Kontynuując wyzwanie 80 książek w rok, kolejny miesiąc i kolejnych 10 książek, co w sumie daje nam 19 przeczytanych i nieco zapasu na przyszłość.

Książki przeczytane w lutym, to.

Gary Macanufo – Gamestorming – zbiór gier dla trenerów i prowadzących spotkania, nastawionych na promowanie kreatywnego rozwiązywania problemów. Wiele rzeczy, które określają jako gry to proste triki, do opisania w dwóch zdaniach, a nie na dwie strony, ale jest tam dość perełek by uzasadnić zakup.

Bear Grylls – Bezlitosny Ocean – przeczytana. Lubię Bear’a, naprawdę. Bardzo lubię jego programy. Niestety, przynajmniej po tej pierwszej książce, muszę powiedzieć, że pisać niespecjalnie potrafi. Po prostu brakuje w tym opisie dramaturgii – mimo, że pisze o bardzo groźnych sytuacjach, jest to dość nudna lektura. W sumie tą książkę skończyłem jeszcze miesiąc temu, ale zapomniałem jej dodać do poprzedniej listy.

Roman Zawadzki – Magia i Mitologia Psychologii – porzucona. Niesamowicie szanuję dr Zawadzkiego. To błyskotliwy człowiek i wyjątkowy erudyta. Tyle tylko, że w tej książce – mającej obiektywnie sporą wartość – jego erudycja potwornie mu szkodzi, gdyż język, jakim jest napisana jest piękny, wyrafinowany… i kompletnie niestrawny w czytaniu.

Maciek Frączyk (Niekryty Krytyk) – Nie przejdziemy do historii – przeczytana. Pierwszych kilka stron bardzo śmiesznych i rozbudziło duże nadzieje, niestety potem było już kiepsko. Humor gdzieś się ulotnił, pozostały niedobitki, a treść to dość nudne, stereotypowe i często nieco niedouczone rozważania o życiu, polityce, itp.

Brian Cade, William Hudson O’Hanlon – Stopem po terapii krótkoterminowej – przeczytana. W zasadzie dokończona – zabierałem się do niej już chyba trzeci czy czwarty raz. Pierwsza połowa dość sucha, potem nieco przydatnych technik z terapii krótkoterminowej opartych głównie na przeramowaniu (w pełniejszym rozumieniu tego terminu niż typowo NLPowskie), ale de facto “Change” Watzlavicka dużo lepiej opisuje temat.

Idries Shah – Oriental Magic – przeskanowane. Jedna z pierwszych jeśli nie pierwsza książka Shaha, analiza historii ezoteryki. Mało wartościowa per se, ale przeszedłem przez nią głównie szukając ciekawych rzeczy do przetestowania z perspektywy Dynamic Mindscapes i znalazłem kilka ciekawostek.

Jeffrey Gitomer – Biblia Handlowca – doczytana. Nieco naprawdę wartościowych rozwiązań. Dużo fluffu, nakręcania, ładna demonstracja metafory wojny w biznesie (będę miał przykłady na szkolenia). Ogólnie całkiem wartościowy materiał.

Sol Stein – How to grow a novel – przeczytana ponownie. Stein jest najlepszym źródłem n.t. pisania książek jakie miałem w ręku i w ramach projektu będę na pewno czytał też jego “Stein on writing”. Gorąco polecam.

Jon Taylor – The case (for and) against multi-level marketing – amerykanie maja takie powiedzenie, “bić/biczować martwego konia”, oznacząjace m.in. wielokrotne udowadnianie czegoś, co już zostało bezspornie udowodnione.  Cóż, ta książka tłucze martwego konia wystarczająco mocno by zrobić z niego pulpę na której wyrosła trawa, którą zjadł inny koń, który też został zatłuczony na śmierć. Nie tylko bezlitośnie punktuje MLMy, ale robi to raz za razem i raz za razem, wyczerpując temat. Jako lektura jest to rozwiązanie dość średnie – każdy rozdział de facto powtarza szereg podstawowych argumentów, wzbogacając je o kilka kolejnych. Z drugiej strony, mając nieco doświadczeń z MLMowcami i intensywnością sekciarskiej wręcz racjonalizacji i samooszukiwania, jakie tam się pojawiają, potrafię zrozumieć przyczynę tego zabiegu. To powiedziawszy, przydałby się “digest” tej książki, powtarzający każdy argument jednokrotnie i w razie potrzeby po prostu kierujący czytelnika do dokładnego uzasadnienia.

Daniel Amen – Zmień swój mózg, zmień swoje życie – meh… Choć i tak lepiej niż oczekiwałem po autorze. Patrz recenzja.


Tyle luty, zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące.

flea-market-237460_640


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis