Kontynuujemy wyzwanie 80 książek w rok :) W 2/3 sierpnia byłem na 39, zbliża się koniec września i do listy dochodzą kolejne tomiki.


Edward Douglas „Jack Nicholson: Wielki Uwodziciel” – książka, którą kupiłem długie lata temu i jakoś nigdy nie mogłem skończyć. Tym razem oficjalnie z niej zrezygnowałem, bo jest to po prostu podle napisana biografia. Jej problemem jest kompletna niezdolność autora do selekcji informacji, w związku z czym zarzuca on czytelnika masą absolutnie bezużytecznych detali w stylu „W roku 19XY, Nicholson jeździł do kawiarenek „Zegrzysławowo” i „Zegrzysławowo 2”, a w roku 19XZ do „Zegrzysławowo 3″… No proszę!


Dos Dearlove „Biznes w stylu Richarda Bransona”  – za ilustrację książki niech posłuży pewna anegdota. Przeczytałem żonie kilka akapitów tej książki, po czym skomentowałem – „Wiesz, jak czytałem całą książkę, to miałem wrażenie jakby autor strasznie marzył o spotkaniu Bransona w darkroomie”. Na co żona stwierdziła „dokładnie to samo miałam powiedzieć.”

Powiedzieć, że Dearlove jest zakochany w Bransonie nie wystarcza. To po prostu wyraz skrajnego, bezmyślnego fanboizmu, gdzie wszelkie wady i błędy Bransona są natychmiast usprawiedliwiane (a parę stron później przedstawiane jako sukcesy), zaś wszyscy jego krytycy są złośliwymi cynikami. Czytałem wiele biografii, niektóre były bardzo sprzyjające opisywanym osobom, absolutnie nigdy nie trafiłem na takie ubóstwianie obiektu. To niestety czyni całą lekturę bezużyteczną. Na szczęście w planach jest podwójna biografia Bransona autorstwa Bowera…


Mirosław Celemęcki „Człowiek z gazu: 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego” – druga książka z Regan Press i zdecydowanie lepsza, m.in. dlatego, że obiekt wdzięczniejszy, a i nieco ciekawiej opisany. Książka ma nieco wad – usilne i wybijające z rytmu próby nawiązania do literatury biznesowej, dość dziwną chronologię, skupiającą się na tematach, nie czasie. Nie zmienia to faktu, że stanowi bardzo ciekawy obraz krajowego biznesu (i nie tylko) z końca ubiegłego wieku. Spokojnie polecam.


Ernest L. Rossi „Hipnoterapia: Psychobologiczne mechanizmy uzdrawiania” – kolejna książka, która długo czekała w kolejce. Niestety, bardzo kiepska i słabo oparta na badaniach, a mocno na dziwnej ideologii. Nie polecam.


Lidia D. Czarkowska (red.) „Coaching Transformacyjny jako droga ku synergii” – bardzo, bardzo mieszane uczucia. Zbiór artykułów, z których wiele jest bez żadnej praktycznej wartości, kilka to jawne odloty (grafologia w coachingu!), a z drugiej strony zawiera naprawdę solidne i ciekawe opracowanie tematu pokolenia Y w kontekście coachingu. Polecam wypożyczyć od kogoś dla tego jednego tekstu.


James Lawley & Penny Tompkins „Metaphors in the mind” – książka n.t. metody Clean Language, która skłoniła mnie do rozważań typu „jak często klienci poddani sesji clean language dokonują aktów przemocy na swoich coachach?” Serio, sesje ujęte tak, że spokojnie dałoby się skonstruować automatyczny skrypt skutecznie i w pełni zastępujący terapeutę.

Klient: „Mam problem z żoną.”

Terapeuta Clean Language: „Problem z żoną. A jakiego rodzaju problemem jest ten problem z żoną?”

K: „Naprawdę poważnym.”

Terapeuta: „Naprawdę poważnym. A jakiego rodzaju naprawdę poważnym jest to naprawdę poważnym.”

Nie, nie robię sobie jaj.

Duże rozczarowanie – słyszałem nieco dobrego o Clean Language, cenię pokrewny mu Clean Space, ale ten podręcznik miałem ochotę wyrzucić przez okno.


Krzysztof Bielecki „Rekonstrukcja” – kolejny odleciany, schizofreniczny tomik Krzyśka. Znajomość z autorem zapewne zakrzywia mi opinię, ale lubię jego teksty.


Jonathan Herring „How to argue: Powerfully, Persuasively, Positively” – przez sporą część książki myślałem sobie, że jakbym pisał książkę o dyskusji, to byłaby to ta książka. Choć koniec końców jednak napisałbym nieco inną – bardziej skupił się na obszarach muśniętych przez autora, musnął takie, o których on się rozpisał – to jest to i tak bardzo dobra książka.


Podsumowując, osiem nowych książek i 47 przeczytanych. Zostają nam 33 tomy i 3 miesiące – po 11 na miesiąc :) Czy się uda- zobaczymy :)


Masz pytanie z zakresu kompetencji miękkich/soft skills? Kanał Self Overflow dostarcza odpowiedzi z tego zakresu, dostosowanych w szczególności do potrzeb osób z sektora IT. Co tydzień nowe filmy z odpowiedziami na pytania od naszych widzów!

Przykładowe pytania:

 

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis