Najnowsza książka Richarda Wisemana, której tytuł można by przetłumaczyć jako „Paranormalność: Czemu widzimy rzeczy, których nie ma”, to próba wniknięcia w przyczyny dla których ludzie wierzą w takie rzeczy jak duchy, telepatia czy przewidywanie przyszłości. Dla „starych sceptyków” nie będzie tam zbyt wiele nowego*, ale to co już wiedzą przeczytają z prawdziwą przyjemnością, bo jest to naprawdę dobrze opisane. Wiseman opisuje dokładnie historię wielu paranormalnych idei*, a jednocześnie stara się sięgać po przykłady mniej „zużyte” niż typowe historie o Urim Gellerze jako ilustracje dla swoich opowieści (jednym wyjątkiem jest tu przytoczenie masakry w Jonestown). Całość jest napisana sprawnie i z dużą swadą, co czyni lekturę naprawdę przyjemną.

Dużą zaletą książki jest też obfitość praktycznych ćwiczeń, które pomagają czytelnikom uświadomić sobie jak działa ich umysł i na jakie błędy poznawcze są podatni.

Pewną wadą jest natomiast jej pewna niespójność. Np. wspomniany rozdział o Jonestown i sektach wydaje się być zupełnie wyrwany z kontekstu reszty książki i mocno do nich nie pasować. Rozumiem jego rolę, rozumiem co Wiseman chciał przekazać i po co, ale jednak zabrakło jakiegoś dopasowania do reszty. Można powiedzieć, że był nieco za mało paranormalny.

Podsumowując, czy warto kupić książkę? Jeśli interesuje Cię ta tematyka, a nie znasz jej jeszcze za dobrze, to zdecydowanie. Jeśli natomiast jesteś starym sceptykiem, to raczej jako prezent dla „niuejdżowskich” znajomych niż na własne potrzeby.

* Choć muszę przyznać, że w jednym miejscu zostałem mocno i dość nieprzyjemnie zaskoczony, gdy wskazał na to, że efekty tzw. „Hełmu Boga”, kasku magnetycznie stymulującego rożne obszary mózgu, wydają się jednak być efektem wstępnej sugestii. No cóż, czasem trzeba zmieniać poglądy.

** Dokładniej, poruszane są następujące tematy: duchy, rozmowy ze zmarłymi, przewidywanie przyszłości przez wróżbitów, wychodzenie z ciała/ OOBE (out-of-body experiences), prorocze sny, sekty, telekineza, telepatia i kontrolowanie myśli innych osób.

Ocena: 3/5 – dobra książka, ciekawa, ale nieco zbyt podstawowy materiał


Tylko do końca kwietnia, wielka promocja na MINDSTORE! 50% zniżki na wszystkie e-kursy!  Już teraz na Mindstore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis