Rozwój Osobisty dla Początkujących

Rozdział 1.3 – Przygotuj swój Plan RozwojuNikt nie zmieni się za Ciebie.


Tak, to truizm i coś stosunkowo oczywistego. Trzeba to jednak powiedzieć wprost, na wypadek gdybyś miał jakieś fantazje nt. cudownej techniki rozwojowej, która rozwiąże wszystkie Twoje problemy bez Twojego udziału. Tak się nie stanie.

Trener na siłowni nie wykona za Ciebie treningu – może Ci go jedynie ułożyć. Podobnie, nikt nie jest w stanie wykonać za Ciebie ćwiczeń z zakresu rozwoju osobistego. Byłoby fajnie, gdyby dało się kogoś wynająć do zrzucania za nas wagi czy rozwijania nas bez naszego wysiłku, ale to po prostu nie działa.

Podkreślam ten fakt, ponieważ wiele osób mimo wszystko chce i szuka takich metod, które rozwiązały by problem za nie. Sam regularnie otrzymuję zapytania od klientów, którzy chcieliby, żeby po prostu ich zahipnotyzować i sprawić, że ich problem zniknie.

Nic z tego. Gdyby to było takie proste, hipnotyzerzy nie bawiliby się w hipnoterapię, tylko dawno zahipnotyzowaliby Billa Gatesa by przepisał na nich swój majątek. Jeśli chcesz zmiany w swoim życiu – musisz w to włożyć wysiłek.

Dlaczego o tym piszę? Do tego momentu miałeś już w tej książce kilka ćwiczeń. Wykonałeś je?


Jeśli tak, super.


Jeśli nie, to dlaczego? Jak możesz oczekiwać zmiany, jeśli nie chcesz wykonywać pracy w tym zakresie?

Jeśli chcesz skorzystać z tej książki, proszę: WYKONUJ ĆWICZENIA.

Nie jest to wcale powszechne. Wg. dostępnych mi danych, mniej niż 10% książek czy materiałów rozwojowych zostaje w ogóle przeczytana lub przesłuchana do końca. Jeszcze mniejsza grupa odbiorców wykonuje choć część ćwiczeń zawartych w takim materiale. A jednak to właśnie zastosowanie poznawanych technik jest tym, co daje szanse na skuteczną zmianę.

Dlatego, raz jeszcze, proszę: WYKONUJ ĆWICZENIA.

Bez tego dalsza lektura nie ma żadnego sensu.


Ćwiczenie: Plan Rozwoju

Skoro już to sobie wyjaśniliśmy, chciałbym Ci zaproponować przygotowanie swojego planu zmiany. Dzięki ćwiczeniu z poprzedniego rozdziału wiesz już jakie obszary chcesz u siebie rozwinąć. (Jeśli nie wykonałeś tego ćwiczenia – wróć teraz do niego i je wykonaj.)


Chciałbym, żebyś dla każdego z tych obszarów wypisał konkretne cele, które chciałbyś zrealizować. Niedługo zajmiemy się sposobami precyzyjnego formułowania celów i wtedy zaproszę Cię do rewizji swojego planu. Na tą chwilę po prostu wypisz te cele tak, jak uznasz, że będzie ok. Może się to wydawać zbędną pracą – po co robić coś, co i tak będziesz korygować? Ma to jednak głębszy sens, do którego wrócimy w rozdziale n.t. skutecznej nauki. Przygotowując taki plan teraz, a później go korygujesz, utrwalasz go w swoim umyśle dużo bardziej, niż gdybyś od razu zaczął od skorygowanej wersji. Co więcej, taki plan sam w sobie będzie podstawą, z którą łatwo Ci będzie połączyć kolejne poznawane rozwiązania, dzięki czemu łatwiej je zapamiętasz i skuteczniej wykorzystasz.


Gdy wypiszesz już cele, dopisz terminy, w jakich chciałbyś je zrealizować. Jeśli wykonujesz to ćwiczenie w trakcie internetowej publikacji książki Rozwój Osobisty dla Początkujących, weź pod uwagę, że cała książka będzie publikowana porcjami, w tempie ok. dwóch rozdziałów na tydzień, więc narzędzia do pracy z niektórymi z Twoich celów możesz dostać np. za sześć miesięcy. Podobnie jak w przypadku sformułowania celów, może się okazać, że wrócimy do doboru terminów przy okazji jednego z nadchodzących tematów.


Na koniec wypisz to, co da Ci osiągnięcie każdego z tych celów – jak usprawni to Twoje życie, jakie nagrody uzyskasz, itp. Postaraj się znaleźć nagrody pojawiające się „po” osiągnięciu celu, a nie w samym momencie jego osiągania. „Jak go osiągnę, to poczuje się z siebie dumny” niekoniecznie sprawdzi się jako nagroda w tym ćwiczeniu.


Podsumowując:
1. Weź obszary do pracy rozwojowej, które wymieniłeś w ćwiczeniu „Po co się rozwijasz?”
2. Do każdego z nich wypisz jeden lub więcej celów, które chcesz osiągnąć.
3. Do każdego celu wypisz termin, do którego chcesz go osiągnąć.
4. Do każdego celu wypisz korzyści i nagrody, które Ci przyniesie.


A, jeszcze jedno. WYKONAJ ĆWICZENIE.


P.S. Oczywiście, ćwiczenie ćwiczeniu nierówne. Są ćwiczenia bezużyteczne lub nawet szkodliwe i są takie, które mają wysoką skuteczność. W pozostałej części książki znajdziesz takie, które dają największą szansę na sukces.


Wróć do spisu treści

Rozwój Osobisty dla Początkujących jest dostępny ZA DARMO. Są to informacje na tyle ważne i podstawowe, że chcieliśmy zadbać o ich udostępnienie jak najszerszej publiczności, także osobom które mogły nie być jeszcze zdecydowane na zakup materiałów rozwojowych (lub po prostu nie było ich na to stać).

Jeśli jednak chcesz z tych informacji korzystać nieco wygodniej, w formie e-booka, lub też po prostu docenić pracę włożoną w zebranie i przygotowanie tego poradnika czy w działalność autora - możesz to zrobić kupując ebook, dostępny na MindStore.

Dzięki za wsparcie :)

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis