Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.4 – Budżet domowy: Rejestr wydatków


W poprzednich rozdziałach miałeś okazję pracować nad swoimi przekonaniami i emocjonalnymi reakcjami związanymi z pieniędzmi. W tym rozdziale, jak i w kolejnych, chciałbym poświęcić więcej uwagi kwestiom praktycznym. Zajmiemy się tutaj konkretnymi nawykami, które możesz wprowadzić do swojego życia i które pomogą Ci mieć lepsze wyniki w zakresie swoich finansów.


Podstawowym narzędziem, które będziesz wykorzystywał (być może już wykorzystujesz), jest budżet domowy. Wiem, wiem, brzmi podle i nudno, ale to naprawdę przydatne i wartościowe narzędzie.


Każdy budżet składa się z dwóch dużych części: planowanych przychodów, oraz planowanych wydatków.

Ta pierwsza kwestia jest dla większości osób jasna i doskonale znana. Co do grosza wiemy ile mamy dostać pieniędzy i kiedy. Ba! Doskonale wiemy jakie pieniądze mamy zaledwie nadzieję dostać i kiedy mamy nadzieję je otrzymać.

Z drugą kwestią – wydatkami – jest już gorzej. Jakoś tak nie lubimy o nich zwykle myśleć. Nie jest to przyjemny temat, mowa w końcu o traceniu pieniędzy. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele osób nie ma w ogóle pojęcia co się dzieje z ich pieniędzmi. Nie dotyczy to przy tym jedynie ludzi zamożnych, również wiele osób o niskich dochodach po prostu „nie ma pojęcia” gdzie ich pieniądze „znikają”.


Dlatego właśnie pierwszym krokiem do praktycznego stosowania budżetu jest wprowadzenie w swoim życiu rejestru wydatków – regularnego notowania tego, na co Twoje pieniądze są wydawane.

Taki rejestr ma szereg zalet. Przede wszystkim daje Ci świadomość tego, co konkretnie dzieje się z Twoimi pieniędzmi, na co je wydajesz.  Dzięki temu wiesz, w jakich obszarach warto przyciąć wydatki, a w jakich oszczędności nie mają większego sensu. Może Ci to pozwolić przestać się przejmować wydatkami na coś, co uznawałeś za duże obciążenie, a co wcale takim dużym wydatkiem nie było. Mogło Ci się np. wydawać, że wydajesz krocie na spotkania ze znajomymi przy piwie. Tymczasem gdy podsumujesz te wydatki, okaże się, że to zaledwie 3% Twoich miesięcznych wydatków i dużo bardziej opłacałoby Ci się przyjrzeć wydatkom na zakupy.

Taka świadomość może być też przydatna w innych obszarach. Jeśli np. myślałeś o tym, żeby ograniczyć palenie, to podsumowanie wydatków miesięcznych na papierosy może stać się silnym bodźcem sprzyjającym do takiej decyzji.

Prowadzenie takiego rejestru wydatków może dać Ci te, jak i wiele innych korzyści, dlatego nie ma na co czekać: weź się do dzieła.


Jak zapisywać wydatki?

Masz wiele opcji – od specjalnych programów i aplikacji (często darmowych), przez tabelkę w programie typu Microsoft Office czy LibreOffice, aż po zwykły zeszyt, w którym będziesz prowadził notatki. Cokolwiek wybierzesz, warto, żeby:

1) Twój rejestr był łatwo dostępny. Jeśli musisz poświęcić dużo czasu i energii na dotarcie do tych danych i dopisanie nowych, nie będziesz tego robił. Idealnie, żebyś miał dostęp do tych informacji jednym kliknięciem/ jednym ruchem.

2) Nie przesadzać ze szczegółowością. Jeśli zaczniesz próbować wpisywać oddzielnie zakup każdego jogurtu i każdej drożdżówki, szybko się zniechęcisz. Zamiast tego warto zacząć od kilku-kilkunastu dużych kategorii typu „zakupy spożywcze”, „chemia”, „mieszkanie”, „jedzenie na mieście”, „paliwo”, „alkohol”, itp.  Dalsze doświadczenie pokaże Ci które kategorie się sprawdzają, które warto podzielić na bardziej szczegółowe, a których nie potrzebujesz i lepiej je włączyć do szerszych kategorii. Może kupujesz tak mało chemii, że warto mieć jedną kategorię zakupy? A może przeciwnie, potrzebujesz ją podzielić na „środki czystości”, „kosmetyki”, itp.?

3) Uzupełniaj wydatki regularnie. Niech będzie to nawyk. Pisz codziennie, raz w tygodniu, ew. raz w miesiącu, ale rób to regularnie, bo dzięki temu wejdzie Ci to po prostu w krew i stanie się automatem.

Te trzy zasady na początek naprawdę wystarczą. Do dzieła!


Ćwiczenie: Załóż swój rejestr wydatków

Poszukaj w internecie darmowego programu (np. Homebank) do budżetowania. Albo ściągnij aplikację na komórkę. Albo zrób tabelkę w Excelu. Albo po prostu wybierz do tego celu zeszyt.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zacznij zapisywać swoje wydatki i analizować wyniki takich zapisów co najmniej raz w miesiącu. Rób tak przez kilka miesięcy i postaraj się wyciągnąć średnią z uzyskanych wyników. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przewidywać wydatki na nadchodzące miesiące i planować swój przyszły budżet.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis