Technika Opening the Internal Space stanowi połączenie modelu prowadzenia spotkań Open Space, autorstwa Harrisona Owena (opisanego TUTAJ), z moim autorskim modelem Dynamic Mindscapes, odnoszącym się do pracy z aspektami osobowości. Na wiele sposobów jest to też rozwinięcie modelów ChangeMaker v1 i v2 z którymi eksperymentowałem przed laty. Jest to technika skutecznego rozwiązywania problemów, bardzo przydatna w ocenie bieżącej sytuacji, doborze planu działania, itp.

OIS wykorzystuje ramy Open Space do pracy z Twoimi aspektami/subosobowościami. Jeśli nie spotkałeś się wcześniej z tym terminem, czas na krótkie wyjaśnienie, jeśli natomiast wiesz o co chodzi, przeskocz od razu do kolejnego paragrafu. Na codzień wydaje nam się, że jesteśmy jedną, spójną osobą, świadomie decydującą o wszystkim co robimy. W rzeczywistości jest jednak inaczej- składamy się z całego szeregu luźno powiązanych systemów, które przejmują kontrolę w zależności od sytuacji, zaś świadomość jest nie tyle władcą, co opiekunem tego układu. Poszczególne systemy – wspomniane aspekty osobowości – powstają w oparciu o oddzielne zbitki wspomnień, przez co mogą mieć bardzo odmienne podejścia do danej sytuacji. Dla przykładu, gdy jesteś zły, łatwiej przypomnisz sobie sytuacje, które Cię denerwowały i frustrowały, niż te, które czynią Cię szczęśliwymi. Wspomnienia pierwszego rodzaju są dużo silniej powiązane z aspektem “ja-zły” niż wspomnienia radosne. To z kolei wpływa na Twoje oczekiwania wobec ludzi i sytuacji, na to jak interpretujesz różne wydarzenia i na to jak się zachowujesz. Świadomość, jako opiekun ma tu możliwość pewnej interwencji, może pomóc innemu aspektowi przejąć kontrolę, może też skierować uwagę na to, jak aktywny aspekt wpływa na Twoje postrzeganie sytuacji. Większość ludzi nie jest zbyt świadoma tego przeskakiwania między aspektami, co jest o tyle problematyczne, że gdy jesteś pod kontrolą jednego z nich, trudno jest sobie trafnie wyobrazić swoje reakcje pod kontrolą innego. To dlatego tyle osób zastanawia się “jak mogłem się tak zachować?” Dlatego tyle osób postanawia sobie, że w określonej sytuacji coś zrobi (np. nie napije się na imprezie) tylko po to, by w danej, konkretnej sytuacji postąpić wbrew uprzednim postanowieniu.

OIS pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do “wewnętrznego spotkania” wszystkich aspektów zaangażowanych w określoną kwestię i wymiany między nimi perspektyw, prowadzącego do wzbogacenia osoby wykonującej to ćwiczenie jako całości. Pozwala spojrzeć na problem z różnych perspektyw, dopuścić do głosu te myśli, które dotychczas były spychane na bok* oraz wyjść z utartych sposobów myślenia o sytuacji.

*Wiele osób stara się “stłamsić” niektóre swoje aspekty, zwłaszcza te z jakiegoś powodu nieakceptowane.

Ćwiczenie możesz wykonać bez żadnych akcesoriów, ale z mojego doświadczenia przydają się do niego dwie kartki papieru formatu A4 (u mnie świetnie sprawdzał się kołonotatnik tego formatu), coś do pisania i kilkanaście karteczek samoprzylepnych (post-itów) standardowego rozmiaru. Nie są to rzeczy niezbędne, ale ułatwią pracę.

Podczas ćwiczenia obowiązują zasady i prawo Open Space. Dla przypomnienia:

Zasady Open Space:

1. Ktokolwiek przyszedł, są to odpowiednie osoby – nie zakładaj z góry, że jakieś aspekty mają się pojawić, a inne nie zareagować. Te, które zareagują, zareagują. Powitaj je i korzystaj z nich.

2. O której się zacznie, to się zacznie – daj sobie dość czasu na wykonanie ćwiczenia, nie forsuj się

3. Jak się skończyło, to koniec – nie próbuj na siłę uzyskać efektów, po prostu pozwól procesowi się podziać

4. Cokolwiek wyszło jest jedynym, co mogło wyjść – efekty, które uzyskasz, mogą nie pasować do tego, co planowałeś na początku ćwiczenia. To powszechne i przy Open Space i przy Internal Space. Nie próbuj wmusić efektów w format, który zakładałeś na początku, nie da to dobrych efektów.

Prawo Open Space: Prawo Dwóch Stóp

„Jeśli w jakimkolwiek momencie znajdziesz się w sytuacji, w której nie korzystasz ani nie dajesz od siebie wartości, idź gdzieś indziej.” – jeśli w jakimkolwiek momencie ćwiczenia dane “spotkanie” przestanie być produktywne, przejdź do innego. Do tego możesz ew. wrócić później – aspekty często i tak będą dalej pracowały nad tematem, bez Twojej świadomej obserwacji.

 

Procedura Opening the Internal Space:

1. Wybierz jakiś, dość ogólny, temat, z którym chcesz pracować. Najlepiej, żeby temat ten był dość złożony, pilny, był czymś dla Ciebie ważnym i czymś, czego rozwiązania nie znasz.

2. Usiądź wygodnie, sformułuj temat pracy, jeśli korzystasz z akcesoriów, zapisz go na szczycie jednej z kartek.

3. Zaproś wszystkie swoje aspekty, dla których poruszany temat ma znaczenie, do zaangażowania się w wymianę. Każdy aspekt, który chce, może zaproponować jakieś podejście do tematu, jakąś kwestię z nim zwiazaną, istotną z perspektywy tego aspektu. Zapisz każdą z tych kwestii na oddzielnym post-it, razem z imieniem/nazwą którym będziesz się odnosić do aspektu poruszającego temat i przyklej go pod tematem pracy.

4. Zaproś wszystkie aspekty, które mogłyby coś wnieść do każdej z kwestii, do przyłączenia się do wymiany na jej temat. Zapisz imiona/nazwy tych aspektów na każdym z post-itów jako uczestników.

5. Po kolei wyobrażaj sobie, że wchodzisz do pokoju w którym odbywa się rozmowa o danej kwestii i wysłuchaj tego, co mówią poszczególne aspekty, zobacz do jakich wniosków mogą dojść.Trzymaj się prawa dwóch stop oraz zasad open space. Bądź gotowy przenosić uwagę na inne kwestie.

6. Na drugiej przygotowanej kartce zapisuj wnioski i obserwacje z poszczególnych wymian.

Np. Temat poruszany: “Jak zarabiać więcej pieniędzy”

Kwestie przedstawiane przez aspekty (m.in.):

– Krytyk, “Przestań się lenić!” Uczestnicy: Optymista, Leń, Wkurzony, Zdumiony.

– Marzyciel, “Ale to będzie fajnie być bogatym” Uczestnicy: Krytyk, Wkurzony, Pasjonat

-Analityk, “Jakie mamy możliwości działania” Uczestnicy: Optymista, Leń, Krytyk, Marzyciel, Pasjonat

Technika ta potrafi dawać bardzo ciekawe efekty, kluczem jest tu przestrzeganie zasad Open Space. Dają one bardzo ciekawe efekty również w pracy “wewnętrznej”, jeśli odpowiednio do niej podejść. Miłej zabawy i odkrywania możliwości tego narzędzia :)


Książka "Status: Dominacja, uległość i ukryta esencja ludzkich zachowań". Unikatowy tom, wprowadzający Cię w te aspekty ludzkiej komunikacji, które z jakiegoś dziwnego powodu są w psychologii społecznej pewnym tabu. Cóż - ich zrozumienie jest tym bardziej cenne. 

Dostępna w druku i jako e-book, tylko na MindStore.pl

 

Podziel się tym tekstem ze znajomymi:
Następny wpis
Poprzedni wpis