowiły coś, co można wykorzystać w codziennej, typowej rozmowie). Absolwenci kursów NLP często oskarżani są o sztuczność i nienaturalność zachowania, o mówienie w dziwny sposób i nienormalny styl getykulacji. W trakcie Praktyka Beyond NLP, dzięki wykorzystaniu Kart Rozwojowych, uczestnicy szkolenia zaczynają korzystać z poznawanych narzędzi niemal mimochodem,  naturalnie i z łatwością, traktując je jako po prostu jeden z wielu elementów rozmowy.

6. Różnice programowe – nie sposób w krótkim artykule szczegółowo opisać wszystkich zmian, postaram się więc zakreślić te najbardziej istotne.

Przede wszystkim odrzucone zostały wszelkie naleciałości ezoteryczne, jak również nieco idei powiązanych z klasycznym NLP, a zweryfikowanych przez lata jako nieskuteczne, lub po prostu już nieaktualne. Dotyczy to choćby niesławnej kwestii ruchów oczu, gramatyki transformacyjnej czy wielu spośród tzw. presupozycji NLP.

Wiele innych aspektów NLP jest wciąż przekazywane, ale uległo znaczącej zmianie i rozbudowaniu. Tak stało się np. z submodalnościami (nauczanymi w Beyond NLP w oparciu o współczesną wiedzę neurologiczną), meta-modelem i modelem Miltona (połączonymi w jeden, dużo skuteczniejszy wzorzec), neurologicznym podejściem do uptime, czy też kotwiczeniem, które zostało rozbudowane o szeroki zakres warunkowania. Wszystkie te elementy zostały również wzbogacone o wspomniane już wcześniej zastosowania konwersacyjne.

W programie znajduje się w końcu wiele zupełnie nowych materiałów, takich jak:

– gry statusowe,

– dominujące struktury poznawcze i ich zastosowanie np. w biznesie,

– model eksperta,

– mindlines,

– model milionera,

– model dobrego słuchacza,

– narzędzia komunikacji improwizacyjnej,

– przestrzenne kodowanie informacji (w oparciu m.in. o clean space)

– model pechowca i szczęściarza,

– jak również wiele innych.

7. Generatywność – jest pewien aspekt Praktyka Beyond NLP, który został wprowadzony eksperymentalnie w pierwszej edycji szkolenia o okazał się niesamowicie dobrze sprawdzać w praktyce. Tym aspektem jest nauka tworzenia własnych technik, w oparciu o metody i rozwiazania poznane w trakcie szkolenia. Dzięki temu np. kotwiczenie czy submodalności okazują się mieć dosłownie nieograniczoną ilość praktycznych, codziennych zastosowań dla uczestników i mogą się stać codziennie stosowanymi narzędziami.

Powyższe punkty nie wyczerpują tematu, pokazują jednocześnie główne kierunki, w których idą różnice Praktyka Beyond NLP w stosunku do typowego Praktyka NLP. Jeśli miałbyś jakieś pytania do powyższego – daj znać w komentarzach, postaram się rozwinąć temat.


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis