Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 1.2 – Po co Ty się rozwijasz?


Skoro już ustaliliśmy czym jest ten cały rozwój osobisty, staje przed nami kolejne pytanie: co Ty tutaj robisz?

Nie wyganiam Cię bynajmniej. Chciałbym po prostu wiedzieć dlaczego w ogóle chcesz się zająć tym całym rozwojem osobistym? Jakie obszary swojego życia chcesz usprawnić?

Zgodnie z definicją rozwoju osobistego, ma on sens tylko wtedy, gdy służy czemuś, gdy ma usprawnić i ulepszyć jakiś obszar Twojego życia. Jeśli nie masz żadnego obszaru, który chciałbyś usprawnić – poszukaj. Jeśli nic nie znajdziesz – być może lepiej spędziłbyś czas przy innych materiałach. Rozwój musi być bowiem praktyczny – bez tego nie ma żadnej wartości.


„Co mam do wyboru?” możesz spytać. Wiele możliwości, ponieważ w pojęciu „rozwój osobisty” mieści się naprawdę dużo rozwiązań. Dlatego poprosiłbym Cię o to, żebyś, na tym etapie, przysiadł i zastanowił się jakie dziedziny Twojego życia powinny być lepsze. Co ważne – maja być lepsze według Ciebie i tylko według Ciebie. To Twoje życie i to Ty decydujesz, jak je usprawnić. A nawet czy w ogóle chcesz je usprawniać.

Przyjrzyjmy się więc stojącym przed Tobą możliwościom.


Skuteczność osobista – szeroko rozumiana sfera własnej wydajności. Przyjrzyj się jej, jeśli chcesz osiągać więcej w krótszym czasie.

Dobra komunikacja – czyli lepsze dogadywanie się z ludźmi – czy to na stopie towarzyskiej, czy zawodowej

Mądre decyzje – jak wybierać rzeczy długoterminowo korzystniejsze i zdrowsze

Szczęśliwe życie – czyli po prostu bycie szczęśliwszym każdego dnia i lepsze radzenie sobie z emocjami

Inteligencja finansowa – jak lepiej radzić sobie z pieniędzmi i mieć ich więcej

Bystry umysł – jak szybciej się uczyć, być kreatywniejszym, itp.

Udany związek – szeroko rozumiana sfera romantyczna.

Sukces zawodowy – jak być lepszym w pracy – jako podwładny i jako szef

Doskonalenie siebie – jak, na koniec dnia, być z siebie dumnym (i nie zgubić się w tej dumie)


Być może są też inne obszary do poruszenia. Tymi zajmiemy się w tej książce. Zastanów się proszę które są dla Ciebie, którymi chciałbyś się zająć i dlaczego. Na tej podstawie zbudujesz plan swojego rozwoju osobistego.


Ćwiczenie: Po co się rozwijasz?

Wypisz wszystkie obszary swojego życia, które chcesz usprawnić w ramach pracy z tą książką. Zachowaj tą listę i wracaj do niej regularnie w miarę wykonywania ćwiczeń, sprawdzając czy udało Ci się już zrealizować dany cel, albo czy pojawiły się nowe cele, których osiągnięcie jest teraz w Twoim zasięgu.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis