Raz na jakiś czas dostaję na maila zapytanie od kogoś, kto jest zainteresowany rozwojem osobistym, ale chciałby uniknąć różnych pułapek, o których tu czasem piszę. Pomyślałem wiec, że warto się odnieść do tego pytania tu, na blogu i w ten sposób dotrzeć do większej grupy ludzi.

A więc od czego zacząć w rozwoju osobistym?

Od moich szkoleń oczywiście :P

Sorry, nie mogłem się powstrzymać ;) Na serio jednak – pytanie jest błędnie sformułowane. Rozwój osobisty powinien być NARZĘDZIEM do usprawnienia różnych obszarów Twojego życia. Sam w sobie nie ma najmniejszego sensu. To jedna z tych rzeczy, która ma znaczenie i wartość tylko w kontekście rzeczy, do których osiągnięcia służy. Więc zamiast pytać “od czego zacząć w rozwoju osobistym”, warto zadać sobie inne pytanie: “A co ja przez ten rozwój chce osiągnąć? Jak ma się zmienić moje życie dzięki tym rozwiązaniom?”

Nie każę nikomu tutaj znajdywać odpowiedzi na wielkie globalne pytania p.t. “czego chcesz?” i “kim jesteś?”*. Ale jeśli nie masz konkretnego powodu, dla którego chcesz się zająć rozwojem osobistym, jeśli sięgnąłeś po ten temat, bo to “cool”, bo ktoś Ci polecił, bo Ci się nudziło… To sądzę, że lepiej zrobisz interesując się zamiast tego garncarstwem, grami komputerowymi, bieganiem maratonów albo tworzeniem vlogów. Też się rozwiniesz przy okazji, a będzie to miało ręce i nogi.

*To zostawmy Vorlonom i Cieniom. Babylon 5 – jeśli nie oglądałeś to obejrzyj :)

Jeśli natomiast masz takie cele, dla których sięgasz po rozwój osobisty, wtedy należy zapytać – “od czego zacząć w rozwoju, żeby stać się lepszym sprzedawcą? Żeby się lepiej komunikować? Żeby skuteczniej zarządzać swoim czasem? Żeby się nie dołować? itp.” Takie pytanie ma dużo większy sens i dużo łatwiej też będzie ludziom wskazać Ci na odpowiedni materiał w takim układzie. Zwłaszcza, że książek “ogólnie dla początkujących” nie ma za wielu, a takiej absolutnie dobrej, dopasowanej, itp. nie znam absolutnie żadnej. Najbliższa temu będzie chyba “59 sekund” Wisemana, ale dla wielu będzie ona zbyt sucha i analityczna.

Stąd, jeśli miałbym spróbować faktycznie odpowiedzieć na pytanie “od czego zacząć w rozwoju osobistym”, odpowiedź brzmiałaby: Od zdecydowania, co konkretnie chcesz z tego rozwoju uzyskać.

I jest to pytanie, które zdecydowanie warto jest sobie zadać.


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis