Jednym z pytań, które otrzymywałem po ostatnim poście jest “A kogo z kraju polecasz? nikogo nie wymieniłeś.”

No fakt – bo i też faktycznie niewiele osób czy źródeł z naszego kraju mogę polecić. Tym niemniej, pomyślałem, że wpis uzupełniający pod kątem naszego kraju może się przydać. Tym razem jednak, zamiast obszaru polecenia chciałem podzielić te polecenia wg. siły z jaką polecam.

Tak jak poprzednio, polecenia odnoszą się jedynie do rzeczy i osób, które znam z własnego doświadczenia. Jeśli czegoś/kogoś nie widziałem w działaniu, w nagraniach, materiałach, itp. to choćbym miał ogólnie dobre zdanie o takiej osobie, nie będę mógł jej polecać.


Gorąco polecam:

Grupa SET, a konkretnie ich trening trenerski – rzeczą, do której przekonuje się tym bardziej, im częściej widzę w akcji “nlpowskiego” trenera jest to, że tacy trenerzy powinni udać się w pielgrzymkę na kolanach szkoły trenerskiej SETu. Zyskaliby naprawdę, naprawdę dużo.

Tak jak “Impro for storytellers” uważam za najcenniejszą ksiażkę, którą czytałem w życiu, tak trening trenerski w SET uważam za najcenniejsze szkolenie w życiu. A byłem na wielu.


I… to wszystko w tym dziale. Jest to jedna rzecz w Polsce, za którą mogę w 100% powiedzieć – jestem za.


Polecam (tak na 75%):

Szkoła Profesjonalnego Coachingu w Active Change/ IPRI – dobra szkoła klasycznego coachingu, ogromną zaletą jest trening interpersonalny stanowiący element szkolenia. Trudno mi ją oceniać obiektywnie, bo gdy tam poszedłem, miałem już za pasem ładnych kilka lat doświadczeń z klientami.

Michał Cieślakowski od hipnozy – afaik najbardziej kompetentna obecnie osoba w zakresie hipnozy, zwłaszcza nowych form, w Polsce

Andrzej Setman od terapii – Andrzej jest nieco specyficzny w obyciu i nie podesłałbym do niego każdego klienta, ale tych, których zdecydowałbym się podesłać wiem, że wziąłby solidnie w obroty. Jego książki też są warte uwagi.

Tomek Kowalik od terapii prowokacyjnej – Tomka widziałem w akcji tylko we fragmentach szkolenia, jednocześnie cenię samą prowokacyjną, a AFAIK jest w tym momencie w Polsce numero uno w temacie.


Honorowe wzmianki?

Jest wiele osób, które mógłbym wymienić pod kątem sympatii czy udanej współpracy, ludzi takich jak Ewa Foley (rozwój osobisty), Michał Mącznik (Impro), Kamil Cebulski (rozwój biznesu) czy Marcin “Adept” Szabelski (uwodzenie), ale jako że nie byłem świadkiem ich pracy w tym czym się zajmują na codzień, nie mogę się po prostu podjąć otwartego polecania. Np. jako wykładowca szkoły Kamila nie mam jak ocenić jej z perspektywy studenta, więc moja ocena mogłaby wprowadzać w błąd.


Tak czy tak, mało tego!

Ano, mało. Problemem w mojej ocenie jest to, że oceniam z perspektywy trenera (klasycznego i nlpowskiego zarazem), sceptyka i changeworkera. A to oznacza, że kryteria mam w tym zakresie bardzo ostre. I subiektywne oczywiście, bo jakże by inaczej.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis