Cal Newport to autor, którego znam i szanuję, zarówno ze względu na jego pracę na blogu (Study Hacks), jak i za jego poprzednią książkę, “So Good They Can’t Ignore You” (recenzowałem ją kilka lat temu). Niedawno wyszła jego kolejna książka, “Deep Work”, poświęcona budowaniu stanu skupionej pracy i efektami, jakie taka praca może dać.

Czy warto się głębiej pochylić nad głęboką pracą?

deep-work-cal-newport

Tytułowa głęboka praca definiowana jest przez Newporta jako działanie wymagającego dużego skupienia uwagi, działania na najwyższych obrotach, co jednocześnie daje naprawdę wyjątkowe efekty. Pracy głębokiej przeciwstawia pracę płytką, czyli coś, co można łatwo powtórzyć, nie wymaga specjalnych kompetencji. Taka płytka praca daje jednak poczucie szybkiego dokonania – łatwo jest odpisać na kilka emaili czy wziąć udział w zebraniu biurowym. Od razu można powiedzieć, że COŚ się tego dnia zrobiło. A, że to COŚ nie daje tak naprawdę NIC? To przecież detal…

Newport promuje głęboką pracę* nie tylko ze względu na jej obiektywną wartość, na to jak zwiększa realną produktywność i dokonania. Docenia również to, jak wiele satysfakcji daje taka praca i jej owoce. (W odróżnieniu od pracy płytkiej, która rodzi głównie frustrację i zmęczenie.)   Pierwsza część książki jest właśnie taką dyskusją o zaletach i wartości głębokiej pracy. Newport wiążę ja m.in. ze stanem flow (moim zdaniem akurat nieco nietrafnie), oraz z wieloma innymi zjawiskami. Jego ulubioną analogią jest przy tym praca rzemieślnika, tworzącego coś wymagającego dużej pracy i skupienia. Przy czym rzemiosło to może dotyczyć zarówno czegoś fizycznego – np. tworu kowalskiego – jak i czegoś bardzo nienamacalnego, jak np. program komputerowy.

*Notabene, celowy trening/deliberate practice również jest formą takiej głębokiej pracy.

Druga część książki to omówienie różnych metod i narzędzi na zwiększenie ilości głębokiej pracy w swoim życiu. Przyznam, że mam nieco problemów z tym jak została ona zebrana… Brak mi jakiegoś sensownego kręgosłupa, osi albo struktury dla całości. Mam wrażenie pewnej wtórności niektórych elementów, tak jakby ta sama myśl czy rozwiązanie powracały w kilku różnych miejscach książki. Samo w sobie nie byłoby to niczym złym, ale między tymi wzmiankami nie ma żadnej ciągłości. Np. Newport zaczyna od omówienia różnych stylów izolacji od internetu, telefonu, itp. od kilkumiesięcznych “urlopów informacyjnych” do krótkoterminowych przerw… Potem wprowadza kilka innych technik na inne rzeczy, by nagle na kilkanaście stron znów wrócić do izolacji od internetu. (Tym razem w formie ustalenia godzin w których dopuszczalne jest bycie online.) Następnie znów kilka innych tematów i nagle znów wracamy do internetu i przekonywania do rezygnacji z mediów społecznościowych… Czyta się to dość choatycznie i jest to niewątpliwie słabością książki.

To powiedziawszy, same pomysły i rozwiązania na zwiększenie głębi swojej pracy są jak najbardziej cenne i wartościowe.  Są tam pewne rzeczy znajome dla każdego, kto liznął choć trochę w temacie organizacji czasu, ale jest też wiele faktycznie nowych i ciekawych pomysłów, które warto wprowadzić i przetestować.

To co zmieniłem u siebie po lekturze książki, to przede wszystkim szybkie wychwycenie i zlikwidowanie nawyku “ucieczki od nudy/trudności”, który przeszkadzał mi w niektórych działaniach (m.in. pisaniu bloga). Już to dało mi dużo, a liczę, że uda się mi z dobrymi wynikami wprowadzić również inne rozwiązania z książki.

Ogólnie rzecz biorąc – książce przydałoby się więcej szlifów, może dobry redaktor. Nie zmienia to faktu, że warto ją nabyć, przeczytać i – przede wszystkim – wdrożyć w życie. Polecam :)


Poziom: S2, podstawowy, ale skorzystają i doświadczeni ludzie

Ocena: 4.5/5 – miejscami mam wrażenie pewnego niezorganizowania, “wrzucania do jednego kosza” wielu technik bez łączenia ich sensownym kręgosłupem. Tym niemniej książka niewątpliwie cenna i godna polecenia.

Książkę możesz kupić np. tutaj


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis