Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 10.5 – Świat „porozwojowy”


W toku każdego procesu rozwojowego przychodzi czas na domknięcie. Ta chwila przyszła też w toku Rozwoju Osobistego dla Początkujących.

Co dalej? Co teraz, gdy skończyłeś tą książkę?

Cóż, zależy to od jednej podstawowej kwestii. Zrobiłeś ćwiczenia?

Jak nie, to wróć do początku i przejdź przez nie. Naprawdę, ta książka niczego nie zmieni, jeśli nie wprowadzisz tych ćwiczeń w życie.

Jeśli jednak zrobiłeś ćwiczenia, to gratulacje! Kawał dobrej roboty z Twojej strony i mam nadzieję, że podobają Ci się efekty, jakie dzięki niej uzyskałeś.

Jeśli spodobała Ci się tematyka rozwoju i widzisz dalsze obszary, które chciałbyś u siebie rozwinąć, będę miał dla Ciebie kilka propozycji. Jeśli natomiast temat Ci nie podszedł, ale jakimś cudem dotarłeś do tego etapu książki, albo jeśli rozwój Ci się spodobał, ale nie widzisz u siebie dalszych braków, chciałem Ci po prostu podziękować za naszą wspólną podróż i życzyć powodzenia w dalszej drodze. Było mi bardzo miło przedstawiać Ci potencjał rozwoju i praktyczne narzędzia z nim związane.


Co dalej?

To wszystko zależy od tego co potrzebujesz oraz ile czasu i energii chcesz w to włożyć.


a) Książki

Najmniej wymagająca forma dalszego rozwoju. Na rynku jest bardzo wiele materiałów i trudno może być znaleźć najbardziej wartościowe, wymagają też pewnej dyscypliny we wdrażaniu. Proszę – jeśli nabędziesz jakiekolwiek książki i uznasz ich treść za wartościową, to wykonaj też ćwiczenia tam zawarte. Tak w mojej książce jak każdej innej, taki wysiłek jest po prostu niezbędny.


b) Materiały wideo, e-learning

Wybierając materiały wideo lub e-learningowe skup się raczej na materiałach przygotowanych specjalnie pod e-learning. Nagrania szkoleń mogą być ciekawe, ale rzadko kiedy będą dopasowane do specyfiki nauki przy komputerze, będą więc raczej rozrywką niż faktyczną edukacją. Jeśli znasz angielski, Coursera.org jest świetnym zasobem darmowych materiałów edukacyjnych – warto go poznać. Podobnie jak w wypadku książek, zagrożeniem może tu być brak dyscypliny, decyduj się na e-learning tylko jeśli jesteś gotowy włożyć w to pewien regularny wysiłek.


c) Kursy i szkolenia

Dużą zaletą kursów jest fakt, że wymagają od Ciebie zaangażowania. Po prostu wyłączasz się ze swojego życia idziesz na szkolenie. To pozwala na dużo pełniejsze skorzystanie z omawianego materiału. Decydując się na kurs zawsze wylicz sobie z niego ROI, stopę zwrotu z inwestycji. Korzystając z kursu zwróć uwagę na grupę – szanse na wydajną naukę w grupie ponad 16-20 osób są dość małe, a idealne będą nawet mniejsze grupy.


d) Coaching, terapia lub trening indywidualny

Wadą takich rozwiązań jest zwykle to, że są najdroższe i najbardziej rozłożone w czasie. Z drugiej strony dają Ci też największą indywidualizacje rozwiązań i metod, dopasowanie ich do Twoich potrzeb. To coś z czego nie można lekką ręką zrezygnować.

Na cokolwiek się zdecydujesz, co jakiś czas sprawdzaj, czy po prostu już nie wystarczy. Rozwój jest super, ale warto też robić sobie czasem przerwy i po prostu cieszyć się życiem.

Dzięki za wspólną drogę i do usłyszenia :)

Artur Król


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis