So Good They Can’t Ignore You

Cal Newport

Cal Newport, autor bardzo fajnego bloga Study Hacks, przedstawia w tej książce swoją filozofię odnośnie rozwoju zawodowego. Filozofię, z którą się zdecydowanie zgadzałem już wcześniej, więc miało to pewnie wpływ na moją ocenę książki. (No, w jednym mnie zaskoczyła, ale jestem skłonny przyjąć perspektywę Cala jako może nie zastępującą, ale poszerzającą moją dotychczasową w temacie.)

Zazwyczaj, gdy naprawdę wyrobiłem sobie chęć na jakąś książkę, spotyka mnie  duże rozczarowanie. Tak było np. w przypadku równolegle czytanego “Business Model Generation”. “So Good” wyłamuje się z tego schematu, zaskakując mnie bardzo pozytywnie. Książka utrzymana jest w formule manifestu, bardziej deklarując pewną ideologię niż próbując ją absolutnie i niepodważalnie udowodnić. To wada i zaleta jednocześnie – czyta się lepiej, ale ktoś przeciwny temu podejściu może nie zostać przez “So Good” przekonany.

Ja jednak jestem już za tym podejściem, więc to specjalnie mi nie przeszkadzało, a samo podejście jest zdecydowanie warte podzielenia się nim. W skrócie manifest Newporta można sprowadzić do następujących twierdzeń.

1. Idea p.t. “podążaj za swoją pasją” jest nie tylko błędna, jest wręcz bardzo groźna.” Większość osób, które chciałyby podążać za swoją pasją nie ma tak naprawdę żadnej sprecyzowanej pasji ani nie jest w stanie zaoferować światu wartości wystarczajacej do tego, by móc robić na rynku pracy to co chcą.”

Tym samym “kultura odwagi”, mówiąca, że jedynym, czego ludziom brakuje do samorealizacji to odwaga sięgnięcia po marzenia jest szkodliwą bzdurą.

2. Najlepsze prace – dające poczucie spełnienia, kontroli nad swoim losem, możliwość rozwoju oraz wpływania na świat, są rzadkie i cenne. Jeśli chcesz taką zdobyć, musisz zaoferować światu coś równie cennego – wartościowe umiejętności, wiedzę i kompetencje. Ten “kapitał kariery” jest gromadzony przez lata, ale odpowiednio wykorzystany da Ci świetną drogę zawodową. Tu kluczem staje się “celowe ćwiczenie” wg. Ericssona, czyli temat, któremu poświęciłem jedną z moich książek.

3. Są dwie główne pułapki w drodze do wymarzonej pracy. Pierwszą jest próba zdobycia większej kontroli nad swoją karierą bez zgromadzenia odpowiedniego kapitału kariery. Ten los spotyka większość osób w społeczności “lifestyle design”, rozwojowej, oraz wiele innych osób “mających odwagę, by ścigać swe marzenia.” Drugą – i tu faktycznie potrzebna jest odwaga – jest nie sięgnięcie po większą kontrolę nad swoim życiem w momencie, gdy kapitał jest już zgromadzony. Rozwiązaniem jest tu trzymanie się prostego testu p.t. “czy ludzie mi za to realnie zapłacą?”

4. Drugim istotnym elementem idealnej kariery jest realizacja w niej misji. To właśnie ten punkt, który wzbogacił moje postrzeganie tematu. Jak może pamiętasz, dotychczas postrzegałem misję w kategoriach statusowej wkręty.  Newport zaproponował jednak inne podejście – misja jest u niego czymś, co owszem, możesz znaleźć, ale dopiero gdy zgromadzisz naprawdę duży kapitał kariery. Dopiero wtedy jesteś na granicach poznania swojej działki i możesz dostrzec realne kierunki innowacji, wśród których można znaleźć taką realną, praktyczną misję, nie zaś ogólną wkrętę typu “Jestem nauczycielem ludzi” czy “Zmieniam świat przez innowację”.

Misję tą trzeba też odpowiednio odnaleźć i rozpromować, dopiero wtedy można wokół niej budować swoje życie zawodowe. Newport sugeruje tu pewne rozwiązania, demonstruje też jak sam zastosował te narzędzia w swojej karierze oraz podaje sporo fajnych studiów przypadku (podkreślając ich rolę demonstracyjną, a nie dowodową). Sam zamierzam kilka z jego rozwiązań zaadaptować u siebie.

Podsumowując – zdecydowanie miło było stwierdzić, że książka spełniła, a wręcz przekroczyła moje oczekiwania :) Gorąco polecam zapoznanie się z tym materiałem i skorzystanie z niego.

Poziom: S2 – to manifest, wprowadzenie do tematu, ale mogące nieco zaskoczyć i znających go

Ocena: 5/5 – jedna z książek, które zdecydowanie warto zdobyć.

Książkę możesz nabyć np. TUTAJ.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis