Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 6.6 – Plany finansowe


Kończąc część książki poświęconą szeroko rozumianym zdrowym finansom, warto poświęcić kilka paragrafów tematyce długoterminowych planów finansowych.

Ludzie skutecznie zarządzający swoimi finansami motywowani są zwykle poczuciem bezpieczeństwa. Już to, samo w sobie, sugeruje długoterminową wizję. Takie osoby wiedzą, że za jakiś czas mogą stracić pracę, ich firma może upaść, albo mogą zachorować. Chcą być na to gotowe. To właśnie ta gotowość zapewnia im poczucie bezpieczeństwa.

Nic więc dziwnego, że również do finansów podchodzą długoterminowo. Analizują swoje wydatki i prowadzą ich rejestr. Dzięki temu są w stanie zaplanować wydatki na kolejne miesiące czy lata. Mogą oszacować, że będą potrzebowali określonych oszczędności na określone chwile swojego życia. Mogą przewidzieć możliwe wydarzenia losowe, takie jak wypadek czy awaria samochodu i przygotować odpowiednie zapasy. To wszystko znacząco ułatwia życie w długim terminie, choć krótkoterminowo wymaga oczywiście zainwestowania czasu i energii w przygotowanie odpowiednich planów, rozważenie możliwych zagrożeń, itp.

Wymaga to również swobody myślenia o pieniądzach oraz rozmawiania o nich z osobami, które razem z nami decydują o naszych wydatkach – słowem, z naszymi najbliższymi. Tymi umiejętnościami zajmowaliśmy się w poprzednich rozdziałach tej części. Właśnie ze względu na potrzebę ich opanowania coś tak pozornie prostego jak planowanie finansów zostawione zostało na sam koniec. Nie byłbyś bowiem w stanie skutecznie planować swoich finansów nie mogąc o nich komfortowo myśleć ani rozmawiać.


Ćwiczenie: Zaplanuj swoje finanse

Razem ze swoimi najbliższymi usiądź i porozmawiajcie o Waszych planach finansowych na najbliższy rok, dziesięć lat, trzydzieści lat.

Być może nie macie sprecyzowanych planów aż tak daleko. To nic złego i oczywiście nie musicie ich teraz tworzyć na siłę, jeśli nie widzicie co takiego moglibyście tam zawrzeć. Po prostu zwróćcie uwagę też na dłuższą skalę, porozmawiajcie trochę o niej, weźcie pod uwagę możliwe zmiany życiowe, plany, nieoczekiwane wydarzenia. W zakresie tych ostatnich pomyślcie o tym, co przydarzyło się Waszym znajomym i zadajcie sobie pytanie co Wy byście w tej sytuacji zrobili, czego by Wam było potrzeba. Jesteśmy zwykle nadmiernie optymistyczni co do ryzyka nieoczekiwanych sytuacji w naszym własnym życiu, ale zjawisko to zanika gdy myślimy o życiu innych osób. Warto to wykorzystać, bezpośrednio przenosząc takie sytuację z życia innych na własne.

Biorąc to wszystko pod uwagę, rozplanujcie przewidywane przychody i wydatki. Regularnie wracajcie do tego ćwiczenia, sprawdzając jak udaje Wam się jego realizacja i korygując o nowe dane, które mogą się pojawić „po drodze”


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis